VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřich Brož: Práce s imigranty mě bavila

Pelhřimov – Uprchlická krize zůstává diskutovaným tématem mezi nejrůznějšími věkovými skupinami. Příval uprchlíků významněji pociťují jiné státy než Česká republika.

6.12.2015
SDÍLEJ:

Jindřich BrožFoto: Johana Mrkvicová

Situaci s přistěhovalci, byť převážně ne s těmi, kteří přicházejí do Evropy teď, poznával před několika týdny na vlastní kůži osmnáctiletý student pelhřimovské obchodní akademie Jindřich Brož.

Kde jste byl na pracovní stáži?
Byl jsem v Londýně. Jeli jsme spolu s vybranými studenty čtvrtého ročníku Obchodní akademie Pelhřimov na čtrnáctidenní pracovní stáž do různých londýnských firem a organizací. Já byl přiřazen do organizace, která poskytuje zdarma právní pomoc přistěhovalcům v Londýně. Radí jim ohledně ubytování, stravy, práce, financí, ale také s pasy a občanstvím.

Měl jste obavy, když jste zjistil, kde budete pracovat?
Zprvu jsem měl z této práce trochu strach. Po prvním dni na recepci ze mě nervozita opadla. Další dny už potom byly dobré. Strach tak měla hlavně moje mamka.

Jakou práci jste v organizaci vykonával?
Byl jsem na recepci, kde jsem uprchlíkům nechával vyplňovat dokumenty. Museli do nich napsat svoje údaje a uvést problém, se kterým potřebují pomoci. Poté jsem odnášel tyto dokumenty za dalšími spolupracovníky, podle toho, s čím potřeboval dotyčný pomoci. Každý den se v organizaci řešil jiný problém.

Zažil jste s nimi nějaký konflikt?
Lidé, kteří se dožadovali pomoci, byli někdy naštvaní z důvodu, že jim nebylo hned vyhověno a museli přijít jiný den. Žádný velký problém se ale během mé práce řešit nemusel. Já jsem měl zprvu
z práce obavy, ale nebylo to pak tak děsivé.

Měl jste někdy divný pocit z nějakého imigranta, který do centra přišel?
Z jednoho člověka jsem měl trochu divný pocit. Do tohoto centra chodil každý den. Ptal se, odkud jsem a tak. Byl to trochu zvláštní člověk.

Odkud tito imigranti byli? Pocházeli hlavně ze Sýrie?
Nebyli to jen lidé ze Sýrie. Byli tam i ze Španělska, Afghánistánu a z dalších zemí.

Proč myslíte, že si imigranti vybírají zrovna Velkou Británii?
Asi proto, že obyvatelé Velké Británie mají vysoké mzdy. Ale na druhou stranu tam jsou vysoké náklady na ubytování. Možná si Británii vybírají, protože se jim líbí.

Mluvili imigranti anglicky?
Většina z nich, se kterými jsem se v organizaci setkal, angličtině docela rozuměla, nebo aspoň měli nějaký ten základ, protože většina z nich už v Londýně bydlí delší dobu. Ti, kteří nerozuměli, si s sebou většinou přivedli tlumočníka. Ostatní spolupracovníci uměli spoustu cizích jazyků, tak u nich nebyl s dorozumíváním problém.

Chodilo jich tam hodně?
Docela ano. Chodilo tak dvacet lidí denně. A většinou měli problém s dluhy.

Jaký máte názor na imigranty?
Podle mě je vhodné pomoci těm, kteří tu pomoc opravdu potřebují. Na stáži mě zarazila skutečnost, že do organizace chodili lidé a říkali, že jsou bezdomovci, že mají dluhy. Ale v ruce drželi nejnovější model telefonu od značky Apple. To jsem moc nechápal.

Líbilo se vám v Londýně?
Je to pěkné město a hodně multikulturní. Byl jsem se podívat v národní galerii a zašel jsem do kina. Půjčili jsme si kola a projeli se po okolí. Narazili jsme také na místní gang. Nabízeli nám nějaké drogy, které jsme samozřejmě odmítli, a raději od skupiny odešli. Spolupracovníci mi pak sdělili, že tyto skupiny jsou v Anglii velmi běžné.

Johana Mrkvicová

Autor: Redakce

6.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení