V Pelhřimově se prodávají kapři mimo jiné na sádkách za Billou, ceny se přitom pohybují od padesáti do osmdesáti korun. Podle rybáře Bohumíra Císaře projevují lidé zájem ale i o jiné ryby než tradičního kapra. „Nabízíme také pstruha, štiku, lína, candáta, úhoře, amura nebo třeba sumce," vyjmenoval Císař.

Při nákupu zákazníci mohou říct, zda chtějí rybu živou, nebo si ji nechají zpracovat. To podle rybáře žádají často. „Komu se nechce čekat, může si také předem rybu objednat a poté si ji jen přijít vyzvednout," informoval Císař.

V sídle místního rybářského svazu lidé shánějí nejen štědrovečerní pokrm. Denně tu mají i čerstvé uzené ryby.

Ryby obecně jsou letos kvalitní. „Letošní rok byl pro ryby slabě nadprůměrný," vysvětluje Roman Pfau z kamenické firmy Biofish, kde prodávají kapra „jedničku" za 59 korun za kilogram a výběrového za 69 korun za kilogram.

Pfau sám při štědrovečerní večeři nejraději jí klasické smažené kapří řízky. „Ale jsou i lidé, kteří si místo toho dají třeba candáta," dodává s tím, že firma Biofish nabízí kromě kaprů a candátů i amura, štiku, sumce či jesetera.

Velkou nabídku ryb mají i sádky u Stojčína, kde podniká Martin Joachimsthal. I on potvrzuje, že ryby jsou letos stejné a možná o něco větší než loni. Kapra prodává za 69 korun za kilo, kvalitnější a větší kusy pak až 75-80 korun.

Kromě kapra podle něj roste zájem třeba o amura. „Je to podobné maso jako kapr, jen trochu sušší. Z těch, kteří ho ochutnali, tak asi každý třetí se k němu vrací," říká Joachimsthal, který při vánoční večeři dává přednost neobalovanému kapru, ke kterému použije cibuli, případně koření. „Důležité je rybu nejméně 12 hodin dopředu nasolit. Neobalený kapr je zdravější, není tam tolik oleje," dodává.