Angličtinu s nimi totiž procvičuje Američanka Molly Margaret Emmett. Studenti si její práci nemohou vynachválit. „Je to fajn. Sice používá asi spíš americkou angličtinu, ale mluví tak, že jí dobře rozumíme," vylíčila gymnazistka Klára Pekárková.

Emmett přijela díky Fulbrightovu programu. To je česko-americký vládní stipendijní program, jehož organizátoři každoročně do České republiky vysílají deset amerických vysokoškoláků. Ti následně pomáhají při výuce angličtiny zejména na školách mimo hlavní město. V odlehlých částech republiky je totiž oproti Praze mnohonásobně složitější sehnat pro výuku rodilého mluvčího.
Kromě Pelhřimova tak asistenti ze Spojených států zamíří například do Dobrušky nebo Frýdlantu. To, že byl vybrán i Pelhřimov, který neleží v okrajové části republiky a navíc se nachází blízko dopravního tahu D1, je velké štěstí.

Podle ředitele školy Aleše Petráka Fulbrightovu komisi zřejmě zaujal i styl výuky na pelhřimovském gymnáziu. „Vytvořili jsme projekt, v němž jsme ukázali, co ve škole děláme. Ukázali jsme jim i možné volnočasové aktivity, kterým se asistentka může v Pelhřimově věnovat, a komise nás vybrala," vysvětlil Petrák.

Škola se podle jejího ředitele do projektu zapojila zejména za účelem zlepšení kvality výuky angličtiny. „Je to výhodné i po finanční stránce, stipendium asistentce hradí náklady spojené s bydlením a stravováním," dodal Petrák.

Spolupráci s asistentkou si chválí i pedagogové. „Dopředu si připravíme plán, jak má hodina vypadat a co je jejím cílem. Molly má pak hlavní slovo a já jí pomáhám. Neučí gramatiku. Soustředí se hlavně na komunikaci a prolomení jazykové bariéry," popsala učitelka angličtiny Jana Sankotová.

S tím souhlasí i další učitelka angličtiny Irena Zvolánková. Podle ní asistentka zprostředkovává most mezi českou a americkou kulturou a studenti ji přijali pozitivně.

Karolína Hovorková