VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé: Vysedávat mlčky v lavici je už dávno přežitek

Pelhřimov/ Děti poznávají demokracii prostřednictvím školního parlamentu. Vy máte právo sedět a mlčet.

16.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Miroslava Kolářová

Školu si od dětí rozvracet nedáme. Podobně autokratický názor na právo žáků vyjádřit názor na dění ve škole náleží minulosti. Všechny pelhřimovské základní školy mají svůj dětský parlament.

„Považujeme za důležité, aby se děti naučily vyjádřit svůj názor ina otázky, onichž se nemluví dobře,“ uvedla bezprostředně po ukončení prvního výročního zasedání Školního parlamentu ZŠ Na Pražské jeho koordinátorka Pavlína Drábková.

Napoprvé se probírala témata jako šikana, drogy vmladistvých rukou či vandalismus. „Dokud se otěchto problémech nezačne mluvit, těžko se něco vyřeší. Docela mě těší, že iděti se ktomu postavily naprosto otevřeně,“ doplnila Drábková.

Jednat, ne brečet

Ředitel ZŠ Komenského Martin Skořepa upozornil na nesporné riziko zneužití původně dobré myšlenky. „Zpočátku to vypadalo, že jsme si na sebe upletli bič. Děti si honem stěžovaly na kdeco a kdekoho. Postupem času se to ale pěkně vytříbilo. Hlavní je, aby parlament dostal na povel učitel, který se těší opravdu přirozené autoritě, a uměl navést pozornost zástupců tříd tím pravým směrem,“ upozornil Skořepa, který si nyní již nemůže užší spolupráci sdětmi vynachválit. Žáci probírají zlepšováky pro školu, které dospělí nemohou vidět, samy rozhodují odobročinných projektech.

„Všechno samozřejmě má své hranice. Ito je ostatně součást demokratického přístupu. Děti si musí uvědomit, od čeho jsou ve škole ony a od čeho učitelé,“ přitakala Drábková ze ZŠ Na Pražské.

Samotní členové tamního školního parlamentu si této výsady považují. „Myslím, že tam nikdo nechodí jenom proto, aby se ulil zvýuky. Když pak přijdeme do třídy, bavíme se otom sostatními,“ podotkla Aneta Žižková z9.B. Její kolega z8.B Tomáš Starosta považuje za častý nešvar záškoláctví.

„Dneska se to bere pomalu jako normální jev. Určitě by se mělo neustále připomínat, že jsou věci, které se prostě nedělají,“ připomněl Starosta. „Vnaší třídě se nedávno řešila šikana. Jak se oní začalo mluvit, okamžitě to ustalo,“ dodal další deváťák FilipRafaj.

Poslanec Šmíd by měnil hned

Školnímu parlamentu straní iskutečný „dospělý“ poslanec Milan Šmíd. „Za nás nic podobného nebylo. Pokud se nepřekročí určité meze, fandím tomu. Mladí lidé by se měli učit řešit věci diskuzí a přímo než někde vústraní,“ pravil Šmíd, shodou okolností bývalý ředitel žirovnickéškoly.

16.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Řidiči budou muset v Holušicích sundat nohu z plynu

Kaliště, Červená Řečice – Obce na Pelhřimovsku se snaží bojovat proti rychle jezdícím řidičům a zvyšovat bezpečnost pro své obyvatele. V Červené Řečici z toho důvodu vybudovali retardér, zastupitelstvo v Kališti oproti tomu odhlasovalo snížení rychlosti v místní části Holušice.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Z garáže se ztratila JAWA i kompresor

Pelhřimov – Případ odcizení kompresoru a motocyklu JAWA 175 MZ zaměstnává hned od začátku týdne policii z obvodního oddělení v Pelhřimově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení