VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudba je mezinárodní jazyk, kterému rozumějí všude, říká Vlasta Veselá

Pelhřimov - Jedna z Cen Pelhřimova putovala také k pěveckému sboru Záboj. Tu z rukou starosty převzali dirigenti Vlasta Veselá a Václav Nouza. Dirigentka Vlasta Veselá odpovídala v on-line rozhovoru na řadu otázek, vás čtenářů.

12.2.2009
SDÍLEJ:

On-line rozhovor s dirigenty Záboje Vlastou Veselou a Václavem NouzouFoto: Martin Hurda

Ocenění si všichni velmi váží, což přiznala diregentka smíšeného sboru v dalším on–line rozhovoru v redakci Pelhřimovského deníku.
Host byl v pelhřimovské redakci Deníku nakonec pouze jeden místo dvou. Ani to ale neubralo na zajímavosti odpovědím ze zákulisí a života amatérského pěveckého tělesa a samotných dirigentů. Je vlastně pro dirigenta sboru důležité umět zpívat?

Vím, že Záboj je pěvecké těleso. Proč se ale jmenuje tak, jak se jmenuje? Nevím, co to slovo znamená.

Záboj je jméno bájného pěvce z Královéhradeckého rukopisu. Vím například, že socha Záboje je také na Vyšehradě. V době, kdy sbor vznikl, v roce 1862, bylo velké vlastenecké nadšení. Proto se také názvy tehdy vzniklých sborů volily podle historických českých postav.

S vaším sborem hodně cestujete. Vzpomenete si na nějaký nezapomenutelný zážitek při zpívání v zahraničí?

V poslední době cestuje pouze smíšený sbor. Zážitků máme opravdu hodně. Nejvíce ale vzpomínáme na vystoupení v klášteře Monsserat,
nedaleko španělské Barcelony. Měli jsme tu čest být jedním z mála sborů světa, které zpívaly v tamní bazilice. Je tam opravdu nezapomenutelná atmosféra a pro nás to byla velká čest.

Je zahraniční publikum jiné než české?

Neřekla bych, že je rozdíl mezi českým a zahraničním publikem. Všude chodí na naše koncerty lidé, kteří mají k hudbě nějaký vztah, a české skladby i v zahraničí velmi oceňují. Hudba je mezinárodní jazyk, kterému rozumějí všude. Není třeba tlumočník.

Zajímalo by mě, jak dlouho trvá, než nacvičíte jednu píseň.

Záleží na obtížnosti a délce skladby. Vánoční koncerty začínáme připravovat už začátkem září, kdy cvičíme nejvíce koledy a pastorely. Třeba Rybovu mši Hej mistře ale zpíváme už od roku 1988 a uvádíme ji sedmkrát za rok. Naprostá většina zpěváků už ji zná dokonale (úsměv). Nyní zkoušíme dvě nové skladby a jsme úplně na začátku. Na další koncert v druhé polovině dubna jsme schopni nacvičit nanejvýš tři nové skladby.

Nepřipadá vám, že spousta lidí vnímá sborové zpívání lidovek jako starosvětskou záležitost? Myslíte, že máte co nabídnout třeba i moderně smýšlejícím posluchačům?

I my se snažíme modernizovat. Zařazujeme i spirituály. Nyní například nacvičujeme Memory od skladatele Lloyda Webera. U nás tuto píseň zpívá Petra Janů. Nejsme sbor zaměřený přímo na jazzovou hudbu nebo hudbu z muzikálů, přesto se snažíme repertoár něčím ozvláštnit.

Jak získáváte kontakty na festivaly a jaké podmínky jsou s tím spojeny? Co finanční stránka věci?

Chodí nám nabídky z agentury, ale mnoho těchto festivalů i do zahraničí nemůžeme z finančních důvodů navštívit. Město Pelhřimov nám přispívá na činnost okolo třiceti tisíc korun ročně, máme i další sponzory. Například ale jen elektřina a úklid při vánočních koncertech, uskutečněných v kostele svatého Víta, nás stojí třináct tisíc korun. Platíme si i zkušební místost v gymnáziu. Výdaje na zahraniční cesty si proto musí členové sboru hradit z vlastních peněz.

Musí dirigent pěveckého souboru umět zpívat?

Určitě by měl trochu umět (smích). Při zkouškách je někdy nutné skladbu sboru předzpívat. Mnohem důležitější je ale mít velmi dobrý hudební sluch.

Celé doslovné znění on-line rozhovoru naleznete ZDE

Autor: Petra Nováková

12.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení