VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravec vedl duel mezi kandidáty na hejtmana

Havlíčkův Brod/ Spíše jako schůze krajského zastupitelstva vypadala druhá polovina předvolebního duelu, který v pátek večer moderoval na Staré radnici v Havlíčkově Brodě Václav Moravec. Proti němu usedli dva kandidáti na hejtmana v podzimních krajských volbách – současný hejtman Miloš Vystrčil (ODS) a primář ortopedie pelhřimovské nemocnice Jiří Běhounek (ČSSD).

25.8.2008
SDÍLEJ:

Dva kandidáti na hejtmana v podzimních krajských volbách – současný hejtman Miloš Vystrčil (ODS) a primář ortopedie pelhřimovské nemocnice Jiří Běhounek (ČSSD) diskutovali s Václavem Moravcem.Foto: DENÍK/Josef Němec

Tématem číslo jedna byla hned od začátku transformace nemocnic. Hejtman se v mžiku stal učitelem a polopaticky vysvětloval lidem i politikům, jak to tedy s privatizací nemocnic bude. A že se tu regionálních politiků sešlo.

Po mikrofonu sáhli krajští zastupitelé Milan Plodík, Libor Joukl nebo Martina Matějková. Se svými myšlenkami měl potřebu se podělit i poslanec Petr Zgarba, i když otázky položit nechtěl. V sále ovšem sedělo politiků mnohem víc.

Nemocnice byly tématem číslo jedna

Nejdůležitějšími tématy byly hned od počátku zdravotnictví, dopravní obslužnost a školství. Kdo však čekal nějaké ostré výpady, byl zklamán. Plný sál visel diskutérům na rtech, nejvíce potlesku si užíval Václav Moravec, který tu a tam sáhl po neotřelých replikách.

Hned v úvodu se měli oba kandidáti přiznat k situacím, kdy v poslední době v politice přestřelili. „Některé věci jsme měli s opozicí prodiskutovat lépe a více dopředu,“ konstatoval hejtman Miloš Vystrčil. A příkladem byla právě transformace nemocnic.

„Kraj má jedinečnou možnost v řízení příspěvkových organizací dokázat, že akciové společnosti nejsou všelékem a nejsou nezbytné,“ trval na svém primář Jiří Běhounek. „Máme 150 příspěvkových organizací, a nejsme tady od toho, abychom je řídili,“ kontroval hejtman.

Ten přiznal, že ani jedna zmíněná právní forma není u nemocnic optimální. „U příspěvkové organizace stačí jediné rozhodnutí rady a je možné pronajmout celé oddělení nemocnice. U akciové společnosti je stoprocentním vlastníkem kraj, jemu patří majetek, a v zákoně o krajích stojí, že o prodeji nemovitého majetku rozhoduje zastupitelstvo, nikdy rada, nemaťme prosím veřejnost,“ apeloval hejtman na Běhounka i krajské zastupitele v sále, kteří se střídavě ujímali slova.

Na přetřes přišla i dopravní obslužnost a její finanční náročnost. Kraj shodně přispívá na vlakovou i autobusovou dopravu po 260 milionech ročně. Přitom vlaky vozí třikrát méně lidí než autobusy. Pro Jiřího Běhounka je lékem integrovaný dopravní systém, Miloš Vystrčil viní vládu, že s tím nic nedělá a vlakovou dopravu chce udržet v míře, kterou je kraj schopen zaplatit.

Také vzdělanost, a především slučování středních škol vyvolává emoce už několik let. Zatímco ODS má v programu udělat vše pro to, aby vzdělanost v kraji odpovídala trhu práce, a podporovat vznik soukromých vysokých škol, podle Jiřího Běhounka není nutné síť vysokých škol rozšiřovat. Ani slučování škol se mu nelíbí.

„Máme nedostatek zedníků, nástrojářů, klempířů, soustružníků, zato je nadbytek manažerů a ekonomů. Chceme školství nastavit tak, abychom motivovali studenty ke studiu v oborech, po kterých je poptávka. Nebudeme nikoho ke studiu nutit nebo ho od něj zrazovat, ale motivovat,“ řekl hejtman. Zároveň obhajoval slučování škol, byť ho označil za trochu předčasné. „Jsme jako jeden z mála krajů na pokles dětí na středních školách připraveni. Víme, o které školy je menší zájem, a snažíme se zajistit, aby ředitelé sloučených škol neotvírali dvě třídy gymnázia, ale raději jednu, a druhou třídu třeba nástrojářů. Pokles dětí není ještě tolik vidět, a víme, že co lidé nevidí, toho se nebojí,“ povzdychl si hejtman.

V tu chvíli byl opět učitelem za katedrou, který trpělivě vysvětluje svým žákům látku. A nepotřeboval ani mikrofon, celý sál ho dobře slyšel i bez něj.

Řešení 18. října

Závěr besedy se nemohl obejít bez otázky na možnou povolební spolupráci ODS a ČSSD. „To budeme řešit 18. října ve 14 hodin, podle toho, jak dopadnou volby. Neděláme žádné závěry, jsme ochotni jednat se všemi, a já osobně bych se spolupráci s kolegou Vystrčilem nebránil. Není mezi nám tak zásadní problém, který by spolupráci vylučoval,“ řekl primář Jiří Běhounek.

Také hejtman velkou koalici v zásadě neodmítl: „Jsme ochotni spolupracovat se všemi demokratickými stranami. Ještě chci říct, že pan primář Běhounek je dobrý doktor.“

Nato hodil Václav Moravec repliku, kterou diskuzi odlehčil a pobavil celý sál: „To znamená, že byste mu rád dělal sestřičku.“ Studenti byli z diskuze nadšení, přece jenom vidět Václava Moravce naživo při práci se asi hned tak každému nepodaří.

Navíc lektorka Radka Burketová si libovala, že videozáznam z besedy bude skvělým studijním materiálem do budoucna. „Duel se mi líbil, myslím, že to bylo věcné, že se páni diskutéři k sobě chovali pěkně. Trochu mě ale mrzelo, že byl dán malý prostor nám studentům, že se v podstatě ptali tři krajští zastupitelé a jeden poslanec,“ řekl jeden z účastníků žurnalistické školy Petr Ducháček z Brna.

Autor: Hana Tonarová, DiS.

25.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský úřad v Jihlavě
5

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Ilustrační foto

Neznámý pachatel ženě ukradl peněženku

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení