VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice: Zkuste studovat medicínu

Pelhřimov – S cílem nalákat mladé lidi ke studiu medicíny, a ovlivnit je tak i v jejich rozhodování o budoucím povolání pozvala Nemocnice Pelhřimov minulý čtvrtek studenty posledních ročníků gymnázií v Pelhřimově, Humpolci a Pacově. Na exkurzi jich přišlo přes padesát.

10.4.2017
SDÍLEJ:

Nemocnice v Pelhřimově. Foto: Deník/archiv

Možnost prozkoumat nemocnici zblízka si studující chválili. „Jsem vděčná za možnost prohlédnout si nemocnici z jiného úhlu. Ne pouze jako pacient,“ ocenila tuto příležitost studentka pelhřimovského gymnázia Zuzana Melicharová.

Účelem akce není jen prohlídka nemocnice. „Cílem tradičního dne otevřených dveří je motivovat středoškoláky ke studiu lékařských či nelékařských oborů na vysoké škole a zajistit si tak dostatek zdravotníků v nemocnicích na Vysočině,“ přiblížila akci mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců. „Chybějící lékaři, ale třeba i fyzioterapeuti či radiologičtí asistenti jsou tématem, které stále více pociťujeme v provozu,“ posteskl si náměstek ředitele nemocnice pro léčebnou péči Jaroslav Houser.

Někteří mladí by po studiu mohli pracovat právě v pelhřimovské nemocnici. „Celá řada gymnazistů v tomto věku teprve vybírá obor svého dalšího studia na vysoké škole a my se je touto cestou snažíme motivovat pro práci zdravotníka a ukázat krásu našeho povolání,“ dodal Houser.

Práce v nemocnici je pro řadu gymnazistů lákavá. „Zájem a slova studentů nás přesvědčila, že mladá generace považuje práci zdravotníka za velice atraktivní,“ poznamenala Černo.

Studenti ale poznali i jistá úskalí. „Uvědomila jsem si, že jak studium, tak i práce lékaře je fyzicky a především psychicky velice náročná. Z tohoto důvodu budu přemýšlet spíše nad studiem nelékařského zdravotnického oboru,“ zamyslela se studentka Melicharová.

Převážná většina mladých návštěvníků skutečně o práci ve zdravotnictví uvažuje. „Studentky více projevovaly zájem o tradiční lékařské obory. Chlapce pak zajímala oddělení jako klinická biochemie, hematologie a nelékařské obory jako radiologický asistent, zdravotnický laborant či fyzioterapeut,“ připomněla mluvčí Černo.

Zájem potvrzuje i ředitelka humpoleckého gymnázia Hana Havelková. „Naši studenti si tuto možnost velice chválí. Často dokonce změní představu o výběru svého budoucího povolání a zaměří se na zdravotní obory,“ přiblížila dojmy účastníků.

Studenti mají řadu výhod. „Jednak mají možnost poznat různé prostory nemocnice, ale také spoustu ostatních věcí spojených s povoláním lékaře. Dalším plus je i to, že se mohou na spoustu věcí zeptat těch nejpovolanějších,“ sdělila Havelková.

Gymnazisté si mohli osahat i pomůcky lékařů. „Studenti zhlédli práci na ambulancích, navštívili jednotku intenzivní péče a sáhli si na radiodiagnostické přístroje. Zájem byl i o oddělení anesteziologicko-resuscitační, interní, chirurgii nebo moderně vybavené oddělení hematologie a transfuziologie,“ vyjmenovala mluvčí nemocnice.

Studium lékařských oborů by v budoucnu mohlo přinést i jiné výhody. „Náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Houser také informoval studenty o možnosti získání stipendia, které Kraj Vysočina jako zřizovatel nemocnic chystá pro studenty medicíny,“ uzavřela Petra Černo.

Den otevřených dveří pro studenty se koná pravidelně už několikátým rokem. „Do pelhřimovské nemocnice jezdíme každý rok. Tuto možnost nabízíme především studentům z biologického semináře, ale letos se zúčastnila i děvčata zajímající se o fyzioterpii,“ dodala ředitelka humpoleckého gymnázia.

Den otevřených dveří hodnotí jako zdařilý i ředitel nemocnice. „Jsem rád, že mladí lidé mají zájemo práci ve zdravotnictví. Základem kvalitní péče o pacienta je totiž dostatek erudovaného personálu,“ řekl ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Autor: Redakce

10.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na chladící věže elektrárny Dukovany ve středu večer zelení aktivisté promítli symboly obnovitelných zdrojů, slunce, vody a větru.
2

Na chladících věžích se objevily ekologické symboly

Kropící vůz projíždí pelhřimovským náměstím.
3

OBRAZEM: Do pelhřimovských ulic už vyrazily kropící vozy

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

Třešť – Poděkování od svých příznivců, ale i vystavení dvou červených karet. Toho se ve středu v podvečer dočkal prezident republiky Miloš Zeman na své oficiální návštěvě Třeště.

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Jihlava – Prezident Miloš Zeman začal svou třídenní návštěvu na Vysočině návštěvou krajského úřadu Kraje Vysočina. Zde se opět po roce setkal s krajskými zastupiteli a představiteli měst a obcí z celého kraje. Ti měli možnost se hlavy státu zeptat na to, co je zajímá, případně trápí.

Nabíjecí stanice na Vystrkově oslavila první narozeniny

Humpolec – Největší nabíjecí stanice ve Vystrkově u Humpolce, která zatím jako jediná v České republice vybavena stojany Tesla Supercharger, oslavila první rok od svého spuštění. Řidiči si na devadesátém kilometru dálnice D1 mohou své vozidlo nabít od 24. června 2016.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies