VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měsíc čtenářů v knihovnách: besedy, čtení, noc mezi regály

Pelhřimovsko – Registrace do knihovny zdarma a amnestie pro zapomnětlivé čtenáře.

2.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

To jsou praktické výhody, které během akce Březen – měsíc čtenářů ocení milovníci četby. Ale hlavně, malé i větší knihovny v okrese opět nachystaly různorodé menu akcí, z nichž budou moci ochutnávat jak čtenáři, tak i ostatní zájemci.
Dnes už je totiž samozřejmostí, že knihovny neslouží „jen" k půjčování knih, ale že jde o místa, kam lidé chodí za vzděláním a dalšími volnočasovými aktivitami.

Platí to i pro venkov. „Každý rok se k celorepublikové akci Březen – měsíc čtenářů připojujeme. Pozvala jsem k nám do knihovny předškoláky i školáky a připravila jsem si pro ně povídání, soutěže či maraton čtení. A také se podívají na výstavu pletených a háčkovaných hraček," vyjmenovala, na co všechno se mohou děti v knihovně ve Vyskytné u Pelhřimova těšit, knihovnice Věra Jarošová.

Dodala, že ve Vyskytné se čtenářský zájem stále drží na zhruba stejném čísle. „Loni jsme měli 76 čtenářů, z toho 22 bylo dětí. Ve škole jich je kolem třiceti, tak je to docela pěkný výsledek," přemítala Jarošová.

Březen – měsíc čtenářů nezanedbává ani městečko Horní Cerekev. Knihovník Miroslav Václavík pozval do knihovny předškoláky z města i z okolí, naplánoval cestovatelskou besedu i autorské čtení pro děti. „Velkou akcí je pak Noc s Andersenem, o kterou je obrovský zájem," pochvaloval si Václavík.

Vedoucí knihovny v Humpolci Ludmila Trnková podotkla, že podle jejího názoru se knihovny rok od roku více soustřeďují na pořádání společenských a kulturních akcí. A to bez ohledu na to, zda je právě březen. „Od samého začátku, co jsem v knihovně, se snažíme, aby knihovna kromě svého základního poslání, tedy půjčování knížek, byla i místem vzdělávacích, kulturních, společenských a volnočasových aktivit. Přitom jde o hezké propojení s naší základní činností. Stává se nám totiž, že po různých akcích získáme nové čtenáře," upozornila Trnková.

Podobnou zkušenost mají také v Městské knihovně Pelhřimov. „Třeba besedy v knihovně dříve byly, ale ne v takové míře, jako se konají dnes. A hlavně šlo o povídání s literáty. Teď už je ten záběr širší. Spolupracujeme třeba s charitou. Velice oblíbené jsou přednášky o dějinách umění s panem Staňkem," komentovala vedoucí pelhřimovské knihovny Iva Rajdlová.

Vedoucí pelhřimovské kni-hovny si také vybavila, jak na poslední přednášce o dějinách umění měli obsazeno do posledního místečka. „A nejen to, někteří posluchači s panem Staňkem vyrážejí za poznáváním umění i do světa," usmála se nad důsledkem oblíbených setkání Rajdlová.

Jak zmínil knihovník Václav Bendl ze Svépravic, tamní knihovna se sice do akce Březen – měsíc čtenářů nezapojuje, ale nejrůznější volnočasové aktivity rozhodně nepodceňuje a organizuje je během roku. V lednu například se hráči Člověče, nezlob se! utkali o vítězství ve třetím ročníku turnaje. Koncem měsíce si pak poslechli zážitky cestovatele Jakuba Krejčího z Izraele.
Vedle lákání na přednášky
o historii či zdraví, na autorská čtení, burzy knih či nejrůznější soutěže se knihovníci v rámci projektu Březen – měsíc čtenářů přece jen snaží přilákat veřejnost k četbě samotné. Například humpolecká kni-hovna včera vyhlásila čtenářskou výzvu. „Zúčastnit se mohou děti i dospělí, jen musí mít průkazku do naší knihovny na své jméno. Jelikož si v březnu připomínáme řadu výročí spisovatelů, sestavili jsme seznam deseti knih od slavících autorů, z nichž si čtenář má
vybrat dvě, přečíst je a kromě dobrého pocitu získá u nás
v knihovně za svůj výkon originální placku," nastínila, k če-mu humpolecká knihovna vyzývá, iniciátorka nápadu a zároveň tamní knihovnice Zdeňka Trnková.

Dodala, že tituly vybírali tak, aby si na své přišli jak malí, tak i velcí čtenáři. „Je tam řada knih z povinné literatury, což by k četbě mohlo motivovat i maturanty," naznačila Trnková, kdo by si ze čtenářské výzvy kromě dobrého pocitu a placky mohl odnést také potřebné vědomosti.

Měsíc čtenářů

9. března: Jarmila Mandžuková – Naše mysl je mocná zbraň, hudební oddělení (17.00)
10. března: Markéta Harasimová – autorské čtení a beseda, hudební oddělení (10.00)
Humpolec:
4. března: Jiří Dalík – přednáška o Karlu IV. (vyprodáno!)
9. března: setkání maminek 
a dětí z Rodinného centra Cipísek, dětské oddělení (9.00)
11. března: Kaleidoskop Jana Rejžka, Literární klub (17.00)
17. března: Iva Georgievová – Ódžas – osm kapek života, Literární klub (17.15)

Autor: Aneta Slavíková

2.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově, třída 1. B paní učitelky Kateřiny Horákové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově

Na želivské a hořepnické základní škole se tento týden mluví anglicky

Želiv, Hořepník – Na želivskou a hořepnickou základní školu v pondělí zavítalo osm studentů ze zahraničí, kteří tady po celý tento týden tamním školákům zpestřují výuku. Na obou školách navíc naplánovali i besedu pro veřejnost.

Tři roky vězení rozdal soud za tři mrtvé při loňské těžké havárii u Zvěrkovic

Třebíč – Verdikt tři roky vězení a pět let zákaz řízení všech motorových vozidel. To si před několika dny vyslechl u okresního soudu v Třebíči dvaadvacetiletý Marek N. ze Znojma za to, že kvůli němu zemřeli tři mladí muži při loňské tragické havárii u Zvěrkovic.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení