VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hřbitově teď kácejí a prořezávají stromy

Pelhřimov – Zvuk motorové pily se od tohoto pondělí ozývá z Městského hřbitova v Pelhřimově.

6.11.2013
SDÍLEJ:

V úterý padl k zemi například strom u hřbitovní zdi v lokalitě u obřadní síně. Foto: Deník/Alexandra Knapová

Pracovníci specializované firmy tam totiž začali s plánovanou revitalizací zeleně. Rozsah prací je podle zástupců technických služeb města největší za posledních dvacet let.

K zemi padne deset stromů, u 59 bude provedena celková obnova. Jedná se o lípy, jírovce a javory, jejichž stáří je odhadováno na 70 až 80 let. Zásahy budou probíhat uvnitř hřbitova a kolem hřbitovních zdí.

Špatný zdravotní stav zeleně

Práce by měly být hotové do poloviny prosince, vše ale bude záležet na počasí. „Ke kácení a revitalizaci stromů dochází na základě závěru znaleckého posudku, který byl vypracován odbornou firmou. Rozsah prací je zřejmě největší za posledních dvacet let," řekla pro Deník za technické služby vedoucí střediska odpadového hospodářství a údržby města Eva Hamrlová. Posudek ukázal, že některé stromy či větve jsou ve špatném zdravotním stavu, a tím pádem hrozilo riziko jejich pádu.

Deník včera přímo na hřbitově oslovil některé návštěvníky tohoto pietního místa a chtěl slyšet jejich názor na probíhající revitalizaci. „Myslím si, že je to dobře. Prosvětlí to tu prostor a navíc některé větve mohou být nebezpečné, zvlášť když fouká vítr, tak mohou spadnout a někoho zranit. Když se vysází nová zeleň, tak proč ne," pověděla Marie Jílková z Pelhřimova. František Dejmek z Pehřimova měl obdobný názor: „Pokud stromy překážejí, likvidují hroby nebo jsou přerostlé, tak tu pravděpodobně nemají co dělat. Když jsou stromy menší, tak je to sympatické, milé, ale jakmile vyrostou, už pravděpodobně potřebují ošetření," přemítal František Dejmek.

Práce, které jsou nyní v plném proudu, zatím nijak významně provoz hřbitova neomezují. Stromolezci mají vždy bíločervenými páskami a kužely ohraničenou plochu, kam návštěvníci nesmějí vstupovat.

„Občané byli předem obeznámeni s plánovanými pracemi na hřbitově prostřednictvím webových stránek technických služeb i městského úřadu, informací uveřejněné v místním tisku a oznámením na vývěskách městského hřbitova. Přesto prosíme o zvýšenou opatrnost, ohleduplnost a respektování ohraničeného prostoru, kde práce probíhají, z důvodu ochrany vlastního zdraví," zdůraznila Eva Hamrlová.

Nové posouzení

Zda pokácenou zeleň na městském hřbitově příští rok nahradí nová výsadba, není zatím jasné. Po ukončení těchto prací totiž dojde k novému posouzení veřejné zeleně v této lokalitě. „Jejím závěrem může být další kácení, revitalizace nebo výsadba," dodala Eva Hamrlová. Předpokládaná částka současné revitalizace činí 400 tisíc korun.

Poslední větší zásah byl na hřbitově proveden před patnácti lety, kdy se začaly postupně kácet přerostlé thůje a do současnosti byly také pokáceny čtyři stromy – dvě lípy a dva habry.
Před deseti lety pak byla u některých stromů provedena bezpečnostní vazba a ořez větví.

Autor: Alexandra Knapová

6.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení