VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice: Zkuste studovat medicínu

Pelhřimov – S cílem nalákat mladé lidi ke studiu medicíny, a ovlivnit je tak i v jejich rozhodování o budoucím povolání pozvala Nemocnice Pelhřimov minulý čtvrtek studenty posledních ročníků gymnázií v Pelhřimově, Humpolci a Pacově. Na exkurzi jich přišlo přes padesát.

10.4.2017
SDÍLEJ:

Nemocnice v Pelhřimově. Foto: Deník/archiv

Možnost prozkoumat nemocnici zblízka si studující chválili. „Jsem vděčná za možnost prohlédnout si nemocnici z jiného úhlu. Ne pouze jako pacient,“ ocenila tuto příležitost studentka pelhřimovského gymnázia Zuzana Melicharová.

Účelem akce není jen prohlídka nemocnice. „Cílem tradičního dne otevřených dveří je motivovat středoškoláky ke studiu lékařských či nelékařských oborů na vysoké škole a zajistit si tak dostatek zdravotníků v nemocnicích na Vysočině,“ přiblížila akci mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců. „Chybějící lékaři, ale třeba i fyzioterapeuti či radiologičtí asistenti jsou tématem, které stále více pociťujeme v provozu,“ posteskl si náměstek ředitele nemocnice pro léčebnou péči Jaroslav Houser.

Někteří mladí by po studiu mohli pracovat právě v pelhřimovské nemocnici. „Celá řada gymnazistů v tomto věku teprve vybírá obor svého dalšího studia na vysoké škole a my se je touto cestou snažíme motivovat pro práci zdravotníka a ukázat krásu našeho povolání,“ dodal Houser.

Práce v nemocnici je pro řadu gymnazistů lákavá. „Zájem a slova studentů nás přesvědčila, že mladá generace považuje práci zdravotníka za velice atraktivní,“ poznamenala Černo.

Studenti ale poznali i jistá úskalí. „Uvědomila jsem si, že jak studium, tak i práce lékaře je fyzicky a především psychicky velice náročná. Z tohoto důvodu budu přemýšlet spíše nad studiem nelékařského zdravotnického oboru,“ zamyslela se studentka Melicharová.

Převážná většina mladých návštěvníků skutečně o práci ve zdravotnictví uvažuje. „Studentky více projevovaly zájem o tradiční lékařské obory. Chlapce pak zajímala oddělení jako klinická biochemie, hematologie a nelékařské obory jako radiologický asistent, zdravotnický laborant či fyzioterapeut,“ připomněla mluvčí Černo.

Zájem potvrzuje i ředitelka humpoleckého gymnázia Hana Havelková. „Naši studenti si tuto možnost velice chválí. Často dokonce změní představu o výběru svého budoucího povolání a zaměří se na zdravotní obory,“ přiblížila dojmy účastníků.

Studenti mají řadu výhod. „Jednak mají možnost poznat různé prostory nemocnice, ale také spoustu ostatních věcí spojených s povoláním lékaře. Dalším plus je i to, že se mohou na spoustu věcí zeptat těch nejpovolanějších,“ sdělila Havelková.

Gymnazisté si mohli osahat i pomůcky lékařů. „Studenti zhlédli práci na ambulancích, navštívili jednotku intenzivní péče a sáhli si na radiodiagnostické přístroje. Zájem byl i o oddělení anesteziologicko-resuscitační, interní, chirurgii nebo moderně vybavené oddělení hematologie a transfuziologie,“ vyjmenovala mluvčí nemocnice.

Studium lékařských oborů by v budoucnu mohlo přinést i jiné výhody. „Náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Houser také informoval studenty o možnosti získání stipendia, které Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnic chystá pro studenty medicíny,“ uzavřela Petra Černo.

Den otevřených dveří pro studenty se koná pravidelně už několikátým rokem. „Do pelhřimovské nemocnice jezdíme každý rok. Tuto možnost nabízíme především studentům z biologického semináře, ale letos se zúčastnila i děvčata zajímající se o fyzioterpii,“ dodala ředitelka humpoleckého gymnázia.

Den otevřených dveří hodnotí jako zdařilý i ředitel nemocnice. „Jsem rád, že mladí lidé mají zájemo práci ve zdravotnictví. Základem kvalitní péče o pacienta je totiž dostatek erudovaného personálu,“ řekl ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Autor: Redakce

10.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michael Smetana, Pacov, 11. 4. 2017, 3 880 g.
6

Právě jsme se narodili. Podívejte se

Vladimír Pejchal se u soudu snažil hájit všemožným osočováním druhých. Několikrát změnil obhájce.

Sexuální slídil Pejchal neuspěl s odvoláním a půjde sedět

Záchranáři vyjíždí čím dál častěji. Každých 12 minut

Vysočina – Zdravotnická záchranná služba (ZZS) za posledních deset let zvýšila svůj počet výjezdů v Kraji Vysočina zhruba o čtvrtinu. Nyní vyjíždí každých dvanáct minut. Stále častěji v terénu pomáhají kromě záchranářů i lékaři. Nejvíce vyjíždění k chronicky nemocným lidem a seniorům.

Přírodu děti poznávaly i za deště

Pacov - Den Země oslavili v sobotu i malí a velcí z Pacova. Návštěvníci tamní zámecké zahrady tak během deštivého odpoledne mohli například střílet z luku, prověřit své znalosti v přírodovědném kvízu, dozvědět se něco zajímavého o včelách nebo divokých zvířatech, která žijí v naší krajině.

Únosci s karavanem mají podle žalobce na svědomí tři oběti

Vysočina - Trojice mužů, kteří loni v srpnu unesli od autobusové zastávky a znásilnili osmnáctiletou dívku z Řídelova na Jihlavsku mají podle zjištění Deníku na svědomí nejméně další dvě oběti. Otřesný případ brutálního násilí na ženách by měl už brzy začít projednávat Krajský soud v Brně. Trojici násilníků, kteří podle obžaloby fungovali jako organizovaná skupina, hrozí za zločiny znásilnění, zbavení osobní svobody a omezování osobní svobody trest od pěti do dvanácti let.

Do Velké Chyšky přijedou také hudebníci z Holandska

Velká Chyška – Holandští hudebníci vystoupí v sobotu ve Velké Chyšce. Flétnové kvarteto Beau4, jehož členkou je také pelhřimovská rodačka Lucie van Eeden-Novotná, zavítá do kostela svatého Jana Křtitele ve Velké Chyšce v rámci svého turné.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies