Podobné slepé testy u nás uspořádala občanská iniciativa Česko pije z vodovodu v rámci platformy Challenge Europe. Rovných šestasedmdesát procent dotázaných vyhodnotilo chuť kohoutkové jako lepší či stejnou ve srovnání s balenou. Ovšem je voda, která nám teče z kohoutků, nezávadná? Voda je totiž pro lidský organismus nenahraditelná. Tvoří přibližně sedmdesát procent těla.

Po nedávném problému 
s pitnou vodou v Praze si tuto otázku pokládají i někteří lidé na Pelhřimovsku. Marie Svobodová z Pelhřimova se například ptá, zda z kohoutků 
u spotřebitelů teče pitná voda a jak by sama mohla její kvalitu zlepšit. Na Pelhřimovsku spravuje rozvod pitné vody humpolecký Vodak, který je ze zákona povinen rozbor vody provádět.

Pokud se tedy chce kdokoliv z regionu dozvědět, jaké je kvality voda, která teče právě z jeho kohoutku, informace najde na internetových stránkách společnosti. „To je sice hezké, ale jak bych si mohla zlepšit kvalitu i chuť vody já sama? Přitom nechci utrácet zbytečné peníze, kterých nemám nazbyt, za balenou vodu? ," ptá Svobodová a dodává, že jí voda někdy nevoní 
a přijde jí, že v natočené sklenici občas vidí „zvláštní" částice. „Nevím, třeba jsem citlivější, ale každopádně chci pro sebe to nejlepší," komentovala Svobodová.

Nejjednodušší způsob, jak odstranit drobné nečistoty 
z potrubí, organické nečistoty nebo chuť po chlóru, jsou filtry nebo čističky vody instalované na kuchyňské baterie.

Filtrační jednotku má již čtyři roky Pavla Šlejtrová 
z Pelhřimova a nyní si už bez ní nedokáže představit svůj každodenní život: „Mám tři děti. To znamená, že voda se u nás používá téměř nepřetržitě. Proto jsme také vyměnili balené vody za filtrovanou vodu, která chrání nejen naše zdraví, ale i spotřebiče, na kterých se již netvoří vodní kámen," pochvalovala si vymoženost Pavla Šlejtrová.

Na trhu je v současné době celá škála různých filtrací.Ty dokáží odstranit chlor, jeho sloučeniny, hormony a antibiotika, těžké kovy či nečistoty z potrubí. Případně i dusičnany, kde jich je mnoho. „Před pár lety se ke mně dostala informace o filtračních jednotkách na vodu. Tehdy jsem se ptala na co jsou? Odpověď přišla – odstraní z vody hormony, drogy, kontaminanty, toxiny. Pro mě, tenkrát, neznalé téma, protože jsem nechápala, odkud se tam dostaly . Následně mi bylo vše vysvětleno, odkryto „tajemství" , které se neřeší a jelikož jsem maminkou sedmiletého syna, zajímalo mě to dál," popsala majitelka firmy prodávající filtrační jednotky na Vysočině.

Ta následně pokračovala: „Začala jsem proto zjišťovat „veškeré", dosud dostupné informace o vodě a o látkách v ní přítomné. Nestačila jsem se divit. Z tohoto důvodu mě tato problematika dovedla k rozhodnutí, že o ní chci informovat co nejvíce lidí – nejen mé blízké, ale i širokou veřejnost. Podnikám v tomto oboru čtyři roky a jsem za to velice ráda. Lidé, kteří tuto situaci začali řešit stejným způsobem se dobrali i k nějakým poznatkům. Zlepšení trávicího ústrojí, pleti, ekzému, pohyblivosti, ale i cukrovky a mnoha jiných, dalších se zdravím spojených věcí.

Majitelka firmy podotkla, že preferuje filtrační zařízení, které je schopno odstranit 98 procent nečistot z jakékoli vody. „A tím je, jako jediná, reverzní osmóza (pozn. redakce – princip, kterým lze vytvořit vodu zbavenou téměř všech příměsí, které se tam nachází). Voda je základ, alespoň to jsme se všichni učili. Preferujeme prevenci? Začněme u vody, která je základem našeho života. A ten by měl být tím nejcennějším," uzavřela maminka sedmiletého syna.