„Klíšťata jsou přemnožená. Pokud je mírná zima, tak lépe přežívají. Ideální prostředí je pro ně totiž teplo a vlhko," vysvětlila vysočinská epidemioložka Alena Dvořáková.

Vysočina se v onemocnění boreliózou či klíšťovou encefalitidou drží na předních příčkách pomyslného českého žebříčku. Lymskou boreliózou bylo minulý rok nakaženo 328 lidí, přičemž 41 z nich bylo z Pelhřimovska, 
a klíšťovou encefalitidou se loni v kraji nakazilo 43 lidí.

„Z průzkumu, který se uskutečnil v roce 2006, vyplynulo, že Vysočina je na druhém místě s počtem nejvíce nakažených lidí touto nemocí," konstatovala Dvořáková s tím, že situace u nás už je horší jen v sousedních jižních Čechách.

Více informovanosti

Podle Radky Štěpánkové 
z krajské hygienické stanice není jisté, jestli je důvodem nárůstu případů boreliózy zvýšení počtu infikovaných klíšťat, nebo spíš lepší informovanost lidí o možných problémech. „Mám dojem, že se lidé víc hlídají a při podezření jdou častěji k lékaři," usoudila Štěpánková.

Toto tvrzení dokumentuje 
i případ Vlasty Reichlové 
z Humpolecka. „Jednou jsem si špatně vytáhla klíště 
a okolní kůže mi zarudla, svědila mě a pálila, Na nic jsem nečekala a šla jsem k doktorovi, naštěstí to nic nebylo, ale pro jistotu jsem se hned domluvila na očkování," popsala svou zkušenost.

Proti borelióze neexistuje jiná účinná prevence než repelenty, vhodný oděv a pečlivé prohlížení po návratu 
z přírody. Vůči encefalitidě se lze bránit i očkováním. „Očkování je možné během celého roku, ale výhodnější je očkování v zimních měsících tak, aby byla vytvořena ochrana již na jarní a letní sezonu," uvedla Dvořáková. Ta doplnila, že očkování provádějí buď praktičtí lékaři nebo se lidé mohou nechat naočkovat přímo ve specializovaném jihlavském očkovacím centru Avenier.

Proti klíšťové encefalitidě se nechávají očkovat lidé všech věkových kategorií. 
„V průzkumu z předloňského roku jsme ale zjistili, že rodiče často nechávají očkovat jen své děti a na sebe zapomínají, což je samozřejmě špatně," poukázala Dvořáková.

Očkování sestává ze tří dávek vakcíny. Každá z nich přijde včetně aplikace asi na sedm až osm stokorun, ale lidé mohou žádat o příspěvek od zdravotní pojišťovny. Druhá dávka se aplikuje jeden až tři měsíce po první a třetí pak pět až dvanáct měsíců po druhé.

Tereza Konířová

Fakta a mýty o klíšťatech a očkování

Mýtus: Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem 
v bezpečí. Pravda: Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství, repelent vyprchává a nikdy nepokryje každé místo.
Mýtus: Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících. Pravda: Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou.
Mýtus: Očkovat malé děti proti klíšťové encefalitidě 
se nesmí. Očkování příliš zatíží imunitu dítěte. Pravda: Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou k dostání také 
ve variantě určené dětem od jednoho roku.
Mýtus: Na světlé oblečení klíšťata nejdou. Pravda: Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Na světlé látce ho pouze snadněji uvidíte.

zdroj: www.pozorkliste.cz