VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů je šancí za krásou uvidět Stvořitele, říká kněz

Pelhřimov – Příští pátek večer se otevřou dveře českých kostelů a kaplí, aby je mohli navštívit i lidé, kteří do nich pravidelně nechodí.

15.5.2014
SDÍLEJ:

Vojtěch VágaiFoto: Deník/Jan Mazanec

Do Noci kostelů se zapojí pelhřimovská farnost. Na detaily i smysl akce se ptáme farního vikáře Vojtěcha Vágaie.

V čem vidíte hlavní přínos akce?

Snažíme se všem bez rozdílu ukázat krásné věci: krásu samotného kostela, krásu zpěvu, varhan, krásu vesmíru i lidských výtvorů. Tím vším chceme i lidem, kteří nechodí do kostela, poodhalit krásu Boha, který za tím vším je a dává smysl našemu životu, naší námaze a obětem, naší snaze konat dobro, i když často nevmínáme, že bychom za to byli odměněni.

Co v kostele může zaujmout člověka, který do něj nechodí?

Podle mě právě vizuální přítomnost krásy, která se snaží přiblížit Boha lidskému rozumu. Člověk dnešního facebookového a televizního věku je totiž víc „obrazový", nejvíc informací vnímá vizuálně, obraz pak může doplnit ticho, zpěv a modlitba. V kostelech je hodně zlata ne proto, že by i v minulosti lidé chtěli, aby církev byla bohatá, ale proto, že nevěděli, jak zachytit a ostatním předat krásu Boha.

V Pelhřimově se Noc kostelů koná na čtyřech místech (viz rámeček). Co čeká návštěvníky kostela sv. Bartoloměje?

Po zahájení se představí pelhřimovský pěvecký sbor Záboj s duchovní hudbou a farní sbor – obě tělesa diriguje pedagog ZUŠ a želivský varhaník Petr Žák. Poté bude následovat prohlídka kostela zevnitř i zvenku, kterou záživnou formou okomentuje Lenka Martínková z Jihočeské univerzity. Ta loni podobně provedla návštěvníky kaplí Panny Marie a mělo to dobrý ohlas. Pak vystoupí kapela mladých, se kterými se setkávám při Pátcích mladých – za doprovodu kytary, keybordu, cachonu a flétny představí moderní křesťanskou hudbu. Ve 21 hodin hlavní varhaník kostela Jiří Váňa názornou formou ukáže, jak fungují varhany. Další zajímavou letošní novinkou bude přednáška s promítáním předsedy místního astronomického klubu Jakuba Hraníčka o hvězdách. Ta bude pěkně korespondovat s mottem Noci kostelů „Nechť jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den a noc". Opět půjde o přiblížení Stvořitele takovou formou, která je modernímu člověku blízká. Večer bude také zpřístupněna věž kostela, což se běžně nestává.

Na co se nejvíc těšíte vy?

Kromě toho, co jsem zmínil, bude novinkou i to, že děti z pelhřimovských mateřských škol do středy namalují, jak si představují kostel. V pátek ráno přijdou do kostela, dostanou odměny,  bude pro ně připraven program a naučíme se písničku-modlitbu. Jejich výkresy pak budou vystaveny v kostele a na závěr Noci kostelů je jako dárek dostanou příchozí. Dalším dárkem pro návštěvníky budou i koláčky nebo kostelíčky z perníku a knížky. Těším se i na závěrečnou modlitbu za město a jeho lidi. Kdo má strach z modlitby, nemusí se bát, může se k nám přidat třeba formou toho, že do velkého srdce položí svíčky, jako symbol věci, za kterou by chtěl poprosit.

Program

kostel sv. Bartoloměje: 19.00 zahájení, 19.15 Záboj a farní sbor, 20.00 prohlídka, 20:30 kapela PM, 21.00 varhany, 21.30 světla na nebeské klenbě, 22.00 modlitba za město a obyvatele

kaple Panny Marie: řeckokatolická církev – 20.00 prohlídka, ukázky zpěvu, oblečení a liturgických předmětů, modlitba

Křemešník: Matice křemešnická – 19.00 úvod o kostele, 19.30 Jaroslav Benda pohovoří o restaurování oltářů i křížové cesty, 21.30 varhanní koncert Václava Peltana, 22.30 výstup na rozhlednu . Po celou dobu vystavena kopie Svatováclavské koruny

kaple sv. Anny: Zelené srdce – 19.00 prohlídka, výstava fotografií, 19.30 koncert skupiny HUSA bend, 20.00 Putování dvou andělů – příběh k zamyšlení

Autor: Jan Mazanec

15.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení