VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapelník Strnad: Hrajeme hlavně pro radost

Počátky – Nejsme profíci, ale tím vůbec nechceme říct, že hrajeme špatně. Navíc nás to baví, popisují stručně a výstižně své účinkování v Počátecké dechovce její kapelník a rodák z Bělé Jaroslav Strnad i jednatel a hráč na křídlovku Petr Dvorský z Počátek.

19.1.2015
SDÍLEJ:

Počátecká dechovka hraje pro radost.Foto: Archiv kapely

Scházíme se s nimi v počátecké restauraci Na Sídlišti. Jak oba muzikanti vysvětlují, v rodišti Otokara Březiny v minulosti působily dvě dechovky, jedna „dospělá" pod patronací tehdejšího ČSAD a druhá spíše „dětská" pod vedením učitele hudební výchovy místní školy Františka Lahodného.

Obě kapely dávaly důraz na instrumentální hudbu bez zpěvu a obě v 80. letech v podstatě zanikly, i když část muzikantů se i poté aspoň jednou za rok dala dohromady při hraní v tehdejším prvomájovém průvodu.

Petr Dvorský se chodil učit hrát na křídlovku právě k Františku Lahodnému a pak se známým dirigentem a skladatelem Jaroslavem Baštou účinkoval v dechovce ve Studené, kde také hráli čtyři bratři Fialové z Horní Vilímče u Počátek.

Jaroslav Strnad se učil hrát na tenor u Josefa Pokorného v Počátkách a v muzicírování se pro změnu zdokonaloval v Horní Cerekvi, kde pak také pod místním kulturním domem hrál s tanečním orchestrem ve skupině Frekvence a koncertoval i s místní dechovkou.

Petr Dvorský začal v roce 1987 hrát s Žirovničanem, kde tato kapela fungovala pod patronací Knoflíkářského průmyslu. V roce 1999 ji ale její kapelník kvůli vysokému věku muzikantů rozpustil. O rok později pak další současný člen Počátecké dechovky, František Němec, u kterého dodnes celá kapela má své technické zázemí, přišel s nápadem založit novou kapelu.

Z pěti na dvanáct

„V březnu 2001 jsme od pana doktora Pustiny ze zaniklého Žirovničanu převzali noty a rozhodli jsme se, že založíme vlastní kapelu s pěti muzikanty, hlavně pro potřebu doprovodu při smutečních událostech. A když už kapela vznikla, řekli jsme si: Vždyť ono to v pěti lidech tak pěkně zní, co kdybychom to na počáteckou pouť ještě rozšířili?" vzpomíná Petr Dvorský.

Pětičlenné jádro tvořil on, dále již zmíněný František Němec, sourozenci Jaroslav a Vladimír Strnadovi a Pavel Fiala. Tito lidé pak oslovili i další hudebníky z líhně Františka Lahodného, muzikanty ze Studenské kapely a členy Frekvence.

„Cílem bylo sestavit klasickou malou dechovku s dvanácti muzikanty, a protože jsme nechtěli hrát jen poslechové věci, ale mít hlavně zpěv, angažovali jsme dva zpěváky z Horní Cerekve – Frantu a Zdenku Parkanovy. Koupili jsme si dohromady od Synkopy naši první aparaturu za 50 tisíc korun, ani zvukaře jsme ještě neměli, ale mohli jsme na počáteckou pouť v neděli 24. června 2001 začít, a to ve dvoře restaurace U Karásků," přibližuje Dvorský dobu, kdy nebylo lehké obnovit přetrženou tradici.

Zpěváci se postupně obměňovali. Za mikrofonem se vystřídali mimo jiné dlouholetý počátecký ochotník Bohuslav Kyba a také současná zpěvačka Božejáků Jana Houšková z Častrova.

Přes Frekvenci, Žirovničan a Kameničku se do Počátecké dechovky dostala Dagmar Lešetická, kterou v dnešní stabilní čtveřici doplňuje její manžel Roman Lešetický, a  druhá partnerská dvojice Anežka Křížová a Zdeněk Březina, která má také průpravu zpívání v divadle.

„Ze začátku jsme hráli noty, které jsme podědili. Pak jsme kupovali noty známých skladeb z Kubešova hudebního vydavatelství. V poslední době nám notové úpravy a aranže dělá pan Jaroslav Bašta, který je pořád činný i po osmdesátce, baví ho psát noty i pro divadlo a nenudí se. Bereme ho jako našeho aranžéra," vysvětluje kapelník.

Textař Hájek

Počátecká dechovka má k oporám dechovky úctu, využívá i služeb jednoho z nejplodnějších dechovkových textařů, Jaroslava Hájka z nedalekých Kališť. Jeho texty najdeme i na zatím jediném CD Počátecké dechovky Svět se točí dál, kde je zastoupena i další osobnost regionu: textař a kapelník Libkovanky Zdeněk Beneš.

Jak kapela vybírá repertoár? Podle kapelníka Strnada není posluchače dobré zahltit skladbami, které neznají, ale občas je třeba koncert či nahrávku okořenit novou muzikantsky zajímavou písničkou. Petr Dvorský sleduje hudební novinky a ty, které kapela uzná za vhodné, pak Jaroslav Bašta upraví do aranžmá pro dechovku.

„Dnes je hodně nových autorů textů i hudby. Některé jsme vyzkoušeli, ale většinou se nám to moc nelíbilo," doplňuje Jaroslav Strnad s tím, že na koncertech se snaží skladby obměňovat, protože stále stejný průběh koncertu by nebavil ani jeho.

Osvědčilo se mu střídat i rychlé skladby s pomalými. Důležité je podle něj i moderování, které má na starosti zpěvák Roman Lešetický.
Věkový průměr muzikantů je asi padesát let. Dechovka koncertuje hlavně v místním regionu a nevyhledává žádné „daleké štace".
Co muzikanty na samotném hraní nejvíc baví? „Je to jako droga: akorát že my hrajeme na hudební nástroje. A hlavně to stmeluje partu, protože muzikanti si musí sednout i lidsky," usmívá se Dvorský. A Strnad ho doplňuje: „Říká se přece u neprofesionálních muzikantů, že je lepší trochu horší muzikant, ale dobrý kamarád, než aby to bylo obráceně."

Hasta la vista, dechovka!

Že dobrá parta není v Počátecké dechovce frází, dokládají společné letní zájezdy k moři, kdy si s sebou členové kapely vezmou i rodinné příslušníky a známé. Zároveň vezou i nástroje, a odpočinek tak spojí třeba i s koncertem.

Takto už hráli v letoviscích v Itálii a ve Španělsku. Když se zrovna nesežene celá Počátecká dechovka, pozvou na zájezd i další muzikanty, třeba z Libkovanky.

„V Kalábrii se nám koncert moc povedl, ale ve španělské Oropese u Valencie jsem měl dojem, že tamní lidé této muzice moc nerozumějí, i když na promenádě na nábřeží nás poslouchalo asi tisíc lidí, a druhý koncert natáčela i místní španělská televize," říká Petr Dvorský, který chválí i spolupracujícího španělského delegáta Vlastimila Babického, který jim do detailů pomáhal sondovat situaci s místem vystoupení, technikou a moderováním ve španělštině.

Samozřejmě členy Počátecké dechovky těší i přízeň posluchačů. Muzikanti už prý sami vycítí, když je publikum dobře naladěno – venku na letních festivalech k tomu přispívá i dobré počasí a občerstvení. „I když je člověk unavený, přesto do toho jde znovu. Je to životní styl," shodují se oba muži. Loni v létě třeba váhali, zda znovu pořádat v Počátkách dechovkový festival bez podpory dotací.

A nakonec se rozhodli, že to zkusí – a sami si zajistili potřebné zázemí pro akci, včetně občerstvení. Město Počátky sice dechovku podporuje několika tisíci ročně, ale dotace nejsou tak velké, aby muzikanti mohli nahrát nové CD, o kterém uvažují už dva roky. A kapela vychází vstříc městu na jeho akcích jako Den přírody nebo Václavské slavnosti, upozorňuje její jednatel. Nedávno kapela za desítky tisíc korun modernizovala aparaturu, takže investici do nového CD si zatím dovolit nemůže.

Vzor: Rakousko

Počátecká dechovka má své stejnokroje – jak pro pohřby, na kterých hraje v malé sestavě, tak i pro další hraní. Tím jsou hlavně festivaly a větší společenské události.

