Poté co, tam byl předloni nalezen ve stěnách azbest, teď tam v tělocvičně pro změnu praská a vzdouvá se palubovka. Problémy tak mají při cvičení nejen děti, ale i ostatní sportovci, hlavně florbalisté. Pro ně je stav povrchu sportoviště zvlášť důležitý.

Ředitelka základní školy Vladimíra Madronová se Deníku k aktuálnímu stavu tělocvičny odmítla vyjádřit. „Obraťte se na zřizovatele školy. Já k tomu nemám co říci,“ konstatovala Madronová.

Představitelé města o problému vědí. V posledních dnech řešili, zda podlahu kompletně opravit, nebo jen zrekonstruovat špatnou palubovku.

Nakonec zvítězila druhá varianta. „Sešli se odborníci na podlahy a zástupci města. Pokud bychom nechali položit novou podlahu, vyšlo by nás to téměř na čtyři miliony korun. Na to zatím nejsou peníze. Proto jsme se rozhodli k opravě stávající palubovky,“ přiblížil pelhřimovský místostarosta Pavel Pípal. Ten dodal, že na prvním místě je pro město fungování školy.

Ligové zápasy dostaly červenou

Jak dodal, poskytování tělocvičny sportovcům je doplňková činnost, která pro školu nesmí být prodělečná. V případě velkých investic do tělocvičny by pak mohlo dojít i ke zvýšení nájmu za její používání.

Tělocvičnu využívají denně při tělocviku žáci tamní školy, odpoledne tam chodí cvičit rodiče s dětmi a v neposlední řadě tam trénuje oddíl pelhřimovského florbalu.

Jeho členům se špatnou kvalitou palubovky dost zkomplikovala situace. Kromě toho, že jim ligová komise zakázala od 1. května hrát v této tělocvičně ligové zápasy, loni v září nejmladší florbalisté vůbec netrénovali a muži jezdili na tréninky do Třeště.

„Hala na Osvobození nám pro florbal rozměrově absolutně vyhovuje, jako jediná v Pelhřimově a v okolí třiceti kilometrů. Hrát bychom sice mohli i ve sportovní hale u autobusového nádraží, ale tam trénuje tolik jiných oddílů, že bychom se tam při frekvenci patnácti hodin tréninků týdně, a to nepočítám ligové zápasy, jen těžko vešli,“ přiblížil sekretář florbalového oddílu Jan Koten.

Oddíl, který má sedm družstev a přes sto aktivních členů, v tělocvičně na Osvobození měsíčně odehraje přibližně sto hodin.

„Podlaha tam není ideální, to je bez debat. Pokud nahraji míček spoluhráči, tak se kvůli prasklé palubovce, dostane úplně jinam, než by měl,“ dodal Koten.

Zbrousí a dvakrát nalakují

Oprava palubovky je naplánovaná na letní měsíce. „Řemeslníci podlahu zbrousí, nalajnují a dvakrát nalakují. Pak už by vše mělo být v pořádku. Problém bohužel nastal, když se objekt školy loni zateplil. Dřevo začalo vlivem většího tepla pracovat a tím i praskat,“ zdůvodnil vedoucí odboru školství pelhřimovského městského úřadu Bohumil Kovanda.

Loni byly v tělocvičně na Osvobození opraveny za více než 800 tisíc korun šatny a sprchy.

Alexandra Knapová, Jan Mazanec