„U chřipky jsme oproti minulému týdnu zaznamenali dvojnásobný nárůst. Hodnoty se ale zatím stále drží v nízkých číslech,“ popsala Eva Kimmerová, vedoucí pelhřimovského oddělení epidemiologie krajské hygienické stanice.

Ve větší míře se podle zkušenosti z minulých let vir objevuje až na přelomu roku.

Okolo dvou set   za jednu dávku

Vzhledem k tomu, že protilátky si tělo vytvoří tři až čtyři týdny po podání vakcíny, pozdější očkování už by se mohlo minout účinkem.

„Očkovat se samozřejmě dá kdykoli. Aby ale člověka ochránilo ještě letos, neměl by s ním otálet,“ upřesnila pelhřimovská lékařka Blanka Závitkovská s tím, že cena vakcíny se pohybuje mezi 180 a 190 korunami. Některé skupiny obyvatel na ni mají dokonce nárok a dostanou ji zdarma.

„To je dané zákonem a hrazeno státem. Zajišťujeme očkování pro domovy důchodců, ústavy sociální péče a léčebny dlouhodobě nemocných,“ uvedla hygienička Eva Kimmerová.

Kardiakům, cukrovkářům nebo lidem s onemocněním cév a ledvin zaplatí vakcínu pojišťovny. Ovšem i člověk, který zrovna není rizikovou skupinou, může získat vakcínu zcela zdarma.

Také některé podniky na Pelhřimovsku zajišťují očkování pro své zaměstnance.

„Dostáváme také pět set korun ročně na nákup v lékárně. To je podle mého názoru dobrá věc. Možnost očkování zdarma ale nevyužívám. Moc mu nevěřím, raději si nakoupím vitamíny,“ řekl zaměstnanec pelhřimovských kartáčoven Lubomír Sojka.

Rizika existují

Že podání vakcíny není bez rizik a je zásahem do organismu potvrdila i Závitkovská.

„Očkovat by se měl jen zdravý člověk. Může se stát, že pokud už v organismu je nějaká viróza, podáním vakcíny se ještě zhorší. Před očkováním se tedy dělá prohlídka, aby se případným komplikacím zabránilo,“ vysvětlila lékařka.

Jak ale dodala, další nežádoucí účinky se objevují jen výjimečně.