Počet sportovišť v Česku za posledních deset let vzrostl čtyřikrát. Mezi ta nejmodernější v zemi patří nyní i pelhřimovský areál Beachwell, který se v Pelhřimově u ZŠ Osvobození otevřel tento týden.

Jeho iniciátorem je manažer Rimowy Vladimír Kozler a jeho žena Zuzana. Oba sportu holdovali už v Praze na studiích. „Na pískovém hřišti jsme tam strávili spoustu hodin, a proto nás moc mrzelo, že v Pelhřimově jsme tuto možnost neměli. Nezbylo nám, než jezdit do Prahy. Tam jsme potkali spoustu zajímavých lidí, „beachařů", trenérů a kamarádů. Ale také jsme stále snili o vlastním kurtu," uvádí na webu centra Vladimír Kozler.

Proto se nakonec v Pelhřimově rozhodl centrum postavit sám, město mu poskytlo pozemek, za který žádá nájem 12 tisíc ročně. Název Beach᠆well v sobě zahrnuje nejen čtyři písková hřiště, ale i relaxační vyžití – dvě sauny, jednu páru, kryosaunu a posezení ve sportovně laděném baru s terasou. „Nakonec celková investice předčila naše očekávání, blíží se 30 milionům korun. Jsem ale rád, že jsme mohli vše financovat z našich aktivit," řekl Kozler.

Hlavním plusem plážového volejbalu je podle něj to, že při dopadu po výskoku na rozdíl od tradičního volejbalu netrpí kolena a kotníky.

„Je při něm přirozenější pohyb, posilujete každý sval. A je hezký i pro oko, řada akcí zve na krásná těla děvčat," usmívá se investor Beach-wellu, kde má najít práci asi sedm lidí. Areál má správce, řád a návštěvní hodiny.

Kozler do areálu zve jak ty, kdo chtějí zkusit pískové kurty poprvé, tak i všechny, kteří chtějí vidět v akci české špičky tohoto sportu anebo přímo jimi být školeni.

Na 30. květen a 13. červen pořadatelé plánují dva beach᠆volejbalové kurzy s volejbalovými legendami a s přijatelnou cenou 100 korun.

Má na ně přijet mj. třináctý z atlantské olympiády a mistr Evropy Michal Palinek, jeden z nejlepších evropských smečařů Peter Pláteník či česká reprezentantka Michaela Jelínková.

„Po těchto kempech budeme vidět, jaký je zájem lidí ve městě i v okolí," doplňuje Vladimír Kozler. Ke konci června se chystá exhibice českých a rakouských reprezentantů.

Podle starosty města Leopolda Bambuly jde asi o největší soukromou investici do volnočasových aktivit za poslední roky ve městě.

Na otázku, zda nebude areál v nabídce sauny konkurovat městskému bazénu, odpovídá záporně. „Myslím, že sauna v městském bazénu je menší a je spíš doplňkem k plavání, kvůli kterému většina lidí do bazénu chodí," říká Bambula.

Kladem je podle něj to, že dopoledne nebo do 16 hodin by mohly areál využít i pelhřimovské školy. „Věřím, že centrum přitáhne do Pelhřimova významné sportovce, přispěje k rozvoji plážového volejbalu a zároveň také bude propagovat Pelhřimov v republice i ve světě. Kvituji i to, že je zastřešené, takže ho lze využít i při horším počasí," doplňuje pel-hřimovský starosta.

O využití kurtů pelhřimovskými žáky hovoří i Vladimír Kozler. „Máme v plánu od podzimu asi dvakrát týdně umožnit dětem ze sousední Základní školy Osvobození vstup na kurty," vysvětluje Kozler.

Tuto možnost vítá ředitelka zmíněné školy Vladimíra Madronová. „Chceme s tělocvikáři probrat, jak by se to dalo využít," říká. Podle ní by spíš než o pravidelné „hodiny" mohlo jít o formu kroužků či  volnočasových aktivit.

Minus 110 stupňů

Pro běžné návštěvníky má Beachwell možnost rezervací přímo na webu – nejen konkrétního kurtu, ale i saun. Areál disponuje třemi saunami. Návštěvníci si mohou zvolit finskou saunu , biosaunu, páru i ledovou studnu, kde se mohou ochladit ledovou tříští.

„Parní sauna bude dvakrát týdně solná a dvakrát týdně s esencí," doplňuje Vladimír Kozler. Biosauna se od klasické sauny liší nižšími teplotami a vyšší relativní vlhkostí.

Beachwell je jediný areál na Vysočině, kde funguje i kryoterapie, která nabízí krátkodobý pobyt v teplotě pod minus 110 stupňů. Ten působí léčivě na nemoci pohybového ústrojí, oslabení imunity, psychickou únavu, onemocnění plic, kožní problémy a další.