Už  ani děti do pěti let nestačí zapsat do pasu rodičů. Přestože vyřízení dokladu může trvat až měsíc, někteří rodiče tuto povinnost nechávají na poslední chvíli, a pak vznikají fronty na úřadech.

Reportéři Deníku se v uplynulých dnech byli přesvědčit, jak to s frontami vypadá na pelhřimovském městském úřadě. Ve středu po druhé hodině odpolední mezi čekajícími seděla pouze jedna rodina s dětmi.

„Čekáme asi 10 minut, ale každou chvíli bychom už měli jít na řadu. Slyšeli jsme, že je na úřadech nával, a proto jsme si sem dnes předem zavolali, abychom zjistili, jaká je situace. Paní úřednice nám řekla, že můžeme ihned přijít, protože žádná fronta není," řekl Deníku pan Tomáš, otec dvou malých chlapců.

Podle něj byl červnový termín pro vstoupení novely v účinnost nešťastně zvolený. „Je to zrovna v době, kdy se spousta lidí chystá na dovolenou. Kdyby nařízení vyšlo například v lednu, měli by rodiče na vyřízení dětských pasů více času a předešlo by se návalu," dodal.

Stejný postup, telefonickou informaci o situaci, zvolila i paní Jana, která šla pro pasy dvěma dcerám. „Chtěla jsem využít objednání přes rezervační on-line systém, ale dnes už byly termíny plné. Než jsme sem vyrazili, zavolala jsem a úřednice mi sdělila, že zde je volno. Měla jsem z toho obavy, protože jsem slyšela od známých, že tady někdo čekal přes hodinu," uvedla paní Jana.

Podle této matky dvou dětí je novela přínosná v tom, že díky ní by se mělo zabránit únosům dětí jak jedním z rodičů v neúplných rodinách, tak i cizími lidmi.

Vedoucí správního oddělení pelhřimovského městského úřadu Petr Holkup říká, že fronty na úřadě skutečně byly větší, hlavně začátkem května, kdy počet zájemců navýšily dva volné dny. „Nápor jsme ale zvládli i díky tomu, že máme otevřeno i v úterý a čtvrtek. V tyto dny je lepší chodit i teď," uvádí Holkup.

Někteří zájemci o pas jsou překvapeni, když je ve frontě předběhne někdo elektronicky objednaný, ale právě kvůli minimalizaci čekání je online systém zavedený.

Některé úřady poukazují na to, že je problém vyfotit zejména nejmenší děti: ty nesmí plakat, musí mít otevřené oči a „sedět", i když to neumí. Ale třeba ve Žďáře úředníci našli řešení: rodič dítě drží v náručí, aby bylo vzpřímené, a přes rodiče se přehodí bílá látka. Snímek do dokladu totiž musí mít světlé pozadí.

Cestovní pas pro dítě je platný pět let a jeho pořízení vyjde na sto korun. Stačí k němu přinést rodný list. Osvědčení o státním občanství se už předkládá jen při pochybnostech. Alternativou dětského pasu je dětská občanka, ta ale platí jen v zemích Evropské unie.

Lhůta pro vyrobení pasu je až 30 dní, přičemž pelhřimovský úřad to nijak neurychlí, pasy se vyrábějí v Praze.

Eva Leligdonová, Jan Mazanec