VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé oceňují ty, kteří vynikli v sociální oblasti i v kultuře

Pelhřimovsko – V tomto měsíci odstartoval Kraj Vysočina hlasování hned ve dvou soutěžních anketách, a to s názvem Skutek roku a Zlatá jeřabina. V obou soutěžích je zastoupen i pelhřimovský okres.

23.3.2013
SDÍLEJ:

Zlatá jeřabina.Foto: DENÍK/archiv

V anketě Skutek roku může veřejnost hlasovat pro fyzickou osobu za její aktivní dobrovolnickou práci. Odevzdávání hlasů probíhá od 1. března do 15. dubna. Jednotlivci soutěží v pěti kategoriích. Jsou jimi sociálně-zdravotní oblast, kultura a umění, životní prostředí, volný čas dětí a mládeže a poradenství, osvěta a vzdělávání.

Deset nadějí okresu

Hned v první kategorii zastupuje pelhřimovské „barvy" Dagmar Sára Norková za dobrovolnickou výuku anglického jazyka pro klienty společnosti Fokus Vysočina.

Dalším reprezentantem ve stejné kategorii je dobrovolnice pečující v domově pro seniory Marta Machová a vedle ní také Zdeněk Nadrchal, který pomáhá na Doléčovací a rehabilitační jednotce Nemocnice Pelhřimov.

Nominaci do druhé kategorie si zasloužila Vendula Vacke z občanského sdružení Zelené srdce za údržbu drobných památek v okolí obce Zachotín.

Prospěli přírodě

Životnímu prostředí pak prospěl František Dohnal, který zamezil protržení hráze Dolních Kladin, a také Zdeňka Jůzlová s přípravou akce Den Země.
Ve čtvrté kategorii je možné hlasovat pro Evu Říhovou za organizaci aktivit v občanském sdružení Hodina H nebo pro maminku a pěstounku devíti dětí Marcelu Dědovou 
z Pelhřimova, která nyní bydlí v Bystřici nad Pernštejnem.

V páté kategorii je nominován Jiří Koubek za oživení starých řemesel a Olga Růžičková za akci Netopýří noc na hradě Lipnici a další činnost ve sdružení Zelené srdce.

„Tři členky občanského sdružení Zelené srdce jsem do soutěže nominoval já, protože si myslím, že si ocenění za svou činnost rozhodně zaslouží," uvedl předseda sdružení Pavel Koubek, který se v minulých dvou ročnících ankety Skutek roku sám umístil na druhém místě, a to nejen za svou činnost v rámci tohoto sdružení.

Podle slov Petra Holého 
z odboru regionálního rozvoje Kraje Vysočina je hlavním cílem ankety Skutek roku lidem připomenout ty, kteří vykonávají činnosti nad rámec svých povinností, zároveň tyto dobrovolníky ocenit a možná se jimi nechat i inspirovat.

Akce i péče

Hlasovat v devátém ročníku Ceny Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2012 – Zlatá jeřabina je možné od 11. března do 19. dubna, a to ve dvou kategoriích: kulturní aktivita a péče o kulturní dědictví.

V konkurenci celkem šedesáti účastníků se pokusí uspět kulturní aktivity z Pelhřimovska jako jsou například Celostátní hasičský festival dechových hudeb a dny záchranářů Pelhřimov, Černovicko se baví, divadelní festival Honzlův Humpolec, divadelní představení Dalskabáty hříšná ves v podání ochotníků z Rynárce, Pelhřimovské kulturní léto, akce Pojďme tančit Tanečního klubu Pelhřimov nebo letní Středověké slavnosti na hradě Orlík nad Humpolcem.
Za péči o kulturní dědictví jsou nominované počiny jako obnova Nápravníkova stavení a vytvoření Skanzenu Zichpil v Humpolci, restaurování hlavního oltáře kostela Nejsvětější Trojice na Křemešníku, obnova návesní kapličky v Myslotíně u Pelhřimova nebo restaurování soch svatého Jana Křtitele a svatého Josefa z kostela sv. Bartoloměje ve Stranné u Žirovnice.

„Pelhřimovské kulturní léto je bezplatné vyžití pro návštěvníky i místní a pro každou věkovou kategorii tu něco máme," vyzdvihl klady jedné z nominovaných akcí ředitel pelhřimovských kulturních zařízení Martin Ecler.

Vedoucí humpoleckého kulturního a informačního střediska Marcela Kubíčková by zas přála úspěch divadelním ochotníkům, kteří se zúčastňují Honzlova Humpolce. „Ochotnický festival je srdeční záležitost a úžasné je především nadšení ochotníků, kteří se nebojí nést svou kůži na trh před mnohdy velice kritické publikum," ocenila Kubíčková.

Aneta Slavíková

Autor: Redakce

23.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení