Řeč je o studentech Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště (SPŠ a SOU) Pelhřimov, kteří i letos pokračují v tradici darování výrobků. Škola totiž už deset let spolupracuje s odbornou školou z německého Hombergu – Reichspräsident-Friedrich-Ebert-Schule, kdy spolu v rámci projektových týdnů mladí lidé pracují a vytváří společné dílo. Letos to bylo devět dřevěných boxů na šachy.

Osm studentů z Německa 
a deset z pelhřimovské školy však nemělo výrobu jednoduchou. Kromě dřevěného boxu museli nově navrhnout šachy a následně je ve formátu 3D vytisknout.

„Nejdůležitější bylo navrhnout, jak budou šachy vypadat. Poté jsme projekt převedli do dalšího formátu, připravili destičku do 3D tiskárny, 
v počítači jsme nastavili parametry a pak už jsme mohli čile tisknout," popsala vznik výroby šachových figurek Šárka Razimová z Hořepníka, která prvním rokem studuje IT obor na SPŠ a SOU Pelhřimov.

„Výroba šla studentům dobře. Trochu jsme je motivovali, kdy jeden pan učitel z německé školy přivezl dvě japonské pilky, které jsou velmi přesné na obsazení ozubů 
a motivoval je tím, že kdo bude mít nejlepší výrobek, získá pilku. Nakonec prošly všechny výrobky bez připomínek," přiblížil Rostislav Kostka ze SPŠ a SOU s tím, že mladí lidé šachovnice vyráběli zhruba tři dny. „Práce náročná nebyla. Projekt je velmi dobrý. Posunul mě každopádně dál. Seznámil jsem se s novými technologiemi, poznal jsem nové kamarády," řekl student SPŠ a SOU Pelhřimov, Patrik Růžek z Buřenic.

Ten společně se Šárkou Razimovou poukázal na lehkou jazykovou bariéru. „Konverzace sice ze začátku trošku vázla, ale na druhou stranu byla sranda. Projekt mě posunul především v němčině, protože slyšet rodilé mluvčí je parádní," dodala 
s úsměvem studentka. Spolupráce mezi oběma školami funguje už rovných deset let.

Při této „družbě" vzniklo devatenáct různých výrobků, ale především dobré mezilidské vztahy. „Vážím si učitelů a žáků, kteří dokáží vytvořit činnosti nad rámec jejich pracovní náplně. Díky této spolupráci se konají výměny žáků a studentů a vznikají výrobky, které dělají radost dalším lidem ve školách, nemocnicích a dalších sociálních ústavech. Moc si těchto aktivit vážím a mám z nich radost," komentoval v pátek v zasedací místnosti Městského úřadu v Pelhřimově, kde se konalo slavnostní zakončení projektu a zároveň předání šachových boxů, místostarosta Pelhřimova Josef Koch. Pelhřimovští studenti se do Hombergu vydají na podzim, kde budou vyrábět zase jiné, nové výrobky, které zase udělají radost tamním lidem.