VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mimořádně nadané děti už při vyučování zívat nudou nemusí

Humpolec - Nadprůměrné studijní předpoklady už nemusí zůstat ladem. Tedy alespoň v humpolecké Základní škole Hálkova.Ta je okresním průkopníkem v systematické péči o žáky, kteří si přinesli z pedagogicko psychologické poradny dopis nadepsaný Pozor, mimořádně nadané dítě!

8.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Šimánek Vít

„Všimli jsme si, že hned několik žáků zvládá běžné učivo s opravdu velkým nadhledem. Někteří z nich se v hodinách skoro nudili. Byla by škoda nechat jejich talent nevyužitý,“ vysvětlil ředitel školy Václav Strnad důvod k zavedení zvýšené péče.

Naučí se více, přitom zůstávají mezi svými

Ta spočívá v individuálním výukovém plánu upraveném přesně „na míru“ každého z celkem sedmi žáků. Ti však dochází do své původní třídy. U jednoho stolu usedají nad učivem vesměs určeným pro vyšší ročníky jednou týdně.

„Nebylo by dobré vytrhnout děti z běžného prostředí. Vypadly by z kolektivu, mohla by utrpět i vazba na kamarády,“ upozornila zástupkyně ředitele Alena Kukrechtová, která se „svým chytrouškům“ věnuje nejčastěji.
„Příprava na nadstandardní vyučování je náročnější. Hodina s nimi ale uteče raz dva. Tito žáci mají o látku zájem, jsou schopni a také ochotni jít více do hloubky. Je radost je učit, už kvůli té okamžité odezvě,“ pochválila Kukrechtová mladé badatele. Samotné děti si poskytnuté příležitosti váží. „Je to záživnější než se pořád učit to, co už umím. To mě moc nebaví,“ pověděla devítiletá Eliška Janeková.

Naprůměrnost každému nevoní

Mladá přírodovědkyně zároveň vyvrací obecnou domněnku, že intelektem obdařené děti bývají neohrabané. Eliška září i při lehkoatletických kláních.
Stejně mladý David Kašpar má raději matematiku. „Ve třídě si člověk užije více legrace. Tady se zase ale soustředím, naučím se mnohem více,“ řekl David, kterého už omrzela velká násobilka. Při naší návštěvě dělil dvoucifernými čísly jako o život.

Radost ze začínajícího projektu neskrývá ani ředitel školy. „Děti se do toho pustily s chutí a my každým dnem zjišťujeme, jak moc jim to prospívá. Věřím, že se nám do budoucna podaří tuto myšlenku ještě více rozvinout,“ sdělil Václav Strnad. Vzápětí se ale trochu zamračil. „Trochu mě mrzí, že někteří rodiče zatím nejsou systematickému vzdělávání svých potomků nakloněni,“ podotkl ředitel s tím, že bonusovou hodinovku mohlo navštěvovat dokonce devět dětí.

Rodiče dvou rovněž diagnostikovaných dívek s tím však nesouhlasili. „Nejedná se o žádné přetěžování dětí učivem. V podstatě vycházíme z právě probírané látky, kterou lehce obohatíme,“ dodala Alena Kukrechtová.

Malí géniové vyžadují individuální přístup

Pelhřimov/ Možná vám po dětském pokojíčku pobíhá nadprůměrně šikovný školák, ani o tom nevíte.
Jak se to ale pozná? Diagnózu mimořádné nadání vysvětlila Jana Svobodová z pelhřimovské pedagogicko psychologické poradny.

Jak si lze vysvětlit pojem mimořádně nadané dítě?
Jedná se o takového jedince, u něhož zjistíme, že co do intelektových vlastností výrazněji vybočuje směrem vzhůru. V loňském školním roce jsme vyšetřili 31 dětí, jako nadprůměrně nadaných se jevilo osmnáct z nich.

Může nevšední nadání rozpoznat i laik, třeba rodiče? Jak takové dítě vzdělávat?
Tyto intelektové dispozice se mohou projevit. Takové dítě se někdy chová poněkud zvláštně, občas mívá potíže při komunikaci s vrstevníky. Lidově řečeno, je prostě jakoby trochu někde jinde. O to důležitější je zapojit jej co možná nejvíce do běžného kolektivu a nadprůměrné vlastnosti rozvíjet samostatně, nad rámec výuky.

Kdy nejdříve se nadprůměrné schopnosti projeví?
Zrovna nedávno jsme diagnostikovali jednoho prvňáčka, kterému by nemělo dělat potíže počítání do sta či malá násobilka. Matematika, kterou se učí jeho spolužáci, už mu nic neříká.

Co se může stát, pokud se tito „malí géniové“ nedočkají zvláštní péče?
Jednoduše se budou při běžných hodinách nudit, začnou vyrušovat. Tyto děti se v některých extrémních případech dokonce mohou projevovat i jako jedinci s poruchou chování.

Znamená ona výjimečnost něco zvláštního i pro rodiče?
Je to podobně jako v opačném případě, kdy se bavíme o poruše učení. „Šikovné“ děti se ale projevují živěji. Také začínají dříve mluvit a mají bohatou slovní zásobu. Jsou hodně zvídavé, nespokojí se s jedinou odpovědí. Tomu všemu je třeba se přizpůsobit.

Není ale trochu škoda, že nadané děti dosud stály tak trochu stranou?
Zvláštní péče tu je odedávna, byť ne tak promyšlená. Matematické či jazykářské třídy ale bývaly na školách i za předchozího režimu.

Autor: Michal Vítů

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Pěstujeme olivy

Policisté hledají svědky úterní tragické nehody na dálnici D1

Vysočina - Policisté nyní hledají svědky, kteří viděli v úterý 15. srpna před půl jedenáctou dopoledne průběh tragické dopravní nehody na 161,7 kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Při nehodě osobní vozidlo Porsche Cayenne černé barvy se slovenskou registrační značkou narazilo na zadní části nákladního vozidla. Jeho řidič na místě zemřel. Lidé, kteří mohou událost objasnit, se mají hlásit na lince 158. 

Celostátně hledaný muž po dopadení nadýchal více než 5 promile

Humpolec – Celostátně hledaného muže zadrželi policisté v Humpolci. Před eskortem do vězení nadýchal více než 5 promile.

Zámeckou kapli v Pacově ovládne multižánrová výstava

Pacov – Nadcházející víkend bude v Pacově patřit jedinečné kulturní události. Místní Zámeckou Kapli svatého Václava ovládne umělecká výstava s názvem Jan Zoubek a přátelé.

Se zákazem řízení se proháněl po silnicích

Pelhřimov – Trest odnětí svobody až na dva roky hrozí devětadvacetiletému řidiči, který i přes stanovený zákaz usedl za volant.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení