V rámci projektu interaktivních přednášek a besed o energetice Energie – budoucnost lidstva za nimi přijel Ondřej Trubka z Jaderné elektrárny Temelín.

Bez elektřiny se stále ještě musí obejít 1,3 miliardy z celkových více než 7 miliard obyvatel Země. Tento stav není udržitelný a světová populace se navíc rozrůstá o zhruba 77 milionů lidí ročně.

Zásoby neobnovitelných zdrojů se vyčerpávají, výroba energie z fosilních paliv znamená emisní zátěž a zhoršování zemského klimatu. Využitelnost obnovitelných zdrojů je závislá na počasí, výroba ekologické jaderné energie klade vysoké nároky na bezpečnost.

Hledají se možnosti úspor a především nová technologická řešení, například jak skladovat elektřinu, nebo jak recyklovat vyhořelé jaderné palivo. Řešení takových otázek se pro mnohé mladé lidi může stát životním posláním a gymnazisté z Humpolce svými dotazy prokázali, že jim problematika energetické budoucnosti není lhostejná. Zajímalo je třeba využití odpadních vod při těžbě břidlicových plynů. „Pro těžbu břidlicových plynů je zapotřebí obrovské množství vody, do jednoho vrtu je jí spotřebováno až 16 miliónů litrů," reaguje Trubka.

„Z jakých zdrojů pochází, záleží na okolí konkrétního vrtu. Odpadní vody využít lze, ale jejich množství bývá omezené a tak voda pro těžbu většinou pochází z řek či přírodních nádrží. Určitá část vody je znovu využita pro těžební proces, zbytek vody je postupně odváděn k recyklaci v čističkách, kde je zbavován chemických přísad." dodal.

Martin Březík z kvinty se zajímal o elektromobilitu a možnosti využití elmobilů s ohledem na kapacitu baterií. „U elektromobilu Volkswagen e-Golf, který máme v Temelíně, se dojezd na jedno nabití pohybuje až kolem 180 km. Tato hodnota by byla na denní dojíždění za prací vyhovující pro většinu lidí, podle statistik se do zaměstnání dostane většina lidí do jedné hodiny, což přibližně odpovídá právě 90 kilometrům ujetým po našich silnicích. Na delší cesty bude zatím výhodnější využít například automobil s dieselovým motorem." uvedl lektor.