VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Angličtinu učí podle nových metod a trendů

Pelhřimov – Metoda výuky napříč předměty v anglickém jazyce se stále více zabydluje v Základní škole Osvobození Pelhřimov.

9.5.2017
SDÍLEJ:

Hodina angličtiny v ZŠ Osvobození Pelhřimov.Foto: Archiv Deníku

Metoda je známa pod zkratkou CLIL z anglického Content and Language Integrated Learning (obsahem a jazykem spojené učení, čte se často „klil“) a žáci jejím prostřednictvím na základě textu z knihy pracují například s dějepisnými či zeměpisnými informacemi v hodinách angličtiny.

„Metodu využíváme při výuce angličtiny pro různě staré děti. Na prvním stupni například při počítání nebo poznávání zvířat, na stupni druhém tuto metodu aplikujeme třeba na zeměpis nebo dějepis,“ uvedla k využívání metody CLIL učitelka angličtiny Markéta Hupková. „Konkrétně to vypadá například tak, že zařadím do hodiny historii Londýna, takže se žáci dozvědí něco, co pak mohou využít právě v dějepisu,“ upřesnila učitelka.

Metoda se ve výuce angličtiny objevila v České republice před více než deseti lety, ale na výraznější využití si musela nějakou dobu počkat. Na pelhřimovské základní škole Osvobození ji Markéta Hupková i další angličtináři aplikují zhruba pět let.

Její využití může být dost flexibilní, nehodí se ale pro veškerou výuku angličtiny. „Například při výuce gramatiky tuto metodu nevyužíváme,“ připomněla angličtinářka.

Metoda CLIL má své klady i negativa. Ke kladům patří, že děti angličtina více baví. „Zařazování CLIL je příjemným zpestřením a žáci si hodiny vždy užívají,“ přiblížila zkušenost Markéta Hupková.

Současně připustila, že aplikace zmíněné metody může mít negativní dopad na vyjadřování žáků v češtině. „Angličtina do slovníku dětí proniká z nejrůznějších stran, známe, jak vypadají třeba jejich esemesky, a toto je další ze zdrojů pronikání angličtiny do češtiny, to je pravda,“ připustila pelhřimovská kantorka.

Nově ovšem začínají na škole, kde Markéta Hupková učí, využívat v angličtině ještě jednu metodu. Jde o metodu, která zprostředkovává četbu anglických textů už dětem, které se angličtinu stále učí a nemají ucelené znalosti jazyka. Jde o metodu zvanou graded reading books čili metodu zjednodušené anglické literatury.

„Podařilo se nám do školy získat publikace s tímto typem literatury, což nám umožňuje věnovat se této metodě systematičtěji,“ řekla učitelka angličtiny.

Pro nižší ročníky má škola k dispozici komiksovou literaturu, pro ročníky vyšší přibývá víc textu, který ale respektuje úroveň znalostí žáků základní školy.

„Ve třídě můžeme metodu zjednodušené anglické výuky využít formou skupinové práce. V každém případě platí, že tímto způsobem jsou žáci k četbě anglické literatury motivováni,“ zjistila během dosavadního využívání metody Markéta Hupková.

Autor: Jiří Jíra

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení