VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezávislým vadí partajničení. Straníci se hájí: Jsme čitelní

Pelhřimovsko – Do komunálních voleb mohou kandidáti jít jako nezávislí, jako členové stran nebo jako nestraníci na kandidátkách stran a hnutí.

29.7.2014 2
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Deník

Ve dvou největších městech okresu zatím bylo stranické tričko nutností, v nejmenších obcích se naopak straníkům většinou nedaří sestavit celou kandidátku, takže pak stejně kandidují jako jednotlivci.

V Pelhřimově a Humpolci v minulých volbách kandidovaly jen celostátně vedené strany, ale už v Pacově byla kromě stran i tři uskupení nezávislých. Jedno z nich i volby vyhrálo: Sdružení pro rozvoj a prosperitu Pacovska. Jeho lídr a současný starosta Lukáš Vlček dostal i nabídky vstupu do stran, ale nevyužil je.

„Starosta by se měl jako moderátor veřejné diskuse snažit propojovat různé názorové proudy, a pokud by sám byl ideologicky velmi vyprofilovaný, bylo by to na přítěž," domnívá se Vlček. Hranici stranictví-nestranictví vidí v obcích o velikosti 10 tisíc obyvatel, i když by se podle něj mohla posunout výš, a to ruku v ruce s rozvojem občanské společnosti.

Na námitku, zda příslušnost ke straně není pro voliče znamením čitelnosti a pro kandidáta možností poradit se se spolustraníky a získat dobré kontakty, Vlček reaguje následovně. „Doufám, že to výhodou není, protože pak by to znamenalo, že v některých věcech rozhoduje barva stranického trička – a tím už si česká politika po roce 1989 prošla. Kontakty si může člověk vytvořit, aniž by měl stranické tričko," doplňuje pacovský starosta.

Pro „jeho" a podobná sdružení to před volbami znamená sehnat sedm procent z počtu obyvatel obce, což je v případě Pacova necelých 400 podpisů. „Trvá to několik týdnů, ale zatím se nám to vždy podařilo," doplňuje starosta Vlček, který je i krajským zastupitelem za Sdružení pro Vysočinu, do nějž většinu kandidátů navrhl subjekt s názvem Sdružení nezávislých kandidátů – evropští demokraté.

Česká společnost není stranictví příliš nakloněna a ve stranách je na počet obyvatel méně lidí než v jiných zemích.

Nedůvěra ke stranám se vysvětlovala neblahými vzpo-mínkami na výhodné členství v KSČ, ale ani 25 let po roce 1989 se odpor ke stranictví nesnížil. Možná proto se i řada starostů na Pelhřimovsku v komunálních volbách prezentuje jako nezávislá, ale ve vyšších úrovních voleb, kde už je prostor jen pro strany, je vidíme na kandidátkách politických stran.

Jsou i ti, kteří dávají přednost členství ve straně. „Možná to mám těžší v tom, že kromě odpovědnosti vůči svým voličům ve městě mám i odpovědnost vůči straně a myšlenkám, které zastává. Ale nemyslím, že členství je přítěž. Samozřejmě hraje roli i to, v jaké pozici se celostátně strana nachází, ale věřím, že normální člověk by to měl rozlišit a kromě mé stranické značky by měl hodnotit i práci, která je za mnou," říká žirovnický starosta Milan Šmíd (ODS).

Proti nezávislým starostům nic nemá, jen upozorňuje, že jsou odpovědni pouze sami sobě, takže voliči nemají záruku jejich názorové konzistence.

Šmíd zároveň uznává, že levicovost či pravicovost se na komunální úrovni projeví výjimečně, navíc tak není pojmenována, ale jako příklad uvádí stanovení vodného – kdy se ideový názor projeví v tom, kdo je pro „tržnější" nastavení ceny, a kdo naopak pro větší financování městem.

Členem strany je i starosta Lukavce František Pinkas (KDU-ČSL). „Jsem rád, že mohu sdílet hodnoty, jejichž je KDU-ČSL nositelkou. A zároveň si mohu vyměňovat zkušenosti s komunálními politiky, kteří sdílejí stejné hodnoty. Navíc strana poskytuje hlavně začínajícím zastupitelům zázemí třeba v podobě školení, aby se v tom neztratili," říká Pinkas s tím, že ulehčením je i to, že teď před volbami není třeba pro stranickou kandidátku shánět podpisy.

Zároveň lukavecký starosta nepopírá, že v praxi pak stranická „košile" většinou jde stranou. „I zájemci o práci v zastupitelstvu si nevybírají kandidátku podle toho, jakou stranu zastupuje, ale podle toho, kdo ji vede. Když tohle vím, tak pak nejsem překvapený, když se při nějakém hlasování najde shoda u lidí z kandidátek zcela opačného spektra. A „svým" zastupitelům nechávám volnost," dodává Pinkas.

Naopak důsledně nezávislý zůstává starosta Horní Cerekve Jaroslav Andrle. „Co se týká stranicko-ideových směrů, funkce komunálního politika je o práci, a ne o stranických liniích. Takže nemám potřebu být členem strany. V kontakty získané díky straně moc nevěřím a ani nejsem příznivec nějakých „kamarádských" styků, snažím se jet podle daných pravidel, aniž bych využíval konexe nebo kontakty někoho výše postaveného," říká Andrle.

Sám také dostal nabídku vstupu. „Bylo to ze strany ČSSD, byl jsem v kanceláři pana senátora Štěcha. Ale už na schůzku jsem šel s tím, že pokud nabídka padne, chci zůstat nezávislý a ke vstupu mě nikdo nepřesvědčí, i když jsem nechtěl návštěvu u pana senátora odmítnout," dodává hornocerekvický starosta.
U menších obcí je daleko větší podíl nezávislých kandidátů a stranictví je hodně okrajové.

„Za 23 let jsme nikdy neměli problém s tím, jestli byl zastupitel za Občanské fórum, lidovce, nezávislé nebo komunisty. Nikdy se žádná věc netýkala zařazení do strany a vše jsme řešili tak, abychom se všichni pokusili domluvit," říká starosta Božejova Ladislav Brož (KSČM).

Autor: Jan Mazanec

29.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Rostou václavky.

Začíná čas václavek, rostou ke konci září

Alkoholem posilněný řidič usedl za volant

Pelhřimov - Za své nezodpovědné chování se může až na jeden rok dostat za mříže pětatřicetiletý řidič, který při silniční kontrole nadýchal více než dvě promile. K incidentu došlo ve středu 20. září, kdy kolem desáté hodiny večer zastavili policisté z obvodního oddělení v Pelhřimově osobní automobil a u řidiče provedli dechovou zkoušku.

Česká kniha rekordů se rozrostla o maxi křemenáče

Humpolec – Rekordní nalezená houba se díky svým maxi rozměrům dostala do České databanky rekordů, kam byla 18. září oficiálně zapsaná jako Největší křemenáč pravý.

Angličtinářka pelhřimovské střední školy sbírala poznatky v Oxfordu

Pelhřimov - Někteří žáci anglického jazyka Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov se mohou pyšnit tím, že je vzdělává výherkyně zahraniční stáže v anglickém Oxfordu.

Víkend patří kouzlům, pohádkám a turistice

Čejov, Pelhřimov – Přímo magický víkend je připraven pro malé i velké odvážlivce, kteří mají rádi turistiku. Již dnes se totiž mohou projít Nočním pohádkovým lesem v Čejově a v neděli je pro ně připravený Kouzelnický pochod v Pelhřimově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení