VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo v ulici u nemocnice zavinil průtahy? Nepřiznává se nikdo

Pelhřimov – Spory provázejí rozsáhlou opravu pelhřimovské ulice Slovanského bratrství.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Ruch se v opravované ulici oproti létu zvýšil.Foto: Deník/Jan Mazanec

Stavba měla být podle smlouvy o dílo hotová do konce října, teď budou všichni rádi, pokud se to stihne do konce listopadu. Průtahy se stavbou na frekventované silnici kritizují jak obyvatelé domů u objízdné trasy, tak návštěvníci nemocnice.

Tendr vyhrála ze šesti uchazečů firma PSVS, která fúzovala s koncernem Porr. Řada čtenářů Deníku tvrdí, že na staveništi se hlavně v létě nic nedělo. V tomhle ale město firmu hájí: Když se kopala kanalizace, prý stačily stroje a   nebylo třeba lidí. Problém ale nastal, když stroje narazily na skálu a spodní vodu.

„Neřekl bych, že na tom někdo má vinu, šlo o problémy, které vyvstaly," reaguje vedoucí vysočinského provozu PSVS Jiří Mezera, který před měsícem tvrdil, že asfalt by se měl položit do půlky listopadu. „Bohužel se to o pár dní zpozdilo," říká teď. Asfaltovat se podle něj má tento týden a jezdit se bude do 1. prosince.

„V případě prodlení nedošlo ze strany zhotovitele k zavinění v objektivním smyslu a nenastala příčinná souvislost mezi jednáním a následkem, na základě kterého by bylo možno uplatnit sankce," vyjadřuje se ke zpoždění náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl s tím, že nedodržení termínu zprovoznění není způsobeno tím, že by firma nepracovala.

Achillovou patou akce je, že za ní stojí dva zadavatelé: Kraj inicioval novou silnici, se kterou se ale s opravou sítí svezlo město. To kvůli kanalizaci muselo kopat víc do hloubky, a proto problémy s těžitelností hornin vznikly jemu.

Kraj vysoutěžil opravu silnic za 3,4 milionu korun bez DPH a  opravu sítí za 8,2 milionu. A zde začíná začarovaný kruh. Vedení města totiž v říjnu přišlo s kritikou, že projektant mimo jiné špatně „nakreslil" napojení kanalizace. Projektanta ale vybral kraj. Ten zas tvrdí, že město si ho od kraje pak najalo, i když nemuselo.  Kraj vidí chybu ještě jinde. „Hlavním problémem bylo neprovedení geologického průzkumu pro stavbu kanalizace. Proč si jej město neobjednalo, to je otázka na něj," uvádí náměstek Joukl.

„Provedení průzkumu nepožadoval projektant, který zpracovával projektovou dokumentaci – s tím, že ulice je již v provozu dlouho a jsou v ní uloženy všechny sítě, tudíž by se neměly vyskytnout problémy," reaguje vedoucí investičního odboru města Josef Koňák, který připouští, že výskyt skály se tu podcenil.

Zástupce projektanta nechtěl na výše uvedená slova reagovat. „To není na telefon, to jsou technické věci. Je to složité, vše souvisí se vším a problém je jinde. Víc se nevyjádřím, protože bych se musel rozčílit," řekl Deníku Vít Rybák, jednatel brněnské firmy Rybák – projektování staveb .

Nabízí se otázka: Pokud se prokáže, že projektant udělal chyby, dostane zaplaceno podle domluvy? Odpovídá opět náměstek Joukl: „Kraj uhradí projektantovi autorský dozor pouze v té výši, která byla provedena bez chyb."

Co se týká výběru projektanta, ten se vedení kraje odehrával podle řádného výběrového řízení. A v tomto bodě se shodují město a kraj – že totiž veřejné instituce dnes velmi omezuje zákon o veřejných zakázkách.

„Zadavatel totiž nemůže vyloučit ani uchazeče, o kterém ví, že plní předmět díla nekvalitně či opožděně nebo s ním vede reklamační či soudní spory. Jinak mu hrozí postih ze strany orgánu dohledu," upozorňuje na problém řady projektů Libor Joukl. A stanovení přísnějších požadavků podle něj naráží na zákonnou povinnost nediskriminace. Tou se dnes ohánějí firmy, když se odvolávají k antimonopolnímu úřadu.

„Každopádně teď už není čas na spory, ale všichni se musí dohodnout. Je to stěžejní sledovaná akce a je třeba, aby se tudy před zimou jezdilo," apeluje na zdravý rozum vedoucí městského odboru Koňák, podle kterého se firma PSVS, resp. Porr poslední dny na apel města snaží vše dohnat. To dokládá i větší počet strojů i pracovníků na staveništi.

Vjezd a zúžení

Oprava omezuje dopravu do nemocnice, která před dvěma týdny otevřela zadní vjezd z Humpolecké ulice. Jeden z návštěvníků zařízení, který nechtěl být jmenován, se domnívá, že vjezd se měl otevřít už dávno, kdyby se nelpělo na výběru parkovného v areálu – to se totiž u zadního vjezdu nevybírá. „O peníze vůbec nešlo. Zadní vjezd není běžně v provozu a otevřeli jsme ho, až  když už to byla nutnost, protože oba stávající vjezdy se uzavřely," reagoval ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Na stavbě proběhlo vydláždění ostrůvku na křižovatce U Rekrey a instalace semaforu. Po dokončení chodníků a položení asfaltu zbývá už jen namalování značení na vozovce.

Někteří kolemjdoucí se pozastavují nad tím, že ulice je o dost užší než předtím – každý pruh má šířku jen 3,25 metrů a zbytek prostoru vedle vozovky kromě zastávky MHD vyplní zelený pás. Jak ale vysvětluje Josef Koňák, zúžení si vyžadují nové normy, podle kterých chodec na nově opravené silnici nesmí přecházet šířku delší než dva pruhy.

Autor: Jan Mazanec

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Oprava vrátí dvěma křížům v Horní Cerekvi jejich půvab

Ela Bartoňová, Pelhřimov, 15. 8. 2017, 3120 g
9

Právě se narodili. Podívejte se na další miminka

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Pelhřimov - Zraněním šestnáctiletého motorkáře skončila páteční dopravní nehoda u obce Kopaniny. Mladý řidič motocyklu Yamaha jel po silnici II/150 ve směru od obce Kopaniny směrem na obec Čáslavsko.

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení