VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrožené žáby se u zábran před silnicemi letos nezastaví

Pelhřimovsko – Skokany, ropuchy a ostatní obojživelníky, kteří se v těchto dnech vydávají na svou každoroční pouť na místa rozmnožování, letos zábrany u silnic na Humpolecku nezastaví.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Bez pomoci ochránců přírody by se řada žáb na jaře přes silnici k vodě nedostala. V Kamenici na Jihlavsku se už před časem ujali záslužné práce školáci. Foto: Deník/Jiří Jíra

Ochránci přírody ze sdružení Zelené srdce, kteří obojživelníkům ve vstupu na silnici v okolí Smrdova u Humpolce každým rokem bránili, letos poprvé od roku 2000 stometrové zábrany v této lokalitě nepostaví. „Letos bohužel zábrany u silnic stavět nebudeme, protože to časově nestíháme," vysvětlil ochránce přírody Pavel Koubek z Občanského sdružení Zelené srdce.

Dodal však také, že až nastane ten správný čas, vyrazí k silnici s kbelíkem a žáby, které se budou v těchto místech pohybovat, přenese na druhou stranu. „Všechno záleží na počasí. Jakmile totiž teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, žáby se začnou přesouvat. Pokud bude počasí takové, jaká je jeho momentální předpověď, žáby se začnou přemisťovat co nejdříve a jejich přesun bude velice rychlý," přemítal Pavel Koubek.

Zmínění obojživelníci putují každý rok ze vzdálenosti 
i několika kilometrů do stále stejného rybníka, ve kterém se narodili. „Placatou žábu tedy můžeme potkat na téměř každé silnici, v jejímž okolí se nachází rybník," řekl Koubek.

Když ochránci přírody stavěli zábrany u silnic v okrese poprvé, zachránili zhruba 1 200 obojživelníků. Loni se jim podařilo přenést pouze kolem 500 kusů. „V současné době je totiž ve zmíněné lokalitě obce Smrdov patrný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí," prozradil Koubek.

Dobrovolníci s kbelíky a gumovými rukavicemi se najdou i ve Vyskytné, která leží nedaleko Pelhřimova. Zde žábám a především skokanům hnědým, kteří se 
v tomto období snaží dostat do tamního rybníka, každoročně pomáhají děti ze základní školy ve Vyskytné.

Na pomoc obojživelníkům se školáci vydají hned z rána. „Teď čekáme, až nastanou ty správné teploty a my budeme moci jít pomáhat žabičkám, které vyrazily ze svých zimovišť do našeho rybníka Koupaliště, jež leží asi kilometr od vsi," pověděla Jiřina Jonášová, učitelka ze Základní školy a Mateřské školy Vyskytná.

Silniční úsek kousek od Vyskytné, který se pro obojživelníky stává nejnebezpečnějším místem jejich dlouhé cesty, bude už za několik dní označen oficiální dopravní značkou Pozor žáby.

V tomto úseku by si tak řidiči mohli na žáby dávat větší pozor. „Ve Vyskytné bydlím a  situaci s ohroženými žábami tam znám. Je mi tedy líto, když pak na silnici vidím tolik rozjetých žab," postěžoval si vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Pelhřimově Josef Slavětínský.

Dodal také, že skokani, ropuchy, čolci a další druhy se na svou každoroční pouť do vody vydají, až bude teplo. „Konkrétně skokan hnědý by se mohl začít přemisťovat už tuto sobotu, na kdy hlásí pěkné počasí," přemítal Josef Slavětínský.

Dopravní značky, které upozorňují na žáby pohybující se po tamní silnici, každoročně vyrábějí i děti ze zmíněné základní školy ve Vyskytné. „I letos jsme s dětmi během pracovních činností vyrobili dvě speciální dopravní značky, na které jsme namalovali také dvě velké žáby," informovala Jiřina Jonášová.

Tyto ručně vyráběné dopravní značky už dnes odnesou na frekventované žabí místo děti z turistického kroužku, který organizuje tamní základní škola.

Pomocnou ruku žábám podají ve Vyskytné mladí ochránci přírody v rámci výuky přírodovědy. „Hodinu přírodovědy školákům prohodíme s jinou vyučovací hodinou. Děti z prvního stupně tak budou moci na žáby vyrazit hned ráno," dodala Jonášová. Školáci z Vyskytné tak například o hodinu matematiky či jiný předmět kvůli ohroženým žábám nepřijdou.

Během nocí, kdy je tah obojživelníků největší, stačí i jediné projíždějící auto na jinak nepoužívané cestě a zůstanou na ní desítky mrtvolek. „Některé žáby do rybníků putují i přes den. Potom se zastaví na vyhřátých silnicích a hned je velká pravděpodobnost, že je některé auto přejede. Obojživelníci ale nejčastěji putují přes noc," popsal jednu z možných situací Josef Slavětínský.

A proč vlastně obojživelníky chránit? „Asi nikdo nemá rád pisklavé bzučení komárů, a právě obojživelníci jsou přirozenými regulátory tohoto hmyzu a naopak obojživelníci jsou potravou pro mnoho dalších živočichů," vysvětlil už dříve Pavel Koubek.

Autor: Denisa Šimanová

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Klokan Kuki skončil po odchytové akci v jihlavském útulku, kde si ho v pátek dopoledne vyzvedl šťastný majitel Radek Helekal.
8

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení