Podle exekutorky Jany Fojtové je nejvíce nařízených exekucí z důvodu nesplácení půjček soukromých osob.

„Lidé si neuvědomují, že může přijít chvíle, kdy už z nějakého důvodu nebudou moci půjčku splácet, a pak už je pozdě,“ vysvětlila Fojtová.

Nejvíce exekucí způsobují půjčky

Největším kamenem úrazu jsou úroky z prodlení, ty mnohdy několikanásobně převyšují dlužnou částku.

„Lidé by se měli pokusit své závazky přefinancovat, tedy hlavně pokud má jejich nemovitost vyšší cenu, než je dluh,“ doporučila exekutora Fojtová.
Od začátku ledna platí nový zákon, který umožňuje vyhlásit osobní bankrot a vyhnout se tak exekuci majetku. Přestože zní lákavě, pelhřimovští dlužníci od něj dávají radši ruce pryč.

Město Pelhřimov má nyní právníka, který se na osobní bankrot specializuje a navíc poradenství v této oblasti poskytuje zdarma. Je jím Jaroslav Trnka s kanceláří v pelhřimovské Tylově ulici.

Osobní bankrot může být řešením

„Od začátku roku mě kontaktovali celkem čtyři zájemci o vysvětlení problematiky oddlužení podle insolvenčního zákona. Až na jednoho všichni odešli s tím, že je to pro ně nevýhodné,“ informoval právník Jaroslav Trnka.

Podmínek pro oddlužení je totiž více. Dlužník nesmí být podnikatelem, při oddlužení se musí dostat věřitelům třicet procent jejich pohledávek a insolventní soud zkoumá, zda dlužník nesleduje nepoctivé cíle.

Způsobů oddlužení je podle advokáta Trnky hned několik a rozhodují o nich věřitelé na schůzi, kterou nařídí soud. „Zákon je teprve v počátku, ale už nyní se, na základě mnohaletých zkušeností, domnívám, že tvůrci zákona příliš přecenili přístup věřitelů k řešení úpadku jejich dlužníků. S aktivitou věřitelů jsem se dosud setkával jen sporadicky,“ podotkl Trnka.