Od konce února se však i na ně vztahuje novela zákona 
o povinnosti užití reflexního prvku za snížené viditelnosti. „Momentálně řešíme a plánujeme nákup reflexních vest. Humpoleckých turistů je celkem 55, takže alespoň takový počet vest určitě koupíme. Zda budeme potřebovat i jiné reflexní prvky, jako jsou například pásky, ještě zvážíme," informoval Rostislav Jež, předseda humpoleckých turistů.

Chodci, kteří se pohybují za snížené viditelnosti nebo v noci mimo obec, totiž musí mít na svém oblečení reflexní prvky. Právě to mimo jiné nařizuje novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Humpolečtí turisté podnikají své pochody převážně přes den, reflexní vesty by ale měli stále u sebe. „Samozřejmě nás může snížená viditelnost zastihnout i během dne. Naši vedoucí turistiky, kteří vedou jednotlivé pochody, jsou tedy s touto novelou zákona obeznámeni," dodal Rostislav Jež.

První příležitost k využití těchto reflexních prvků budou mít humpolečtí turisté 19. března. „Už příští sobotu nás čeká první pochod, a to na Čeřínek, kde zahájíme novou jarní sezonu. Takže reflexní vesty už na tuto akci budeme mít všichni s sebou," řekl Jež.
Za snížené viditelnosti nebo přímo po tmě chodí každý pátek do své klubovny na konci města skauti z Kamenice nad Lipou. „Do klubovny chodíme pohromadě a vždycky ten první a poslední člověk 
v partě má na sobě reflexní vestu. Kvůli bezpečnosti dětí jsme toto pravidlo zavedli už před dvěma lety," pověděl vedoucí chlapeckého oddílu ze skautského střediska Fidelis et Fortis v Kamenici nad Lipou Petr Klusáček.

Dodal také, že tato novela zákona je ve své činnosti nijak neomezí. „Myslím si, že povinnost nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti je k užitku. Akorát se podle toho musíme zařídit a popřípadě nakoupit nějaké reflexní pásky," řekl Petr Klusáček.
Noční bojovky a výsadky tak tedy budou moci pořádat 
i nadále.

Ani Koloušci z pionýrské skupiny v Božejově nemusí kvůli novele zákona o provozu na pozemních komunikacích provádět ve své organizaci velké změny a nečeká je ani žádné omezení jejich činnosti, které by se týkalo například nočních bojovek, výletů či výsadků.

Božejovští pionýři se, co se týče nočních akcí, účastní, stejně jako i kameničtí skauti, pouze Klábosilova nočního přesunu, který každoročně pořádá černovická Pionýrská skupina Svidník. „Tato nová povinnost nás určitě nijak neomezuje. Spíše to vítáme, protože s chodci, kteří nejsou na silnicích vidět, jsou problémy," prozradil svůj názor na věc vedoucí Pionýrské skupiny Koloušci v Božejově Roman Ondrušek.

Pokud lidé chodí po silnici ve skupině, platí pro ně pravidlo silničního provozu pro útvar chodců. „Už několik let toto pravidlo dodržujeme. Člověk, který jde tedy jako první, je vybaven bílým světlem a ten, kdo jde jako poslední, má v ruce červené světlo. To, že by šlo dítě samostatné, se u nás nestává. A dospělí si to musí pohlídat sami," vysvětlil Roman Ondrušek, jak to řeší už řadu let u nich v Božejově.

Dodal také, že samostatně by děti mohly po silnici chodit například na letním táboře, kam ale reflexní vesty také vozí a mají je tak, společně s cyklistickými světýlky a reflexními páskami, v povinném vybavení tábora.