Změnilo se pořadí uchazečů, na čelo se dostalo sdružení kolem Pražských silničních 
a vodohospodářských staveb (PSVS), které nabídlo nejnižší cenu – 194 milionů korun.

Sdružení PSVS původně výběrová komise vyřadila. Zdůvodnila to nesplněním kvalifikace a vybrala sdružení v čele s Metrostavem, které nabídlo 226 milionů korun. Jenže PSVS se odvolalo k antimonopolnímu úřadu. Ten řekl, že komise měla vyloučené PSVS vyzvat k objasnění ceny referenčních staveb. Podle ČTK vlastně šlo jen 
o formální chybu. Antimonopolní úřad tak pelhřimovský konkurz vrátil na začátek.

Členové komise se hájili tím, že kdyby nevyřadili PSVS oni, žádali by vyřazení jiní uchazeči. Nicméně ani po rozhodnutí antimonopolního úřadu nechtěli PSVS vrátit do hry.

Argumentovali tím, že na člena jeho sdružení, firmu KPS Ria, byl podán insolvenční návrh. „Jednak se ale tak stalo až po podání nabídky a jednak šlo o typické šikanování, protože žádné známky insolvence nevykazujeme," uvedl ředitel KPS Ria Ctirad Nečas s tím, že pokud toto bude už druhý argument pro vyřazení sdružení, zváží  spolu 
s PSVS právní kroky.

Pelhřimovský starosta Leopold Bambula minulý týden řekl, že námitku o šikanování uznává, a navíc soud 18. května insolvenční návrh zrušil.

Ve čtvrtek se znovu sešla komise a doporučila sdružení kolem PSVS dát na první místo. „Dostali jsme doplněné dokumenty, a tím byla kvalifikace splněna. Pořadí je stanoveno podle ceny, a tu nabídlo PSVS nejnižší," uvedl člen komise, zastupitel Vnislav Jelínek. Starosta rozhodnutí respektuje.

V pondělí by měl starosta podepsat rozhodnutí o výběru firmy. Jenže vyhráno tím zřejmě ještě vůbec být nemusí.

Poběží totiž patnáctidenní lhůta na případné námitky, které se dají očekávat od sdružení v čele s Metrostavem. Tomu totiž nic nebrání, aby se tentokrát pro změnu ono neodvolalo k antimonopolnímu úřadu.

„Nezlobte se, ale průběh žádného řízení nekomentujeme," sdělil znovu mluvčí Metrostavu František Polák. Kuriózní je, že i na tuto velkou firmu byl nedávno podán insolvenční návrh, ačkoli ani ona nevykazuje žádné známky zadlužení.

„Je to klasický případ zneužití zákona, kdy po nás jedna firma žádá zaplacení asi 1,6 milionu korun za práci, kterou neprovedla," dodal Polák.

Díry v inslovenčním zákoně v souvislosti s Metrostavem kritizoval i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Někdy konkurenční firmy podávají insolvenční návrhy na sebe navzájem už jen proto, aby zdržovaly tendry.

Pokud se každopádně někdo odvolá, může se tím zakázka dál zdržet a hrozí i ztráta přidělené dotace. Opravy čističky už měly začít a teď úředníci říkají, že bude vůbec zázrak, pokud se stavba spustí do zimy. Náklady byly původně vyčíslené na 281 milionů, schválená dotace je 217 milionů a město má přispět ze svého 64 miliony.

Spekulace se šíří

Průtahy kolem zakázky dál živí spekulace mezi lidmi, které jsou ale u podobných velkých tendrů běžné. Jedni tvrdí, že PSVS „podseklo" nabídkovou cenu, a tím pádem by jeho práce nebyla kvalitní. Druzí naopak říkají, že PSVS je právě tou štikou v rybníku, která může nabourat původní snahu předem domluvených uchazečů.

Čistička za městskými sady z roku 1969 je za hranicí životnosti a funguje už jen na výjimku vodohospodářů. Její rozšíření umožní další rozvoj celého města, hlavně výstavbu parcel a rozšíření průmyslových zón. Kvůli použití evropských dotací musí město zároveň vypsat koncesní řízení na provozovatele, kterým dosud je Vodak.

Jan Mazanec