VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový zpomalovací semafor bude ve Starém Pelhřimově

Starý Pelhřimov – Na Pelhřimovsku se objeví další semafor, který zbrzdí řidiče nedodržující padesátikilometrovou rychlost. Bude umístěn na státní silnici ve Starém Pelhřimově, ve směru od Tábora. Oslovení místní lidé by si ale ještě radši přáli obnovení zrušeného přechodu pro chodce.

2.5.2014
SDÍLEJ:

Provoz ve Starém PelhřimověFoto: Deník/Jan Mazanec

Předloni byl takzvaný inteligentní semafor nainstalován při vjezdu do Pelhřimova u nemocnice, kdy z kopce od Olešné řidiči také často nedodržovali rychlost.

Podle místostarosty města Pavla Pípala se v této lokalitě zařízení osvědčilo.

„Když se s policií a Krajem Vysočina jednalo o umístění dalšího semaforu, byl vytipován Starý Pelhřimov, kde se opakují stížnosti na dopravu, je tam velký provoz a nebezpečná situace. Když se tam díváte na radar, tak řada řidičů nedodržuje rychlost," poznamenal místostarosta při jednání zastupitelů, kteří jednomyslně schválili smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic o instalaci zařízení.

Semafor bude umístěn naproti poslednímu sloupu veřejného osvětlení, pouze ve směru z kopce, kde je větší pravděpodobnost nedodržování „padesátky".

Požadavek zpomalovacího semaforu ve Starém Pelhřimově zazněl i předloni na veřejném fóru k největším problémům města. Starý Pelhřimov je největší místní částí okresního města.

Podobně jako u semaforu před nemocnicí i zde město využije krajské dotace, která tvoří padesát procent nákladů, nejvýše ale 250 tisíc korun.

Na kolik přesně semafor vyjde, se uvidí až při výběrovém řízení. Pokud při něm nedojde k průtahům, bude semafor instalován už v létě. Zařízení funguje tak, že nejprve svítí červená, která se ale při dodržení rychlosti změní v zelenou.

Na to, zda místní nové zařízení uvítají, jsme se zeptali ve Starém Pelhřimově. V pátek před druhou hodinou odpolední tam většina řidičů rychlost dodržovala, ale někteří zřejmě pouze z toho důvodu, že kvůli dlouhým kolonám tvořícím se za kamiony ani rychleji jen nemohli. „Někdy tu jede tolik aut a takovou rychlostí, že ani nemůžu s autem vyjet na silnici," podotýká starší muž, který bydlí přímo u hlavní silnice. „A nevím, proč nám tamhle dole zrušili jediný přechod pro chodce," ukazuje na zastávku autobusu, kde se pár lidí snaží spíš přeběhnout než přejít vozovku.

„Nevím, jestli zpomalovací semafor pomůže. Protože i když všichni pojedou padesát kilometrů za hodinu, tak se stejně bude těžko přecházet. Tady by spíš pomohl přechod pro chodce, kde by si mohl člověk vymáčknout zelenou," říká Zdeněk Šlejtr, který se právě chystá s dětmi přejít silnici.

Ke zrušení části přechodů došlo i při opravě průtahu Pelhřimovem. „Když se opravuje silnice širší než sedm metrů a má na ní být zachován přechod pro chodce, musí být při opravě uprostřed vybudován ostrůvek," říká náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl.

Podle něj nedošlo v jednotlivých krajích ke shodě na tom, zda se norma vztahuje i na už existující přechody na zatím neopravovaných silnicích.

Podle něj byla dopravní policie na Vysočině přísnější, a proto na základě jejího doporučení došlo v kraji k rušení takových přechodů, jako byl ten ve Starém Pelhřimově. A i kdyby teď byla vůle ho obnovit, vyžádalo by si to vybudování ostrůvku podle nových pravidel, což by už vyšlo dráž.

Jak vysvětlil vedoucí pelhřimovského dopravního inspektorátu Rostislav Sůva, předloni byla vyhlášena Odborem dopravní policie Policejního prezidia velká kontrola přechodů v rámci republiky. „V průběhu akce zkontrolovali dopravní policisté všechny přechody v zemi a na ty, které nesplňovaly nové stavební normy, upozornili jejich zřizovatele – majitele komunikace. Právě na nich bylo, zda přechod uvedou do souladu s platnými normami, nebo jej zruší," vysvětlil Sůva.

Podle něj připadalo i v úvahu přechod zachovat v původním stavu, ale s tím, že na jeho závady byl majitel silnice upozorněn a nesl by spoluodpovědnost za případnou nehodu.

Starosta Pelhřimova Leopold Bambula každopádně věří, že zpomalovací semafor napomůže i bezpečnosti chodců. „Řidiči si příště rozmyslí, jestli tam pojedou rychle, když je semafor donutí zastavit," dodal starosta.

Autor: Jan Mazanec

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Ilustrační foto.

Oprava vrátí dvěma křížům v Horní Cerekvi jejich půvab

Právě se narodili. Podívejte se na další miminka

Pelhřimov  - V pelhřimovské porodnici se narodilo dalších 9 dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Pelhřimov - Zraněním šestnáctiletého motorkáře skončila páteční dopravní nehoda u obce Kopaniny. Mladý řidič motocyklu Yamaha jel po silnici II/150 ve směru od obce Kopaniny směrem na obec Čáslavsko.

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení