VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frankenbušovým se pokloní nad jejich Kameny zmizelých

Senožaty – Po třiasedmdesáti letech od vraždy čtyř Židů ze Senožat v německém koncentračním táboře Majdanek
v Polsku se v chodníku před jejich posledním domovem objevily čtyři mosazné destičky, které říkají, že právě zde žili Frankenbušovi.

5.8.2015
SDÍLEJ:

Všichni členové deportované židovské rodiny ze Senožat mají svůj Kámen zmizelých.Foto: Deník/Aneta Slavíková

Senožatští k uctění jejich památky nakonec zvolili originální způsob, a to takzvané Stolpersteine, česky Kameny zmizelých. Na Vysočině se dosud nacházely jen v Třebíči a Havlíčkově Brodě.

Vyráběl i pokládal

S nápadem vsazovat do chodníků čtverhranné betonové dlaždice s hranou o deseti centimetrech, zakončené mosaznou destičkou s nápisem, přišel v roce 1993 německý umělec Gunter Demnig. A právě on zavítal v pondělí do Senožat, aby položením nových destiček připomněl další oběti holocaustu. „Na destičky pana Demniga narazil na svých cestách po západní Evropě náš občan Miroslav Pospíšil, který mi o tom řekl a posléze sehnal na německého umělce kontakt. My mu e-mailem poslali informace o rodině a on pak přijel s hotovými destičkami, potřebným nářadím a během zhruba půl hodinky je vsadil do chodníku," popsal starosta Senožat Zdeněk Vaněk.

Kameny zmizelých věnované otci Rudolfu a synu Zdeňku Frankenbušovi a matce Františce a dceři Věře Frankenbušové zdobí chodník před obecním domem 
s byty a večerkou. Právě tam totiž deportovaná židovská rodina bydlela a provozovala koloniál.

Musí se sehnout

„Myšlenku uctít památku našich zavražděných obyvatel tímto způsobem jsme diskutovali na zastupitelstvu, kde zazněly i výhrady. Někteří by raději zvolili tradičnější způsob, tedy památník třeba na zdi budovy, protože se obávají, že po těchto destičkách budou lidé šlapat a případně i plivat," přemítal starosta Senožat Zdeněk Vaněk. Poté ale podotkl, v čem tkví vyjádření úcty mrtvým. „Aby si člověk mohl přečíst, co je na destičce v chodníku napsáno, musí se sehnout. A tím se obětem pokloní," vysvětlil starosta.

Pamětní destičky zaujaly Lenku Fárovou ze Senožat, která prý o záměru obce nechat je vsadit do chodníku nevěděla. „Zjistila jsem to až nyní. Dosud jsem o rodině ani o památníku neslyšela. Ale ten nápad se mi líbí," podělila se o svůj názor Fárová.

Starosta Zdeněk Vaněk dodal, že senožatští pamětníci vzpomínají na Frankenbušovi jako na velice hodné a vstřícné lidi. Těm, kteří zrovna neměli dostatek peněz na koupi zboží v jejich koloniálu, ho prý dávali na dluh. „Když jsme jejich dům, kde pracovali i žili, nedávno rekonstruovali na obecní byty a obchod, tak jsme dokonce našli jejich dlužní knihu. A za jedním trámem v krovu jsme objevili i krabici s jejich fotografiemi," zavzpomínal starosta.

Autor: Aneta Slavíková

5.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Řidiči budou muset v Holušicích sundat nohu z plynu

Kaliště, Červená Řečice – Obce na Pelhřimovsku se snaží bojovat proti rychle jezdícím řidičům a zvyšovat bezpečnost pro své obyvatele. V Červené Řečici z toho důvodu vybudovali retardér, zastupitelstvo v Kališti oproti tomu odhlasovalo snížení rychlosti v místní části Holušice.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Z garáže se ztratila JAWA i kompresor

Pelhřimov – Případ odcizení kompresoru a motocyklu JAWA 175 MZ zaměstnává hned od začátku týdne policii z obvodního oddělení v Pelhřimově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení