VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos opraví hráz Sedlické přehrady. Bude nutná objížďka

Sedlice – Povodí Vltavy (PV) konečně letos opraví hráz Sedlické přehrady. Ta se plánovala už loni. Jenže Povodí a Kraj Vysočina se včas nedohodly, a tak se celá akce za téměř osm milionů korun musela odložit na letošní rok.

6.2.2015
SDÍLEJ:

Vizualizace ukazuje, jak by měla vypadat opravená strojovna (uprostřed). Foto: archiv Povodí Vltavy

Rekonstrukce koruny a návodního líce hráze potrvá podle mluvčího PV Hugo Roldána od května do října. Hlavním účelem stavebního zásahu je zamezení zatékání vody do hráze. O způsobu oprav proběhla už dříve diskuse mezi Povodím Vltavy, obcí a památkáři. Obci vadilo, že by měla z povrchu vozovky na hrází zmizet dlažba.

Tento požadavek byl zohledněn i proto, že přehrada byla vyhlášena za kulturní památku, a projektová dokumentace oprav byla předělána. Dlažba tak bude pouze vyjmuta, očištěna a vrácena zpět. Diskutovalo se i o domku strojovny, osvětlení a zábradlí.

Povodí Vltavy uhradí asi tři čtvrtiny částky. Vybuduje novou železobetonovou desku a izolaci v koruně hráze, nahradí původní domek horní strojovny novým a provede sanaci římsy a zábradlí.

Nová strojovna bude mít ocelovou konstrukci s prosklením. Nové osvětlení bude u vstupu k dolní strojovně, od osvětlení koruny hráze bylo upuštěno. „Celá koncepce oprav byla detailně projednávána s Národním památkovým ústavem," dodal mluvčí.

Zbylou čtvrtinu uhradí Kraj Vysočina. Jeho silničáři provedou předláždění vozovky s výměnou podkladní vrstvy, zajistí odrazné proužky a nové odvodňovače. Šířka chodníků bude zachována.

Objížďka přes Želiv

Oprava hráze si vyžádá objížďku, v určité fázi oprav nebude možné po hrázi ani chodit pěšky. Přesná data objížďky podle zastupitele Václava Pavlíka zatím obec nemá. Ale už teď je jisté, že linkové autobusy z Humpolce do Sedlice se budou otáčet v Kletečné, odkud pojedou zpět do Hněvkovic a pak teprve přes Petrovice a Želiv do Sedlice.

Přizpůsobit se budou muset i rekreanti – jen v katastru Sedlice se 140 obyvateli je 215 rekreačních chat. „Ti, kteří mají chatu ve směru od Kletečné, ale jezdí k ní přes hráz od Pelhřimova, budou muset jezdit od Kletečné," vysvětlil zastupitel Pavlík.

Desítky let se hovoří i o nutnosti odbahnění přehrady, jenže odhady hovoří až o půl miliardě korun, takže uskutečnění zatím není reálné.
Přesto Povodí Vltavy před pár lety vybudovalo přípravné molo, ze kterého by se bahno odváželo. „Odtěžení nánosů vodního díla Sedlice by mohlo být realizováno v případě existence vhodného dotačního titulu," sdělil už zmíněný mluvčí PV Hugo Roldán. Podle něj bahno nijak neovlivňuje funkci přehrady.

Faktem ale je, že zanesením nádrže se zhoršily podmínky pro turistiku. „Kvůli tomu, že voda v nádrži není tak čistá, turistický ruch určitým způsobem ustává," uvedl starosta Sedlice Roman Cihlář. Přehrada o ploše skoro 40 hektarů byla postavena roku 1927.

Autor: ČTK, Jan Mazanec

6.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení