VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Křeči uvnitř ukrývá středověké nástěnné malby

Křeč – Stavby i kostely od nepaměti podléhají aktuálním uměleckým trendům, proto se nejstarší výzdoba řady starých staveb postupně ztrácela pod novější výzdobou.

31.7.2014
SDÍLEJ:

Kostel v Křeči je na konci vsi, je vidět dodaleka. Foto: Deník/Jan Mazanec

Dřívější bohatá a zdobná výmalba středověkých kostelíků se alespoň částečně dochovala pouze na některých místech. Kostel sv. Jakuba Většího v obci Křeč u Černovic může nabídnout pašijový cyklus z doby kolem roku 1340.

Na místě dnešního kostela stála svatyně již před současnou stavbou. Chrám byl ve středověku zvětšen v gotickém stylu o presbyterium a věž a z původně románského kostelíka se dochovala pouze apsida. Když se kolem chrámu prohnala husitská vojska, bylo nutné stavbu opravit a nově zaklenout, a tak je stávající podoba z velké části z druhé poloviny 16. století.

Lineární styl

Jedná se o jednoduchou jednolodní stavbu s presbytářem doplněnou o věž, vstup a sakristii. Světlo do lodi proniká okénky se zalamovanými oblouky, pod jednoduchou sedlovou střechou probíhá kolem dokola členitá římsa rozdělující čelní fasádu na dvě poloviny.

Středověké nástěnné malby jsou dochovány na románské apsidě ve výjimečně autentickém stavu.
Scény z Kristova života se odehrávají v pásech dekorovaných na pozadí půlkruhově ukončenými arkádami. Jednotlivé náměty jsou od sebe odděleny sloupy, celkově však pás působí kompaktně.

V konše na vrcholu apsidy seděla postava obklopená anděly, z pásu pod Pašijovým cyklem se dochovaly pouze fragmenty rostlinného dekorativního pásu a iluzivní látkové zástěny.

Postavy jsou většinou oblečené do jednoduchých šatů. Typickým rysem maleb jsou výrazné linie, odpovídající tzv. lineárnímu stylu první poloviny 14. století.

Scény ukazují Kristův závěr života. První z dochovaných scén ukazuje Jidášův polibek, jímž je zrazen, za ní následuje Kristus před Pilátem, moment odsouzení ke smrti na kříži.

Výjev Korunování trním zobrazuje Krista mezi dvěma vojáky vtlačujícími bolestivý symbol umučení na hlavu.

Bičování je zpodobněno postavou stojící ve své nahotě u sloupu a vojákem držícím mučící nástroj.
Poslední nalezená scéna Nesení kříže upomíná na moment Šimonovy pomoci s nesením těžkého břemene.
Malby reprezentují uměleckou tvorbu poloviny 14. století a názorně ukazují výjevy bezprostředně související s učením církve.

Dochovaná apsida je pak názornou upomínkou na neustálý stavební vývoj křečského chrámu.

Anna Hamrlová - Autorka je absolventkou Dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, žije v Rynárci

Autor: Redakce

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení