VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kašně v Nové Cerekvi oprava vrátí její původní podobu

Nová Cerekev – Díky restaurátorským pracím se bude Nová Cerekev pyšnit kašnou v původní podobě. Kraj Vysočina v letošním roce vyčlenil 14 milionů korun na opravu kulturních památek, které nejsou v jeho vlastnictví. Jedním ze 79 žadatelů, kteří si peníze rozdělí, je i Nová Cerekev.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Na financování oprav kašny na náměstí v Nové Cerekvi se bude podílet Kraj Vysočina i samotný městys. „Finanční náklady na restaurování kašny na náměstí jsou vyčísleny něco málo přes 700 tisíc korun,“ prozradil starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík s tím, že spolufinancování ze strany obce musí být minimálně ve výši padesáti procent z celkové částky. Cerekvickou kašnu čeká první rozsáhlejší oprava. „Chceme za pomoci dotací navrátit kašně původní podobu,“ popsal záměr Rajdlík.

O dotace letos žádalo celkem 91 vlastníků kulturních památek a peníze nakonec poputují k 79 žadatelům. „Dotace do maximální výše 350 tisíc korun v jednotlivých případech budou moci žadatelé využít na údržbu, opravu, rekonstrukci a restaurování památky na území kraje,“ informovala náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

S restaurátorskými pracemi v Nové Cerekvi by se podle starosty mohlo začít v průběhu měsíce května.

Vše záleží na obdržení smlouvy o poskytnutí dotace. „Plánovaná rekonstrukce zahrnuje kompletní rozebrání kašny a vyřazení prvků, které neodpovídají jejímu prvotnímu významu,“ popsal starosta začátek oprav.

V minulosti totiž cerekvická kašna neprošla žádnou opravou, která by vrátila její původní podobu, ale naopak byla doplněna o stěny nebo vybudované obruby, které je nyní nezbytné odstranit.

Vybourat přijde i zabetonované dno kašny, podle předběžných průzkumů je pod ním totiž původní kamenné dno. „Původní prvky se všechny rozeberou a odvezou k restaurování. Vše se opraví a hydrofobizuje,“doplnil výčet prací Zdeněk Rajdlík.

Podle původních dílů se vyrobí i díly chybějící. „Udělá se úplně nový základ, vše se podloží a kašna se zase sestaví dohromady,“ uzavřel cerekvický starosta popis plánované rekonstrukce, která má být spolufinancována právě z krajských dotací.

Kašna v Nové Cerekvi není jedinou kulturní památkou na Pelhřimovsku, ke které budou směřovat peníze z krajského fondu. Mezi 79 žadateli, kteří si dotace v celkové výši 14 milionů rozdělí, je například i kostel Narození Panny Marie v Zachotíně, oltář svaté Anny v Kamenici nad Lipou, kostel svatého Jakuba v Jiřicích, synagoga v Humpolci, hlavní oltář svatého Martina v Rovné nebo evangelický kostel v Humpolci.

Autor: Monika Pelíšková

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kameničtí se budou koukat na film pod hvězdami.

Filmové léto pod hvězdami si mohou Kameničtí užít i letos. V nové podobě

Ilustrační foto

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Aneta Langerová pohladila návštěvníky divadla po duši

Pelhřimov – Zpěvačka Aneta Langerová opět zavítala do Pelhřimova. Návštěvníci Divadla Lubomíra Lipského, které bylo ve čtvrtek 27. dubna zcela naplněné, si tak mohli užít koncert za doprovodu kapely a smyčcového tria.

Kamenický zámek se opět zahalí do růžového hávu

Kamenice nad Lipou – Nejen zamilované páry mohou v pondělí 1. května odpoledne zavítat na zámek v Kamenici nad Lipou. Již potřetí se tam uskuteční akce, která nese název První růžový máj.

Gymnazistům zazvonil školní zvonek naposledy

Pelhřimov - Pískání píšťalek a pořádné rušno v pátek avizovalo, že pelhřimovským gymnazistům zazvonilo ve škole naposledy. Studenti posledních ročníků se převlékli do různých masek, dali o sobě pořádně vědět a mladším spolužákům znesnadinili cestu do školy.

Jihočeský krajský pohár slibuje velmi zvučná jména

Pacov – Závod mezinárodního mistrovství republiky se odehraje v Pacově až na začátku června, pořadatelé však slibují kvalitní podívanou již v sobotu. To odstartuje totiž sedmidílný seriál Jihočeského krajského přeboru v motokrosu. A závod to nebude ledajaký, účast potvrdila totiž řada předních českých jezdců.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies