„Něco málo se najít dá. Dokonce i hříbky, nebo bedly. Je jich ale málo,“ povzdychl si Jaroslav Plaček z Litoměřic, který tráví na Pelhřimovsku dovolenou.

Jak uvedl mykolog Jakub Šiška, pro růst hub je v lesích sucho. „Byly sice deštivé dny, ale také výrazně chladné noci, které růstu hub příliš neprospívají. Vláhy je v lesích málo,“ sdělil Šiška.

Na sucho si stěžovala i vášnivá houbařka ze Žirovnice. „Kolikrát si na výlet do lesa přivstanu a čekám, že si domu nějakého hříbka přinesu. Posledních pár dní se ale vracím s prázdnou. Je sucho,“ pokrčila rameny Marie Plíhalová.

S prázdnou se budou houbaři z lesů vracet pravděpodobně celý srpen. Pořádná úroda by měla nastat až v prvním podzimním měsíci. „Dá se to těžko předvídat. Musí začít pršet a noční teploty aby se pohybovaly mezi čtrnácti a osmnácti stupni. Pokud bude nadále horko jako tento týden, tak se houby začnou objevovat až v září.“

Jak dále Jakub Šiška dodal, různé druhy hub se dají sbírat i v těchto dnech. A to hlavně v jehličnatých lesech, kde se déle drží vláha. Člověk ale musí být opravdový znalec. „Z lupenitých hub se dají nasbírat například lišky obecné, ryzec pravý, nebo holubinka namodralá. Z hřibovitých zejména hřib smrkový, nebo hnědý,“ uvedl mykolog Šiška.

Nezkušení houbaři by neměli riskovat. V případě, že si nejsou se svým nálezem jisti, měli by se obrátit na odborníka. Otrava z některých druhů hub se může dostavit okamžitě.

V pelhřimovské nemocnici tento rok žádnou otravu z hub zatím nezaznamenali. „Ošetřovali jsme tu několik pacientů. O otravu se však nejednalo, spíše o nevolnost z nesprávného zpracování hub,“ sdělila Jana Horáková z kanceláře ředitele pelhřimovské nemocnice.