Podle něj nebylo nutné žádat povolení na příjezd. Doprava přitom pro odpůrce byla téměř jedinou možností, jak stavbu zastavit.

Teď by teoreticky investor mohl stavět. Investorská společnost Bohemen Grondfonds se odvolala proti rozhodnutí Městského úřadu v Pelhřimově, který vedl územní řízení.

Celou věc převzal kraj a ten teď vydal rozhodnutí, podle kterého „vrací" záležitost k projednání pelhřimovskému stavebnímu úřadu. Kraj neřekl, že v Pelhřimově udělali chybu, ale tvrdí, že úřad „neměl oporu v zákoně, aby mohl po stavebníkovi požadovat povolení od obce o připojení na účelovou komunikaci." V dokumentu se ale zároveň dodává, že obecní cesta musí kapacitně vyhovovat chystané stavbě, což je velmi těžko prokazatelné.

Laicky řečeno: Když se někdo chce „napojit" na jakoukoli jinou silnici, musí mít povolení od jejího vlastníka, ale u obecních cest to už neplatí.

A jsou to právě ony, které vedou k chystané bioplynce za vsí jak z obce, tak ze silnice mezi Rynárcem a Čelistnou. Libkova Voda i Čelistná se domnívaly, že zákazem vjezdu na ně je možné stavbu zarazit, nebo aspoň regulovat.

Další výtka kraje, která by  naopak mohla projekt zkomplikovat, je ta, že chybí posouzení záměru z hlediska ochrany ovzduší. Jenže podle odborníků zatím všechny bioplynky nijak nepřekročily žádné normy týkající se ochrany ovzduší.

Kraj pak vytkl pelhřimovskému úřadu ještě to, že „rozšiřoval okruh účastníků řízení, aniž by bylo poznamenáno, proč je do okruhu zahrnul". I když Městský úřad v Pelhřimově může namítat, že do řízení se hlásili zájemci sami a nevadilo jim, že to není vysvětleno.

Na hlavní námitku reagoval vedoucí odboru výstavby pelhřimovské radnice Zdeněk Přech. „Domnívali jsme se analogicky podle ostatních komunikací, že souhlas na napojení musí být i u účelové komunikace," vysvětluje s tím, že nyní bude odbor pokračovat v řízení do té doby, než se vydá územní rozhodnutí.

Tím se ale ještě nic nemusí vyřešit – mohou ho napadnout obě strany sporu. Možnost rozporování potvrdil i předseda libkovodského „protibioplynového" občanského sdružení Václav Lapáček. „Je to pro mě nepochopitelné, že obec nemůže po investorovi chtít povolení k napojení na svou cestu. Zdá se mi to jako taškařice. Každopádně místní jsou proti, což dokázalo referendum, a ještě nikdo nemá vyhráno," dodal Lapáček.

O vyjádření jsme požádali i zástupce firmy Bohemen Grondfonds Petra Němečka. „Rozhodnutí kraje je pro nás čerstvé, teď počkáme, jak se k němu postaví pelhřimovský stavební úřad," uvedl.

To, zda se tím otvírá cesta k projektu, bude podle Němečka záviset na dalších okolnostech. Teď například běží odvolání ke krajskému soudu v Táboře oproti rozhodnutí pelhřimovského soudu, který zamítl jeho žalobu na obec ve výši 2,54 milionu korun za zmařené investice. Termín odvolacího soudu by měl být znám do konce června.

Zájemci jsou

Na sobotu 14. července se mezitím v Libkově Vodě chystají nové volby poté, co stávající zastupitelstvo kvůli konfliktům kolem projektu rezignovalo.

Do voleb se hlásí osm nezávislých kandidátů, podle informací Deníků vesměs odpůrců projektu: Jana Bečková, Jaroslav Vlk, Martin Repáč, Lenka Šeniglová, Pavel Gottwald, Petr Wasserbauer, Jiří Mynařík a Luboš Krejčí.

Jan Mazanec, Dominika Dufková