Kapelník Jaroslav Strnad říká, že festivaly jsou dobrou zkušeností i s ohledem na kamarádství různých muzikantů, mezi kterými podle něj není žádná rivalita nebo zášť. Takovým příjemným setkáním je i dechovkový festival Kubešova Soběslav, na jehož letošní ročník se Počátecká dechovka těší.

Ještě zajímavější pro kapelníka Počátecké dechovky bylo účinkování v Rakousku na mezinárodním festivalu v městečku Brand Nagelberg kousek za hranicemi.

„V Rakousku berou dechovku jako něco úplně normálního a při jejím koncertě se umí dobře bavit i mladí lidé. Je tam také víc sponzorů, takže na každé vsi mají výborné zázemí nejen hasiči, ale také muzikanti. A děti tam už od útlého věku začleňují do dospělých muzikantských kolektivů," říká Strnad, podle kterého jsou rakouští posluchači také vstřícnější a koncert nebo festival podpoří i třeba tím, že tam společně stráví oběd.

Počátecká dechovka už také účinkovala v dechovkové televizi Šlágr. Na otázku, zda je to pro dnešní kapely důležité, odpovídá Petr Dvorský kladně.

V Dechparádě

„Je to jediný televizní program, který denně vysílá dechovky, i když jsou tam také různá dua, které dechovku kazí tím, že ji hrají na moderní nástroje a využívají elektroniku. Ale proto, abychom se udrželi v povědomí našich posluchačů, je účinkování ve Šlágru dobré," říká.
Také vzpomíná, jak ho potěšilo, že pro Počáteckou dechovku na Dechparádě Šlágru hlasovali i přátelé z partnerského města Počátek, slovenské obce Lokca. Manželé Lešetičtí nedávno na Šlágru natočili i pořad „Dechovka, to je naše", ale termín jeho vysílání zatím není známý.

Dagmar Lešetická mimochodem kromě dechovky zpívá i v počátecké formaci Awal, která hraje moderní hudbu pro široké posluchačstvo.
I když kapelník Strnad si rád poslechne vážnou hudbu, například Antonína Dvořáka, a muzikant Dvorský má kromě dechovky v oblibě i moderní melodickou hudbu, oba zakladatelé dechovky se od počátku shodli, že nechtějí dělat moderní experimenty, ale že se budou držet tradiční jihočeské dechovky.

Ne že by populární písně neuměli zahrát, ale podle nich se k tomuto nástrojovému obsazení nehodí. To ale neznamená, že třeba při pohřbech v menším složení občas neoživí repertoár třeba známým Sborem židů z Verdiho opery Nabucco nebo skladbami ve stylu country.
Kapelník Počátecké dechovky je optimista, co se týká přežití dechovky do budoucna. Soudí tak i na základě toho, že dnes více mladých lidí studuje v základních uměleckých školách i konzervatořích. Ti se podle něj pak uplatňují právě v nově vzniklých dechových souborech, a tím dechovku zkvalitňují.

Složení kapely:

Jaroslav Strnad: kapelník, tenor, František Němec: baryton, Vladimír Strnad: obligátní trubka, Petr Dvorský: první křídlovka, Josef Tolkner: druhá křídlovka, Marian Slípka: klarinet B, Milan Filsoch: klarinet Es, Pavel Fiala: tuba B, František Vobr: bastrumpeta, Pavel Řežábek: trombón, Karel Mitas: trombón, Pavel Kolář: bicí, Dagmar Lešetická, Anežka Křížová, Roman Lešetický a Zdeněk Březina: zpěv, Pavel David: zvukař

Autor: Jan Mazanec

19.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově, třída 1. B paní učitelky Kateřiny Horákové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově

Na želivské a hořepnické základní škole se tento týden mluví anglicky

Želiv, Hořepník – Na želivskou a hořepnickou základní školu v pondělí zavítalo osm studentů ze zahraničí, kteří tady po celý tento týden tamním školákům zpestřují výuku. Na obou školách navíc naplánovali i besedu pro veřejnost.

Tři roky vězení rozdal soud za tři mrtvé při loňské těžké havárii u Zvěrkovic

Třebíč – Verdikt tři roky vězení a pět let zákaz řízení všech motorových vozidel. To si před několika dny vyslechl u okresního soudu v Třebíči dvaadvacetiletý Marek N. ze Znojma za to, že kvůli němu zemřeli tři mladí muži při loňské tragické havárii u Zvěrkovic.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení