Jaké ale bude uplatnění zrovna z této školy na pracovním trhu? Tyto a ještě další otázky si nyní kladou deváťáci i jejich rodiče, když dumají nad nevyplněnou přihláškou.

Vodítkem může být například statistika Úřadu práce v Pelhřimově.

Ten eviduje počty absolventů, kteří po ukončení studia končí v databázi mezi nezaměstnanými. K poslednímu lednu se ve statistice objevilo nejvíce studentů ze Střední školy Pelhřimov.

„Těch bylo dohromady osmnáct. Například z humpolecké střední školy SČMSD je u nás zaevidováno osm uchazečů o práci a z pelhřimovské hotelové školy sedm,“ vyjmenovala Dana Kejřová, která má na starosti trh práce.

Nejvíce absolventů je evidováno v září

I ostatní střední školy v okrese ale mají na úřadu práce zastoupení. Z Obchodní akademie v Pelhřimově je v evidenci šest lidí, jeden uchazeč o práci vystudoval pelhřimovské gymnázium.

Školní rok pro většinu z nich ale skončil už loni na konci prázdnin. To bylo na Úřadu práce v Pelhřimově nahlášeno celkem 161 absolventů.

Tři přihlášky komplikují řízení

Podle statistiky zveřejněné na internetovém portálu ministerstva práce a sociálních věcí bylo nejvíce absolventů ze zemědělské školy v Humpolci.

Volbu studentům pro letošní rok zjednoduší i sami ředitelé škol. Na většině z nich se nemusejí strachovat z „přijímaček“. Školy se rozhodují na základě prospěchu.

„Kromě známek ze základní školy rozhoduje i účast v různých soutěžích a olympiádách,“ doplnila Hana Havelková, zástupkyně ředitele humpoleckého gymnázia.

Může za to především situace, kdy je na středních školách více míst než studentů. Mnozí se obávají, zda své kapacity vůbec naplní.

„Další věcí je nesmírná složitost přijímacího řízení. V situaci, kdy každé dítě smí podat tři přihlášky, se nám jich místo obvyklých padesáti může sejít až sto padesát. Muselo by se konat několik kol a bylo by složité nastavit v každém z nich rovnocenné podmínky,“ vysvětlila Havelková.

Žáci musejí přihlášky podat nejpozději do 15. března. Výsledky přijímacích řízení se pak dozvědí v průběhu měsíce května.