Tentokrát v sále muzea na Dolním náměstí pohovoří od sedmnácti hodin historik a archivář Petr Grulich na téma Četnické humoresky vážně.

Na přednášce se přítomní dozvědí, jak to ve skutečnosti v organizaci československého četnictva v první polovině dvacátého století chodilo. Název povídání sice naráží na známý český seriál Četnické humoresky, nicméně posluchači brzy zjistí, že skutečnost byla tehdy trochu jiná.

Petr Grulich se zaměří na organizaci a strukturu četnictva a jeho vztahy k ostatním bezpečnostním sborům té doby. Návštěvníci přednášky nahlédnou také do každodenního života četníků.

Historik nezapomene ani na konkrétní zajímavé případy či osobnosti. Nakonec přijde řeč i na roli četnictva v jednotkách Stráže obrany státu v letech 1936 až 1939.

Historik a archivář Grulich působí na půdě Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Věnuje se především hospodářským a správním dějinám Československa v letech 1918 až 1945.

Věda v muzeu vstoupila do třetího cyklu 4. listopadu, a to přednáškou biologa a cestovatele Jana Šuspy Lepše.
V rámci projektu, který si klade za cíl přiblížit vědu široké veřejnosti srozumitelnou formou, se až do dubna příštího roku mohou zájemci těšit ještě na pět setkání s předními českými odborníky. Na programu je povídání o češtině, o hradu Orlík nad Humpolcem či o imunitním systému člověka.

Aby atmosféra na přednáškách byla co nejpříjemnější, výstavní sál se vždy promění v jakousi kavárničku, kde si lidé mohou nabídnout kávu nebo čaj a něco malého k zakousnutí. „Letos nově podáváme také sklenku piva. Rodinný pivovar Bernard Humpolec jako náš sponzor nám totiž přislíbil několik lahví piva přímo na přednášku. Jejich počet je ale omezený," prozradila k organizaci programu Kateřina Jančurová 
z humpoleckého muzea.