Anežka Příhonská a Josef Valenta, kteří pravidelně docházejí do humpolecké Astry – denního centra pro seniory, byli letos za svou dobrovolnickou činnost oceněni. Převzali čestné uznání ve třetím ročníků projektu Dobrá duše.

Anežka Příhonská letos oslavila osmdesáté narozeniny, a jak sama říká, dlouhou chvíli si krátí háčkováním či pletením. Už několik let plete čepičky a ponožky pro novorozence na oddělení intermediární péče v havlíčkobrodské nemocnici. „Nejsem zvyklá sedět a nic nedělat, i v důchodu jsem ještě patnáct let pracovala. Ráda pletu malinké ponožky, jsou takové roztomilé," usmála se vitální dáma.

Druhý oceněný, dvaadevadesátiletý Josef Valenta, je rovněž dlouholetým dobrovolníkem Astry, kde pravidelně promítá nejrůznější cestovatelské záznamy a cestopisy a přítomným ukazuje nejzajímavější místa z Čech i ze zahraničí. Do zařízení prý chodí velmi rád a tamní zaměstnance si velice chválí.

Nyní si ale kvůli nemoci musel nařídit pauzu. „Trošku mě trápí zdravíčko, ale až se z toho dostanu, tak bych rád chtěl v promítání pokračovat. Mám ještě tolik materiálů…" prozradil dobrovolník a uvedl, že si ocenění velice váží. „Co jiného ještě můžu dodat," usmál se Valenta.

Za svou práci byla odměněna i samotná Astra jakožto denní centrum pro seniory. „Zařízení získalo čestné uznání za vytváření výjimečného prostředí pro dobrovolnickou činnost, podporu projektů pro seniory a ochotu být lidský v každé chvíli," zmínila sociální pracovnice Astry Andrea Kotnová.

Slavnostní vyhlášení výsledků třetího ročníku Dobré duše společně s doprovodným programem se tradičně konalo v klášteře minoritů sv. Jakuba v Praze, kde samozřejmě nemohli chybět ani zástupci z humpolecké Astry. Anežku Příhonskou doprovodila sociální pracovnice Dagmar Arnotová. „Bylo to moc pěkné odpoledne, s paní Arnotovou jsme si ho opravdu užily. Dokonce jsem si popovídala s Janem Rosákem, který akci moderoval," prozradila Příhonská.

Andrea Kotnová doplnila, že podle ní je nesmírně obdivuhodný fakt, že oba dobrovolníci, přestože dosáhli úctyhodného věku a mohli by si užívat zaslouženého odpočinku, dál pomáhají lidem ve svém okolí a aktivně se zapojují do společenského života.

Filozofií projektu Dobrá duše je myšlenka, že „pomáhat je lidské". Ocenění patří seniorům, kteří se rozhodli z vlastní vůle ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu pomáhat jiným lidem.