Od roku 2010 pracuje na dřevěných figurách, jež jsou vysoké do dvou metrů. Ku příležitosti první adventní neděle se na kamenickém zámku uskuteční vernisáž výstavy betlému v životní velikosti. Začátek je naplánován na 15.30 hodin a návštěvníci se kromě dřevěného betlému dočkají vystoupení houslistky a řezbářovy dcery Sandry Biňovcové a rozsvícení vánočního stromečku.

Jak sám Bohumil Biňovec prozradil, k řezbářství se dostal vlastně náhodou. „V roce 2005 jsem si přečetl článek v novinách o panu Floriánovi a jeho soše. Řezbář Florián pochází ze staré řezbářské rodiny a nyní žije ve Francii. A mě napadlo ho zkontaktovat a zkusit vyřezat první postavičku. Byla to figurka o výšce třiadvacet centimetrů, která se stala součástí mého prvního betlému. Hodně mě tehdy inspiroval také bohužel dnes již zesnulý pan Honza Marek z Kamenice nad Lipou, který vlastnil betlém z roku 1940," vyprávěl o svých začátcích Biňovec.

Právě s tímto betlémem, který nyní zdobí zimní zahradu jeho rodinného domku, slavil v roce 2008 první úspěch. Na mezinárodní soutěži Nožík Tomáše Krýzy v Jindřichově Hradci získal diváckou cenu.

Poté veškerou svou energii soustředil na nový betlém, který tvoří postavy až dva metry vysoké. „Betlém čítá celkem patnáct objektů, pracuji na něm od roku 2010. Dělám na něm dennodenně. Je to skutečně můj velký koníček, skoro až droga," přiznal s úsměvem Bohumil Biňovec a pro představu dodal, že vyřezat krále se spojenýma rukama před sebou mu trvalo zhruba šest měsíců.

Postavy v životní velikosti řezbář Biňovec vyřezal z jednoho kusu lipového kmene. K některým figurám musel kvůli šířce udělat nákližky, čímž se práce prodloužila.

Betlém tvoří klečící anděl, mouřenín, král s darem, klečící král, svatý Josef, svatá Marie, pasáček, osel, kráva a dvě ovce. Nad salaší „září" hvězda a pod ní stojí kolébka. 13. prosince do něj přibude ještě letící anděl, kterého Biňovec aktuálně vyřezává. Do betléma chce řezbář ještě vytvořit dalšího letícího anděla a dva nosiče hroznů.

Betlém v životní velikosti již zvědavé oči obdivovaly, a to v muzeu v Jindřichově Hradci, ovšem k vidění byla tehdy jen jedna třetina. Rozšířená verze bude poprvé vystavena až do 12. ledna právě v Kamenici. „Město Kamenice nad Lipou mě oslovilo, jestli bych na zámku nechtěl své figury vystavit, čehož si velice vážím. Poté se mi ozvali ještě další zájemci, z Prahy z Muzea Karlova mostu a z Bavorska, ale protože Kamenice byla první, bude betlém stát u nás," zmínil Biňovec, který by rád v dalších letech svůj betlém někam natrvalo umístil.

Kamenický řezbář se věnuje také vyřezávání marionet na motivy pohádek i skutečných osobností. Obličeje loutek pak malují dcery a šití kostýmů připadá na manželku Blanku. „Vyřezal jsem například bývalého politika Jiřího Paroubka nebo Charlieho Chaplina," zmínil zajímavost Biňovec a hned dodal další: „Jedna z našich marionet dělá radost také v dětské nemocnici v Lipsku, což mě nesmírně těší," zmínil umělec.

A jaké má kamenický řezbář plány do budoucna? Do třetice všeho dobrého, chystá se na další betlém. „Chci vyřezat menší figurky, tak kolem třinácti centimetrů vysoké. Tento betlém bude co do počtu figur výrazně bohatší, bude doplněn domy, náměstím a dalšími výjevy. Vše budu směřovat na určitou lokalitu," poodhalil své další úmysly Bohumil Biňovec.