Po vydatných deštích, které minulý týden zavlažily nejen celé Pelhřimovsko, se situace částečně změnila.
Ačkoli mykologická pozorování z posledních dní jsou spíše zklamáním, úplné prázdno houbaře pod korunami lesních stromů nečeká. Milovníci smaženic 
a houbových polévek si na své přijdou už tento víkend.

Kateřina Pauzarová z Mykologického klubu Jihlava ale varuje před přehnanými očekáváními. „V lese jsem byla v neděli a musím říct, že jsem byla zklamaná. Bohužel se vyplňují spíše negativní předpoklady," připustila Pauzarová.

Zároveň ale Pauzarová dodala, že během nastávajícího víkendu už alespoň nějaké houby určitě porostou. „Doporučuji na houby vyrazit už tento víkend. Houbaři by se měli soustředit hlavně na místa pokrytá mechovým porostem nebo bylinným podrostem. Taková místa totiž tolik nevyschla a houby tam začnou brzy plodit," popsala Pauzarová.

Houby bezesporu zachránily vydatné deště. „Růst hub se většinou rozjede během čtrnácti dní po deštích. Takže je štěstí, že před pár dny tak dlouho a vydatně pršelo. Přišlo to za pět minut dvanáct," potvrdil amatérský mykolog Martin Sýkora 
z Humpolce.

Dešťové srážky ale nespadly úplně všude. „Houby se vyskytují spíše lokálně. Záleží na tom, kde přesně 
v posledních čtyřech týdnech pršelo. Roste teď hodně druhů hub, většinou ale ne nijak masově," uvedla Pauzarová.

Podle Pauzarové je toto lesní bohatství hojně k nalezení zejména na jih od Jihlavy, například v okolí Velkého Špičáku. Podle Sýkory ale prázdné nejsou ani lesy v okolí Pelhřimova. „Nedávno jsem byl u Křemešníku a houby jsem objevil. Rostou masáky, a muchomůrky růžovky. Našel jsem i ryzce," řekl amatérský mykolog.

Kromě právě zmíněných druhů je v lesích podle Pauzarové také neobyčejně velké množství lišek, holubinek nebo sluk svrasklých, což jsou velmi chutné jedlé houby, které poznají zejména zkušení pokročilí houbaři.

Na hřibovité houby si ale sběrači musejí ještě počkat. „Ačkoli tropické teploty, které předcházely dešťům 
v posledních dnech, trvaly asi jen týden, úplně stoply růst některých druhů hub. 
V lesích spadla veškerá drobotina. Tím míním helmovky, penízovky, prostě houby rostoucí různě na pařezech 
a tak podobně. A tato drobotina právě předchází růstu hřibovitých hub. Na ty si tedy počkáme ještě zhruba sedm až deset dní," objasnila Pauzarová.

Například jedovatý hřib satan už se v teplejších oblastech objevuje, to se ale Vysočiny zatím netýká. „Hřib satan se často plete s kovářem. Na Vysočině se naštěstí moc nevyskytuje, houbaři by si ale měli dávat pozor třeba na dovolené. Mohou na něj narazit třeba na jižní Moravě, v povodí Labe nebo 
v okolí Karlštejna," doplnila.

Karolína Hovorková