Důležité milníky své existence představí na výstavě 20 let Fokusu Vysočina na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě.

Vernisáž se uskuteční 11. září od 14 do 16 hodin. Její součástí bude mimo jiné hudební vystoupení Kateřiny Paclíkové, hráčky na akordeon.

Občanské sdružení Fokus vzniká v roce 1990 jako komplex komunitních služeb. „Původně vznikl Fokus pouze jeden – v Praze. Byla to reakce na neexistující síť mimonemocniční psychiatrické péče. Někteří psychiatři pracující v psychiatrických léčebnách navazují na praxi v západních zemích, kde vycházejí z toho, že ambulantní léčba u psychotických pacientů je možná v mnohem větší míře, než tomu bylo dosud, jen je potřeba vybudovat síť podpory v přirozeném prostředí pacienta," popsala vedoucí pelhřimovského střediska Fokusu Vysočina Anna Šimonová.

Původní myšlenka jednoho centra se neukázala z organizačních důvodů optimální, a proto vznikají záhy nové – právně samostatné Fokusy po celé republice.

„Všechny mají stejnou filozofii, cílovou skupinu i styl práce. Rozložení vznikajících Fokusů na mapě České republiky je nahodilé. Vznikaly vždy tam, kde jedinci měli potřebu, znalosti a zájem založit podobné občanské sdružení," doplnila Anna Šimonová.

Duchovní matkou a otcem myšlenky vzniku Fokusu na Vysočině byla Jana Jelínková-Hroníková a Jaroslav Fiala. 4. listopadu 1992 zakládají Jiří Libra a Přemysl Suchomel nové sdružení Fokus Vysočina, které uplatňuje myšlenku a principy bývalého celorepublikového Fokusu.

Sídlo sdružení je v Želivě, kde jsou provozovány chráněné dílny a první chráněné bydlení v naší republice typu „dům na půl cesty" pro lidi s psychózou, zaměřené na nácvik samostatného bydlení.

Hned následující rok se chráněné dílny v Želivě rozvíjejí. Ve spolupráci s premonstrátským klášterem vzniká chráněná zahradnická dílna a otvírá se také chráněná dílna bistro.

Pelhřimovské středisko oslaví kulaté výročí vzniku až za tři roky. Vzniká totiž v roce 1995, ačkoli nájemní smlouva s městem Pelhřimov na užívání prvorepublikové vily v Humpolecké ulici, kde středisko provozuje služby dodnes, byla uzavřena už roku 1994. Po vzniku začíná provozovat sociální centrum – předchůdce současné služby sociální rehabilitace pro duševně nemocné – a zakládá tři chráněné dílny, šicí, rukodělnou a opravárenskou.

Právě tyto dílny pro někoho znamenají jedinou možnost jak sehnat práci. „Jsem tělesně invalidní a v Pelhřimově bych jinde práci nenašla," potvrdila zaměstnankyně rukodělné dílny Zdeňka.

Vyhoví potřebám

Hlavní výhody zaměstnání vidí klienti ve zkrácené pracovní době. „Jsme tu od pondělí do pátku pět hodin denně, ale pokud někdo potřebuje, může si pracovní dobu přizpůsobit. Důležité je, že máme pravidelný režim," řekla další pracovnice dílny Iva.

Podle slov zaměstnance Jindry je právě režim nezbytný především pro lidi s duševním onemocněním, protože nabízí určitou stabilitu. Narušení režimu může vést k problémům.

Výhodou je i to, že nejsou na pracovníky dílen kladeny takové nároky, jako mohou být v jiném zaměstnání. Organizaci Fokus Vysočina v současné době řídí pověřený ředitel. Výběrové řízení na ředitele sdružení je otevřeno.

Dominika Dufková