Tento postup ale u mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů selhává. Ten je totiž ze „špeků" sestavený celý.

Příští víkend se v Pelhřimově koná jeho 24. ročník, který letos připomene i dvacet let od založení Muzea rekordů a kuriozit. V pátek kolem 17. hodiny se jeho vzniku i vybraným exponátům bude věnovat velkoplošná projekce na náměstí. Noví návštěvníci muzea se navíc mohou zapojit do právě spuštěné soutěže o fotoaparát.

Festival nabízí jak rekordy „silové", tak ty, u nichž je třeba více zapojit jemné ruce a hlavu. Na své si přijdou milovníci starých časů i příznivci nejmodernější techniky.

Těm prvním mohou imponovat třeba manželé Klíglovi ze Svatobořic, kteří předvedou jízdu na starých kolech v dobových oblecích – Stanislav Klígl dokázal na kole z 30. let 20. století ujet kilometr za 2,26 minuty, a to bez držení řídítek – hrál přitom na harmoniku.

Druhé jmenované vedle pokusů projektu Laborky.cz zaujme výkřik moderní techniky v podobě 3D tisku píšťalek.

Ten začne pod taktovkou iniciátora Josefa Průši v budově průmyslovky v Růžové ulici v pátek v 16 hodin.

„Tento pán z Vysočiny je víc známý v zahraničí než v Česku. Tisk funguje tak, že umělohmotný drát se taví a po vrstvách nakonec vytvoří požadovaný výrobek. Na třiceti tiskárnách se bude tisknout 24 hodin a píšťalky se pak rozdají lidem, kteří si na ně zapískají na náměstí," uvedl prezident pořadatelské Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Silácké kousky na pódiu představí René „Golem" Richtr, který má světové turné a pořad o něm točili i v USA.

Silovým rekordem vlastně bude i pokus o výrobu největší zmrzliny – očekává se váha osm kilo. „Aby vůbec šla vyrobit, je třeba kornout, který má skoro půl metru a je uvnitř vylitý čokoládou. Zmrzlina se musí natočit na jeden zátah," přiblížil podmínky rekordu Miroslav Marek s tím, že i zde pak návštěvníci ochutnají výsledek.

Dvakrát těžší než zmrzlina je kytara, na kterou v sobotu zahraje její tvůrce Jaroslav Kajer. Důvod? Je z mramoru. Zajímavostí je, že při nahrávce jedné ze svých písní ji použil i Petr Janda z Olympiku.

Pivo do kopce

V národě pivařů nesmí chybět pivní rekord. Letos se na pátečním galavečeru představí jak František Vitásek, který otvírá pivní lahve motorovkou, tak borec, který vypije půllitr piva ze stoje na hlavě – ten zkusí pokořit desetivteřinovou hranici. Abstinenty uspokojí nealko-rekord, pití litru mléka na čas. Rekordmanovi ze Slovenska se to povedlo za pouhých 3,14 vteřin.

Z pochutin jmenujme i největší ochutnávku okurek, nejmenší pálenici a whisky ve skotské aréně. Konzumenty humoru pak uvítá kreslíř Miroslav Štícha, který hodlá bílý vůz pokreslit největším počtem vtipů na světě.

Osvědčenou zábavou bude i letos půjčování unikátních bicyklů Martina Zehnala, které nově doplní jeho čerstvý výrobek: pětimetrové celokovové kolo, na kterém také jezdí. Bicyklový adrenalin doplní aréna s akrobaty na jednokolkách i terénních kolech. Kromě kol se objeví i babeta. Tu nej-zcestovalejší přiveze vnučka Václava Kubů, který se strojem za 19 let najezdil neuvěřitelných 68 018 kilometrů.

Při festivalu se nenechají zahanbit ani místní. Po loňském úspěchu se čtyřmetrovou židlí letos Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Pelhřimov chystá obří  pilu a „dřevěné" šaty.

Při galavečerech budou tradičně udíleny rekordmanské ceny (viz rámeček). Jedním z držitelů se stane i sportovní střelec Jan Kůrka, rodák z Ondřejova, který loni získal od prezidenta medaili Za zásluhy.

Akce má i bohatý doprovodný program. Hlavními koncertními taháky na náměstí jsou v pátek Sto zvířat a v sobotu YoYo Band s Richardem Tesaříkem. Doplní je tři sobotní hudební scény. Na dechovkové  u Domova seniorů v Sadech zahrají Vysočanka a Veselá sedma Jana Sedlaříka, na rockové u Máje Antheom, Flying Bus, Malamuta a HakMak a na folkové u Zlatých českých ručiček Devítka, 4zdi a Lístek.

Na poslední jmenovanou scénu se oproti loňsku navíc z náměstí přesune atrakce Králičí HOP, kdy zvířata soutěží ve skocích do výšky, do dálky i v rychlosti. Dopoledne se tam odehraje soutěž, odpoledne příchozí uvidí ukázky.

Kdo se stane rekordmanem roku

páteční galavečer

Jan Pokorný, Český rozhlas – nejdelší nepřetržitá série rozhovorů

Silva Dymáková a Blesk – nejobsáhlejší petice proti „šmejdům", podepsalo 179 086 lidí

Tomáš Kvoch – handicapovaný muž vylezl na Sněžku po rukou

Richard Štěpánek – cyklista bez ruky, který dokončil extrémní závod Craft 1000 Miles Adventure

Jan Jiří Rathsam – miniaturizace Muchovy Slovanské epopeje,

Model pražského Království železnic (kuriozita roku):  574 čtverečních metrů kolejišť, 68 vlakových souprav, 25 201 figurek, 1126 budov a 14 610 stromků

sobotní galavečer

Jindřich Reichert (muži)  – balancování na válci ve výšce

Hana Podzimková (ženy) – 3250 předmětů s motivem prasátka

Robby Bubble a Becherovka – co nejvíce lidí při přípitku nápojem

Jaroslav Pospíšil – sbírka 510 mysliveckých a lesnických uniforem Pražský plavecký policejní klub (kolektiv)  – 12 lidí za 24 hodin uplavalo 125,625 kilometru

síň slávy: Spejbl a Hurvínek  – představení ve 22 jazycích

síň slávy: Jan Kůrka – na olympiádě Mexiko 1968 z 60 ran malorážkou trefil 58krát střed a dvakrát devítku – tehdy světový rekord