„V teplých dnech pozorujeme mocný rozvoj kůrovce. Do dvou týdnů čekáme druhé rojení. Přesto situace vypadá po letošní největší kalamitě v historii Lesů České republiky velmi slibně,“ přiblížil včera při kontrole u Nového Města na Moravě inspektor pro genetiku a pěstění lesa Karel Znojemský.

Podle mluvčí Lesů ČR Renáty Mackové převládaly obavy, že lesníci a zpracovatelé nestačí po lednovém orkánu Kyrill zlikvidovat asi 5,1 milionu krychlových metrů dřeva z polomů a vývratů.

„Do konce června zpracujeme více než devadesát procent silného dříví k likvidaci. Priorita je vyvézt kůrovcové dřevo ven z lesa. Tím se zbavíme škůdce,“ upřesnil inspektor Znojemský z Krajského inspektorátu Lesů ČR Jihlava.

Lesníci se už koncem března připravovali na invazi kůrovce. Na slunná místa pokládali pokácené stromy zvané lapáky, v jejichž lýku se kůrovec vyvíjí. Plastikové lapače zase hmyz vábí pachovými látkami feromony. Obě pasti ukazují míru napadení lesa.

Podle generálního ředitele Lesů ČR Jiřího Holického na ohrožených místech v celé ČR stojí kolem 38 tisíc lapačů a lesníci položili více než 120 tisíc lapáků.

Chybí železniční vagony na dřevo

„Kalamitních pět milionů metrů krychlových dřeva představuje přibližně dvě třetiny letošní plánované těžby,“ uvedl generální ředitel s tím, že ztráty jdou do stamilionů korun.

Na Pelhřimovsku podle inspektora Znojemského podle míry postižení položili na 900 lapáků, kolem Nového Města na Moravě 150. Při zpracování kalamitního dřeva se lesníci potýkají s nedostatkem přepravních kapacit, chybí železniční vagony.

Někteří privátní majitelé lesů jsou na tom ekonomicky tak špatně, že nemají čím likvidaci kůrovcového dřeva zaplatit. „Kalamitní dřevo musí z lesa ven, to je zásada. U soukromníků je jeho zpracování mnohdy neřešitelný problém. Proto revírníci ze státních lesů soukromníky upozorňují na termíny zpracování a informují patřičná místa státní správy,“ připomněl jihlavský inspektor.

„Množení kůrovce kontrolujeme přes lapače a zatím nic nenasvědčuje ohrožení kůrovcovou kalamitou. Všechny polomy jsme dostali z lesů ven včetně napadených stromů. Ty šly hned na pilu. Po odstranění kůry hmyz brzy hyne,“ vysvětlil včera Deníku ředitel Správy městských lesů Jihlava František Kořínek