VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ježek a šnek v centru: Jedni hračky vítají, druhým se nelíbí

Pelhřimov – Přilákat do centra města děti i jejich rodiče. To je důvod umístění barevných hracích prvků šneka a ježka mezi kašnou a mléčnými lahůdkami.

21.6.2014 7
SDÍLEJ:

Jak upozorňuje výrobce, firma 3D program, jde jen o první návrh, výsledná verze může vypadat jinak.Foto: archiv 3D program

Po delší diskusi je schválili pelhřimovští zastupitelé, reakce maminek i dalších oslovených jsou různé.
„Obrátila se na mě spousta lidí, že je třeba oživit střed města i jeho ekonomiku. Tyto hrací prvky se dají používat celoročně, dopadová plocha je bezpečná. Bylo by to ohraničené směrem do míst, kudy projíždějí auta. Je to mobilní prvek, takže se dá přendat jinam, na zahradu kterékoli školky, ale to už pak nesplní účel oživení náměstí," předložil zastupitelům argumenty místostarosta Pavel Pípal.

Rozměr plochy je osm krát čtyři metry, váha každého „zvířátka" je 180 kilogramů, výška do metru. Odhad ceny je tři sta až pět set tisíc korun, které lze převést z uspořených peněz při zateplení dvorní fasády na třídě Legií. „Ve Zvolenu mají tyto prvky v daleko větším provedení a také na historickém náměstí," řekl Pípal.

První ze zastupitelů se do diskuse vložila Zdenka Chmelařová, podle které tyto prvky nepatří na náměstí. „Nesnažme se to centrum oživovat uměle," sdělila.

Naopak podporu vyjádřil Václav Havel, který sám má dítě v předškolním věku. „Náměstí by mělo být přirozeným centrem města, ale bohužel to tak dnes není, centrum se přesouvá k ošklivým krabicím nahoře v Pražské ulici," řekl Havel s tím, že na naváženou hromadu sněhu na náměstí si lidé také zvykli.

Zastupitel Jan Podhráský se ptal, jak bude objekt chráněn proti opilcům nebo psům. Pavel Pípal odpověděl, že místo je pod policejní kamerou.

„Byly návrhy dát to do Děkanské zahrady, ale odsud ukradli bustu děkana Vaňka," dodal Pípal. Zastupitel Vnislav Jelínek upozornil na to, aby hrací prvky nestály v trase, kterou náměstí křižuje většina lidí. K dotazu, jak by se objekt stěhoval například při festivalu rekordů, se zatím nechtěla vyjadřovat ředitelka Technických služeb Pavla Licehammerová.

Umístění na náměstí podpořil i radní Tomáš Dufek s dodatkem, že u mléčných lahůdek bývá velká koncentrace matek s dětmi. „Nemyslím si, že by tento mobilní prvek měl někdo brát tak, že je tam trvale a ničí hodnotu náměstí," řekl Dufek a jako ředitel domova seniorů v Sadech vyjádřil přání, že by v Sadech podobně mohly být venkovní posilovací stroje či hřiště na petanque.

Radní Josef Doubek se přimlouval za to, aby se hrací prvky lépe zakomponovaly do náměstí, třeba doplnily květináči či jinou zelení.

„Když si představím, že v rohu náměstí bude tahle plošina, přijde mi to nesourodé, jakoby jen hozené na dlažbu," řekl, ale nakonec zvedl ruku pro, stejně jako všichni ostatní zastupitelé – kromě Zdenky Chmelařové, která se pak už hlasování neúčastnila.

Reakce lidí, které jsme oslovili přímo v místě budoucího hřiště a ukázali jsme jim také vizualizaci, byly různé. Řada z nich souhlasí s oživením náměstí pro malé děti, i když projevuje pochybnosti, zda se tento objekt začlení do podoby náměstí. „Možná starší lidé by na to mohli reagovat negativně," myslí si pětačtyřicetiletý Pavel Nováček z Rynárce s tím, že hřiště by ale bylo rozhodně lepší, než když na náměstí v minulosti parkovala auta.

Miroslav Kejval s úsměvem podotkl, že Pelhřimov je město rekordů, takže o kuriozity tu nemá být nouze. „Klidně ať tu hřiště postaví, je to lepší, když se děti budou bavit na očích, než aby vyváděly hlouposti někde v ústraní," dodal.

Maminky s dětmi se každopádně shodují v tom, že když už by „ježek" a „šnek" na náměstí stály, tak by je využily.

Radši do zeleného

K návrhu se vyjádřil i restaurátor Jaroslav Benda, původně byl spíš pro, ale poté, co uviděl model, v něm převážily pochybnosti.

„Myšlenka to není špatná, výtvarně je to hezké, pro děti to musí být barevné. Ale byl bych velmi opatrný s umístěním na náměstí, kde by barevný akcent působil rušivě. Turisté si tu fotí historické budovy a tohle trochu degraduje náměstí na nádvoří mateřské školky," tvrdí Benda, který by radši ježka se šnekem umístil někam do „zeleného" prostoru, třeba do Děkanské zahrady.

V diskusi na zastupitelstvu i při anketě v centru města často padlo srovnání s provizorním objektem pekárny Adélka, který při dočasných opravách prodejny stál také na náměstí, před podloubím.

Na otázku, jak to vlastně s „budkou" ve tvaru kvádru bylo, odpověděl Jaroslav Poláček z hospodářského odboru pelhřimovského městského úřadu. Potvrdil, že objekt byl řádně povolen původně do 31. května a pak bylo povolení prodlouženo do 16. června.

Jan Mazanec, Tereza Konířová

Autor: Jan Mazanec

21.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Policisté hledají svědky úterní tragické nehody na dálnici D1

Vysočina - Policisté nyní hledají svědky, kteří viděli v úterý 15. srpna před půl jedenáctou dopoledne průběh tragické dopravní nehody na 161,7 kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Při nehodě osobní vozidlo Porsche Cayenne černé barvy se slovenskou registrační značkou narazilo na zadní části nákladního vozidla. Jeho řidič na místě zemřel. Lidé, kteří mohou událost objasnit, se mají hlásit na lince 158. 

Celostátně hledaný muž po dopadení nadýchal více než 5 promile

Humpolec – Celostátně hledaného muže zadrželi policisté v Humpolci. Před eskortem do vězení nadýchal více než 5 promile.

Zámeckou kapli v Pacově ovládne multižánrová výstava

Pacov – Nadcházející víkend bude v Pacově patřit jedinečné kulturní události. Místní Zámeckou Kapli svatého Václava ovládne umělecká výstava s názvem Jan Zoubek a přátelé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení