VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádražní ulici v Žirovnici čeká letos rekonstrukce

Žirovnice – Otázky pátrající po tom, co všechno se v tomto roce chystá v Žirovnici a co mohou v následujících měsících očekávat její obyvatelé, zodpověděl Deníku starosta města Milan Šmíd.

31.1.2013
SDÍLEJ:

Milan ŠmídFoto: Archiv

Vyjmenujte jednu až tři hlavní investiční akce města, plánované v roce 2013.
Čeká nás rekonstrukce Nádražní ulice, a to včetně kanalizace, vodovodu, nového povrchu a chodníků. Dnes je to svou kvalitou asi nejhorší komunikace ve městě. Rekonstrukce bude financována z vlastních prostředků města. Kromě toho plánujeme zateplení panelové části žirovnické základní školy včetně výměny oken, abychom tak dosáhli snížení provozních nákladů. Zateplení bude spolufinancováno z Operačního programu Životní prostředí. Za třetí zmíním přípravu pozemků pro individuální bytovou výstavbu v lokalitě Sídliště.

Co dalšího aktuálně trápí obyvatele Žirovnice, ale nejsou na to zatím peníze nebo to ani z pozice vedení města nejde řešit?
Zlepšení stavebně technického stavu zdravotního střediska včetně výstavby osobního výtahu do druhého nadzemního podlaží.

Rýsují se v Žirovnici letos nějaká nová pracovní místa a jak se město snaží – aspoň nepřímo – podpořit jejich vznik?
To je spíše otázka pro jednotlivé podnikatelské subjekty. Vzhledem k tomu, že mám zprávy o nových připravovaných investicích u některých z nich, domnívám se, že ani v roce 2013 nezaměstnanost ve městě neporoste. Z pozice města nemáme příliš nástrojů, ale snažíme se v rámci svých možností nevytvářet zbytečné překážky a potřebná řízení a jednání urychlovat.

Jaké budete muset letos nebo v nejbližší době řešit situace ve školství – například kapacity v mateřských, základních a středních školách. Jaké investiční akce do MŠ a ZŠ chystáte?
V našem městě je pouze základní školství – základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola – a nemyslím si, že jsou před námi nějaké zásadní problémy. V roce 2012 jsme celé jedno patro ve staré budově základní školy zrekonstruovali na moderní prostornou mateřskou školu se zvýšenou kapacitou, konkrétně o patnáct žáků více než předtím. Starou budovu mateřské školy jsme opustili, a tak máme ZŠ a MŠ pod jednou střechou. Provozní úspory jsou jasné.

Je ve městě dostatečně zajištěná zdravotní péče, případně změní se letos něco v tomto ohledu?
Při velikosti našeho města je zde zdravotní péče zajištěna v dostatečné míře.

O kolik víc peněz Žirovnici přijde z rozpočtového určení daní (RUD)? A „nesebere" vám stát případný nárůst financí někde jinde?
Náš předpoklad je zvýšení daňových příjmů o sedm miliónů korun.

Mění se letos výše příspěvku na sport, kulturu a volný čas? Prosíme o uvedení celkové částky z rozpočtu, případně výše změny oproti 2012.
Město provozuje veškerá sportovní zařízení ve městě a v rozpočtu to znamená částku jeden a půl miliónu korun. Na provoz společenského domu „Sokolovna" a organizaci kultury městem je připravena částka 1,3 miliónu. Na grantový systém města je pak připraveno tři sta tisíc korun.

Jaké je pro rok 2013 vodné, stočné a poplatek za odpady?
Poplatek za odpady činí 540 korun. Vodné a stočné je ve městě uplatňováno ve dvousložkové formě – pevný poplatek za vodoměr plus cena dle spotřebovaných kubíků. Při této formě kalkulace je vodné 35,24 a stočné 25,74, vše bez daně z přidané hodnoty.

Na závěr dovolte osobní otázku: Jaké jste si vzal do nového roku své osobní předsevzetí?
Ve zdraví přežít.

Autor: Dominika Dufková

31.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Košetice – Sedm bodů, třetí příčka. Nováček krajského přeboru je bezesporu oživením soutěže.

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

V generálce brali brambory

Humpolec – Čtvrtou příčku obsadili na turnaji v Opatovicích nad Labem druholigoví házenkáři humpolecké Jiskry. Týden před startem mistrovských bojů to není rozhodně špatný počin, klání se totiž zúčastnily dva prvoligové a čtyři druholigové celky. Z vítězství se radovaly domácí Opatovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení