VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Brožek: Trápí nás zoufalý stav sokolovny

Černovice – Dnes vám přinášíme odpovědi dalšího starosty, tentokrát Černovic, Jana Brožka. Ten hovoří o aktuálních problémech obyvatel města, mezi které patří například zoufalý stav tamní sokolovny, oprava Mariánského náměstí nebo vybudování víceúčelového hřiště.

13.2.2013
SDÍLEJ:

Jan BrožekFoto: Archiv

Starosta také komentuje pracovní příležitosti ve městě nebo situaci ve školství.

Jaké jsou hlavní investiční akce Černovic pro tento rok?
My musíme v letošním roce zrealizovat tři akce, na které máme dotace z programu Leader – střecha na hasičské zbrojnici, další etapa opravy kostela v Dobešově a oprava ulice Nádražní. Ale hlavním úkolem je zahájit rekonstrukci sokolovny, jediného kulturního domu v Černovicích.

Co dalšího aktuálně trápí obyvatele Černovic, ale nejsou na to zatím peníze nebo to ani z pozice vedení města nejde řešit?
Myslím, že navržené investice odpovídají aktuálním potřebám občanů, zejména stav sokolovny je už zoufalý. Ale v budoucnu nás čeká jedna dlouho odkládaná a velmi drahá investice – rekonstrukce Mariánského náměstí v Černovicích. Ta by městu prospěla, aktualizujeme projekt rekonstrukce tak, aby měl co největší šance získat dotaci, bez které by tato investice byla pro město Černovice asi příliš velkým úkolem.

Rýsují se ve vašem městě letos nějaká nová pracovní místa, a jak se snažíte, aspoň nepřímo, podpořit jejich vznik?
Bohužel, toto vnímám jako velkou slabinu našeho města, pro vznik pracovních příležitostí tu nejsou ideální podmínky. Máme jistou výhodu v tom, že zaměstnavatelé v našem městě jsou velmi stabilní, jedná se krajem nebo státem zřizované instituce a dobře si vede i místní zemědělské družstvo. Ale Černovice nemají dobrou polohu pro vznik nějakých významných výrobních kapacit a není ani cílem města vybudovat zde nějakou průmyslovou zónu. U nás je šancí spíše co nejlepší spolupráce s již fungujícími institucemi a firmami, které již v Černovicích jsou.

Jaké budete muset letos nebo v nejbližších letech řešit situace ve školství? Například kapacitu v MŠ, naplněnost ZŠ.
Kapacita MŠ i ZŠ je u nás dostačující, v Černovicích naopak umožňujeme (za podmínek, že je toho dítě schopno) chodit do školy i dětem mladším tří let, protože naší filozofií je, že pokud rodina potřebuje, aby oba rodiče chodili do práce již dříve, třeba na částečný úvazek, je v zájmu města jim to umožnit. Pro zlepšení podmínek dětí jsme také rozjeli program na podporu mimoškolní činnosti dětí a mládeže. A chystané investice? Pro potřeby školy i veřejnosti chceme postavit víceúčelové sportoviště, to nám nyní velmi chybí.

Je v Černovicích dostatečně zajištěná zdravotní péče, případně změní se letos něco v tomto ohledu?
Zdravotní péči máme zajištěnou dostatečně. Dva obvodní lékaři, zubař, dětský lékař a lékárna – to je myslím odpovídající vybavení pro Černovice.

O kolik víc peněz městu přijde z Rozpočtového určení daní?
Měli bychom dostat navíc přibližně čtyři miliony korun, ale rozpočet jsme sestavili daleko opatrněji.

Mění se letos výše příspěvku na sport, kulturu a volný čas? Prosím o uvedení celkové částky z rozpočtu, případně výše změny oproti loňskému roku.
Ano, v souvislosti s jednáním s TJ Sokol Černovice o převzetí budovy Sokolovny jsme vytvořili plán financování sportu, zaměřený především na činnost dětí. Oproti roku 2012 přidáváme na sportovní činnosti a činnosti mládeže přibližně 100 tisíc korun, ale nastavujeme přísnější pravidla, která pohlídají, aby peníze šly na činnost mládeže. Výdaje na kulturu jsou sníženy, protože nepočítáme s vydáním žádné publikace.

Jaká je pro tento rok v Černovicích výše vodného, stočného a poplatku za odpady?
Vodné a stočné je na stejné úrovni jako v loňském roce, tedy celkem 47 korun. Poplatek za odpady jsme nezvyšovali,  zůstal na úrovni pět set korun na obyvatele.

Jaké jste si vzal do nového roku předsevzetí nebo si naopak žádné nedáváte?
Na předsevzetí moc nevěřím, málokdo je splní a já nejsem výjimkou. Takže stejně jako každý rok žádné předsevzetí nemám.

Autor: Alexandra Knapová

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Čtyři góly Štěpána nestačily, béčko Plačkova přišlo o vítězství v závěru

Zápas mezi rezervou Speřic a céčkem Humpolce nalákal na III. třídu poměrně velkou diváckou návštěvu. Hrál se zajímavý, útočný fotbal. Remíza byla spravedlivá.

Božejov bral v Hořepníku body a ukázal i gesto fair play

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Oprava vrátí dvěma křížům v Horní Cerekvi jejich půvab

Horní Cerekev – Hned dva kříže v Horní Cerekvi prochází renovací. Zastupitelstvo města odsouhlasilo opravu kříže stojícího u kostela Zvěstování Páně na hornocerekvickém náměstí Tomáše Garrigua Masaryka i kříže u kostela svatého Jana Křtitele na hřbitově.

Právě se narodili. Podívejte se na další miminka

Pelhřimov  - V pelhřimovské porodnici se narodilo dalších 9 dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení