Na nedávné návštěvě Pelhřimovska totiž ministr kultury Václav Jehlička přislíbil zařazení oltáře na seznam památek, které by se mohly o titul Národní kulturní památky ucházet už příští rok.

Potvrdil to i tajemník ministra Jehličky Jan Růžička. „Poslední návrhy na Národní kulturní památky zákonodárci a vláda schvalovali letos na jaře. Další se budou projednávat pravděpodobně za rok. Ministr kultury Václav Jehlička se zasadí o zařazení oltáře svatého Bartoloměje na tento jarní seznam,“ sdělil Jan Růžička.

Pelhřimovsko by tak získalo vůbec první Národní kulturní památku. První pokus o prohlášení pelhřimovského oltáře za Národní kulturní památku se uskutečnil už po jeho zrestaurování v roce 2006. „Tenkrát jsme připravili všechny potřebné podklady a projednali je na ministerstvu kultury. Oltář ale tehdy do výběru neprošel,“ vyprávěl Horymír Kubíček, který vedl první kroky k pokusu prohlášení oltáře za Národní kulturní památku.

Pokud by oltář svatého Bartoloměje ve složitém schvalovacím procesu prošel, znamenalo by to pro něj řadu výhod. „Titul Národní kulturní památky s sebou přináší kromě prestiže i více peněz od státu a možnost čerpání dotací z Evropských fondů,“ doplnil tajemník ministra kultury Jan Růžička.

Radost z případného prohlášení oltáře za Národní kulturní památku by samozřejmě měla i pelhřimovská Římskokatolická církev, která kostel svatého Bartoloměje spravuje. „Oltář by si takovou poctu jistě zasloužil. Je to velmi významná památka,“ uvedl Jaromír Stehlík, administrátor farnosti v Pelhřimově.

Čtyři roky restaurování

Výjimečnost oltáře potvrdil také restaurátor Jaroslav Benda, který před třemi lety dokončil jeho rozsáhlou opravu. „Oltář je velmi bohatý na náročné zlacení, stříbření nebo barevné lazury. Zdobí ho napodobeniny slonové kosti a ebenového dřeva. Je to nádherná věc, na kterou můžeme být právem pyšní,“ líčil Benda.

Raně barokní památka z druhé poloviny 17. století ale před několika lety začala podléhat červotoči. V roce 2002 se dočkala kompletní renovace „Oltář byl v havarijním stavu. Museli jsme ho celý rozebrat a každou část pečlivě restaurovat zvlášť,“ popsal Jaroslav Benda.

Po čtyřech letech se oltář vrátil na své místo v podobě, jak vypadal v době svého vzniku. Oltáři drží palce i obyvatelé Pelhřimova. „Vím, že oltář svatého Bartoloměje je velkolepý. Moc se mi líbí. Bylo by fajn, kdyby se mohl přidat k řadě Národních kulturních památek,“ uzavřela Zuzana Kohoutová.