„Dlouho jsme přesvědčovali lidi o nutnosti používat ekologickou energii, o jejím přínosu. Sotva se podařilo připojit více než polovinu domácností, dostaví se zprávy o zdražení plynu,“ pravila nazlobeně Marie Žáčková, kterou nadzvedlo zejména nedávné prohlášení předního politika Martina Bursíka. „Ministr životního prostředí slíbil, že na topenízemním plynem se bude vztahovat nulová daň. Za měsíc je všechno úplně jinak. Jak si teď mám připadat před lidmi, kterým jsem výhodnou plynovou přípojku nabízela,“ vznesla starostka smutně řečnickou otázku.
 

Kdo nekývl, raduje se

 
Plynofikace Budíkova vyvrcholila před dvěma roky, potrubí se tedy prokousávalo vesnickými uličkami již včase zdražování energií. Letošní další chystané navýšení ale lidem dvojnásob nevoní. „Než jsme si nechali udělat přípojku, ze všech stran se ozývalo, jak moc se nám to vyplatí. Ještě, že plyn používám jenom u sporáku. Tam se zdražení až tolik nepozná,“ pochvaloval si Luděk Doležal prozřetelné rozhodnutí, ponechat si pro ohřev vody a radiátorů kamna na dřevo. Lidé, kteří plynem i topí, zaplatili i při letošní milosrdné zimě ve srovnání suhelným způsobem výhřevu o tři až čtyři tisíce korun více.
 
Jedním ztěch, kteří plyn odmítli úplně, je František Chlád. „Už tehdy by mě to stálo příliš mnoho peněz. Přípojka, kotel a tak. A jak to dnes pozoruji, udělal jsem dobře,“ nezakrýval spokojenost ze zadostiučinění.
 

Vsázce je celý rozpočet

 
Navýšení plateb přináší hrozbu vpodobě návratu budíkovských uhelných časů. „Trochu se obávám, že lidé zase začnou tahat zpátky způdy stará kamínka,“ zachmuřila se Žáčková při představě, že dlouholetá snaha může snadno přijít vniveč.
 
Další budíkovský otazník pramení znejistoty, zda obec nakonec nebude muset vrátit přiznanou dotaci vhodnotě poloviny pětimilionového rozpočtu plynofikace. „Vyhodnocení akce jsme poslali, dodnes nám nikdo neodpověděl, co a jak. Dva a půl milionu korun, to je celý náš roční rozpočet,“ podotkla, že případná žádost o navrácení peněz by způsobila zastupitelům znatelné potíže.