Domy pro postižené možná vzniknou na dvou parcelách
9.8.2012 14:59
Horní Cerekev – Plánovaná výstavba budov v Horní Cerekvi, kam se přestěhují zdravotně postižení z Domova Jeřabina v Těchobuzi, možná dozná změn.
Uvažuje se o tom, že tři obytné domy celkem pro osmnáct klientů plus zázemí pro denní stacionář vzniknou na dvou místech.
Krajský úřad si ze dvou parcel v blízkosti kulturního domu a základní školy, které mu hornocerekvická radnice nabídla, vybral tu prve zmíněnou. Nyní je ale ve hře i koupě druhého pozemku.
„Původní záměr jsme změnili po jednání s ministerstvem práce a sociálních věcí, kdy nám bylo doporučeno snížit počet klientů shromážděných na jednom místě," sdělila Eva Neuwirthová z tiskového oddělení Krajského úřadu v Jihlavě.
Nesplňují podmínky
Jak doplnila ředitelka Domova Jeřabina v Těchobuzi Simona Tomanová, podle ministerstva by pobyt osmnácti klientů pospolu již nesplňoval původní podmínky plánované transformace. „Tvořili by větší kolektiv, tím pádem by se mohl dostat do pozadí hlavní účel transformace, tedy začlenění zdravotně postižených do běžného života," doplnila Tomanová s tím, že variant řešení je několik, rozhodne se podle toho, co bude nejlepší pro klienty.
O případném prodeji pozemku musí rozhodnout hornocerekvičtí zastupitelé. Ti by se jím měli zabývat v první polovině září. Starosta města Jaroslav Andrle v odprodeji parcely nevidí žádný problém. „Nevidím důvod, proč by s tím zastupitelé měli nesouhlasit. Nabídli jsme Kraji oba pozemky a tato nabídka v podstatě stále trvá. O parcelu není žádný další zájemce, tak myslím, že by v případě prodeje neměly nastat žádné komplikace," uvedl starosta Andrle.
Výstavba domů by měla odstartovat v roce 2014. Hotovo bude nejpozději do června následujícího roku, kdy se počítá také s nastěhováním klientů. Denní stacionář, který spolu s nimi v Horní Cerekvi vznikne, budou kromě klientů Domova Jeřabina moci navštěvovat i postižení, o které se stará jejich rodina.
Krajský úřad náklady na vybudování nového domova pro postižené odhaduje na dvacet až třicet milionů korun.
Autor: Nela Kyselová
HLAVNÍ ZPRÁVY
Chov drůbeže není pouze výsadou seniorů na penzi
Pelhřimovsko – Dojít si pro vajíčka či kuřecí maso do supermarketu – toto pohodlí řada lidí, pokud k tomu mají možnosti, vyměňuje za vlastní drůbeží chov.
Pět školek dostalo kolébky od truhlářů
Pelhřimov - Střední průmyslová škola a střední odborné učilistě v Pelhřimově pokračuje v tradici darování výrobků dětem.
Nejlepší v kole
Pelhřimov - Vítězem osmého tipování se se ziskem čtrnácti bodů stal Jiří Pejcal z Polesí.
Číšník vyhodil opilého hosta. Ten se vrátil s pistolí, a vystřelil na něj
Pelhřimov – Banální spor v pelhřimovské restauraci Hodovna Na Kolíbce vyvrcholil střelbou a těžkými zraněními číšníka.
Diskuse
DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY
CELEBRITY
Bohdalka a Janžurka: Nemůžou se vystát! Co si vyčítají?
Obě patří k nejpopulárnějším českým herečkám, které nás dokážou vždy rozesmát. Když se ale Jiřina… celý článek ›
Polonazí studenti baví Sedlčany: Veselé tablo sklízí úspěch!
Velmi odvážný nápad měli studenti obchodní akademie v Sedlčanech, kteří se na své tablo nechali nafotit… celý článek ›
Haindlová pomůže hokejistům. Jsem znechucená, vzkazuje Peltovi a spol.
Kandidatura Markéty Haindlové na předsedkyni FAČR byla zadupána do země ještě před volebním sjezdem. Tím… celý článek ›
Módní policie: Styling Mesárošové je inspirací pro erotické domy
Dara Rolins se v doprovodu manažerky Evy Skallové objevila na party k otevření nového kadeřnického… celý článek ›
EXKLUZIVNÍ ZPRÁVY
TO JE SÍLA! Co práskl Hrdlička o nahých fotkách s Borhyovou?!
Tak tohle by mohlo být opravdu peprné. Přítel Lucie Borhyové Michal Hrdlička prozradil, že by si klidně… celý článek ›
AGÁTO, NEBOJ SE! Tvůj manžel Jakub Prachař má kšeft za statisíce!
Ještě se ani nevdala v kostele, o nejbližší budoucnosti už má ale jasno. Chudá rodina Agáty a Jakuba… celý článek ›
VIDEO: Debilní kecy hráčů na počítači
Úspěšný dvojice Viral Brothers má konkurenci. A pěkně zdatnou. Tahle partička Čechů se uvedla videem, ve… celý článek ›
ZPRÁVY Z ČR A ZE SVĚTA
Návrh ministerstva: Profesory nebude jmenovat prezident
Praha - Ministerstvo školství návrh nového vysokoškolského zákona upravilo tak, aby profesory v budoucnu… celý článek ›
Známý lékař otevíral pobočky po celém světě, ale život to prý byl k ničemu
Praha /ROZHOVOR/ - Vrátil se z Filipín a bude zase nějaký čas žít v Čechách. Je milý a příjemný a v jeho… celý článek ›
V České Lípě našli zavražděnou ženu. Ubili ji v garáži
Česká Lípa - K obzvlášť hrůzné vraždě došlo na odlehlém místě u bývalé cihelny. Kriminalisté pachatele… celý článek ›
Bosenská soudkyně se nahá předváděla u okna, hrozí jí trest
Sarajevo - Zaměstnanci z kanceláří naproti budově Nejvyššího soudu Federace Bosny a Hercegoviny v… celý článek ›

