VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hořepník z nejhoršího venku. Voda naopak stoupala v Želivě

Hořepník – „Voda nám zaplavila téměř celou zahradu, bohudík se nedostala do chalupy. Je to svinstvo, po letech opět nečekané překvapení," lamentoval v pondělí dopoledne František Hrdlička, majitel rodinného domu v Hořepníku, který se nachází jen pár metrů od řeky Trnavy.

4.6.2013
SDÍLEJ:

Sedlická přehrada na Želivce, jejíž nádrž zadrží maximálně 2,3 milionů metrů krychlových vody, začala v pondělí dopoledne přetékat přes jedenáct metrů vysokou zděnou hráz. Foto: Jan Černo

V ní bývá obvykle hloubka okolo třiceti centimetrů, v?neděli odpoledne se však během pár minut, z jindy poklidného toku, stala dravá řeka, která vystoupala téměř ke třem metrům.

„Celá zahrada je zaplavená, ve strašném stavu, vždyť se podívejte, jak to tady všechno vypadá," ukazoval na vodu všude kolem sebe šestasedmdesátiletý František Hrdlička a zároveň si pochvaloval, že má jeho dům vysoký sokl, díky němuž se voda nedostala dovnitř.

„Máme to tu se ženou hrozný. Tady chytám vodu, jak zvíře do kýblů a támhle zahrada souseda byla celá pod vodou. Bohudík už voda opadává," ukazoval už s náznakem radosti v hlase v pondělí dopoledne senior.

Vitální důchodce ale ani po neblahých zkušenostech s?vodou neuvažuje, že by se přestěhoval a vyměnil tak pravidelné zkušenosti s velkou vodou za klidné a „suché" bydlení.

„Říkáme si s manželkou, že už to tu dožijeme. Jsme tu zvyklí," řekl šestasedmdesátiletý muž, na chvíli se zamyslel a dodal: „Stěhovat se nechceme, nějak to tu už doválčíme."

V těsném okolí Trnavy bydlí trvale i s Hrdličkovými asi osm rodin. „Řekl bych, že z 99 procent tam lidé zůstávají, vždycky si zanadávají, ale nakonec zůstanou. Na vodu jsou už svým způsobem zvyklí," potvrdil slova Františka Hrdličky o?tom, že zvyk je železná košile a lidé si v podstatě zvyknou na všechno, starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek.

Voda v Hořepníku zatopila v neděli garáže, zahrady rodinných domů a rekreačních objektů, dílnu a v části Vítovice se pod vodou ocitly i některé hospodářské budovy.

„Voda z Bořetického potoka také ohrožovala bývalý mlýn ve Vítovicích, kde řeka Trnava prostě nepustila vodu z potoka do koryta a ta díky tomu vystoupila," popsal dramatické chvíle starosta.

„Voda nás bohudík nezasáhla, a to i přesto, že máme chalupu pár metrů od řeky. Ale támhle zahrada a chata u Pražáků je kompletně zaplavená," ukazoval z mostu Richard Molnár z Hořepníka.

Další z Hořepnických, Jaroslav Hanousek k tomu dodal: „ Velká voda je tu každou chvíli. Dříve, když tu nebyl násep, tak to bylo daleko horší, teď už to jde."
Třetí povodňový stupeň na řece Trnavě začal platit v neděli po 14. hodině, odvolán byl v pondělí ve čtyři hodiny ráno. Za rychlý nástup vody mohlo podle místních upuštění vody z rybníků na Cetorazku a Těchobuzku.

„Dojel jsem se podívat na soutok Kejtovského potoka a Trnávky, kde už voda vystoupala do značné výšky. Hned mi bylo jasné, že zhruba za hodinu a půl bude voda v Hořepníku. Během chvíle jsme s dobrovolnými hasiči začali na krizových bodech rozmisťovat desítky pytlů s pískem a připravovat čerpadla. V momentě, kdy začala voda rychle stoupat, tak se nedalo odhadnout, jak se situace bude vyvíjet," dodal starosta s tím, že voda bohudík nenapáchala žádné velké škody. „Škody jsou, ale nejedná se o nic výrazného," uvedl Vladimír Kotýnek. Ten přirovnal nedělní velkou vodu k povodni z roku 2006. Tehdy se zvedla hladina Trnavy po jarním tání.

Ovšem nejhorší povodně zažili Hořepničtí v roce 2002. Po děsivé zkušenosti s vodním živlem začali bez váhání řešit protipovodňová opatření. Tehdy vznikla ochranná hráz a v úseku nad a pod mostem bylo zčásti vyčištěno koryto toku. „Potřebovali bychom, aby bylo v úseku pod mostem rozšířeno alespoň o tři sta metrů koryto. Tím by došlo k většímu, rychlejšímu odtoku vody z horní části, protože pod mostem v úseku asi dvě stě metrů se koryto zužuje do trychtýře a tam se voda brzdí a tím pádem nám pravidelně nastoupává do krajů. Co nejdříve zahájíme jednání se správcem toku, tedy povodím Vltavy," nastínil nejbližší plány první muž Hořepníka.

Želivka hlásila pohotovost

Druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost platil včera také na Želivce v Želivě. Ta kulminovala v 7 hodin ráno, kdy dosáhla 164 centimetrů a řekou protékalo 33,6 kubických metrů vody za vteřinu.

Normální průtok je tam do 15 kubických metrů za vteřinu. O dvě hodiny později už řeka poklesla o tři centimetry.

Situace na ostatních tocích na Pelhřimovsku byla včera relativně klidná a nevyžadovala žádná mimořádná opatření.

Autor: Alexandra Knapová

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem s rozhlednou.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení